Kam se poděli všichni kamarádi? Mámy malých dětí radí, jak udržet přátelství s bezdětnými

5. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy přátelé – východ slunce

Mnohdy se stává, že s narozením dítěte se rodičům také kompletně promění okruh přátel. Ti bezdětní vymizí, anebo je těžké s nimi najít společnou řeč. Kam se po hektickém půlroce s dítětem poděli všichni kamarádi? O tom, jak vychází vstříc svým přátelům a jak se snaží zvládat všechny nové povinnosti a neztratit kontakty s bezdětnými přáteli, přišly do studia vyprávět Marie Lukáčová, učitelka, umělkyně a matka dvouletého Edy, a Tereza Liepoldová, historička a matka roční Ady.

„Jakmile se ti narodí dítě, tak se ti převrátí celý život. A to platí i pro přátelství. Když jsem se začala někdy v tom šestém měsíci zase zpět orientovat, došlo mi, že mi zbyla jen hrstka mých bezdětných přátel a vystřídali je mámy a tátové od dětí,“ uvádí nás do svého života Marie a podtrhuje, že je to úplně přirozená věc, protože bezdětní dost dobře nemohli držet krok s dvěma nejdůležitějšími tématy, která ji v té době pálila, tedy porod a kojení. Přiznává ale, že s postupem času se to změnilo.

Tereza zase popisuje, že hlavní bariérou jsou jí jiné životní rytmy s přáteli, co nemají děti nebo jsou již odrostlé: „S bezdětnými se díky časovému nesouladu našich životů prostě nesejdeme. Ve chvíli, kdy já mám občas hlídání, ne vždy se to zase hodí jim. Ale s partou se snažíme aktivity společné přizpůsobovat dětem,“ říká Tereza.

děti a rodiče - rodina

Jak si tedy o pozornost říct? Nechávají se Tereza a Marie někdy strhnout lítostí, že mizí z okruhu známých? Marie ten stesk necítí tak intenzivně, protože jí jdou podle jejího názoru její bezdětné kamarádky dost naproti. „Ale můj partner Filip zjišťuje, jak mu kamarádi odpadají. On to neřekne, ale já to vidím, jak ho to bolí, jak ho to mrzí, že v mužské partě převážně bezdětných je těžší si ty ohledy kvůli dítěti vymoci,“ popisuje odlišnou zkušenost svého partnera Marie. „Oni už ho nezvou dál, protože není časově flexibilní. Takových otců je málo, kteří jedou výchovu půl napůl, a proto se mu i hůř hledají noví přátelé,“ uzavírá Marie.

Čtěte také

Jak se jim po porodu dítěte změnil okruh přátel, co nemají děti? Tereza je dělí do dvou skupin: „Ti, kteří si v blízké době chtějí pořídit dítě, a my fungujeme jako takový trenažér, a pak máme druhou sortu přátel, kteří děti nemají, ale mají přesnou představu o tom, jak to dělat, a to nám občas přerůstá přes hlavu,“ pokračuje Tereza a navazuje příběhem z nedávné dovolené s bezdětným párem. Do přátelského vztahu tak přijdou konflikty o výchově a péči a rozdílných metodách, které dosud nebylo nutné řešit. Jak zvládat konflikt tak, aby to přátelství neohrozilo? Radit je v tu chvíli složité. „Nevím, co proti tomu mám dělat. Moje reakce jsou většinou takové, že to přejdu nějakou jízlivou poznámkou, ale nechci jít do toho konfliktu, protože to nikam nevede,“ přiznává Tereza.

V prvé řadě je nutné si přestat myslet, že problémy jednoho z přátel, většinou toho s čerstvým dítětem, jsou důležitější a složitější než toho druhého. Vycházet si naproti a nevzdávat kontakt, i když to už třeba třikrát nevyšlo, je zásadní. „Extrémně si dávám pozor, abych naši konverzaci nezahltila smalltalkem o dítěti. Pokud se neptají, tak se snažím umírnit,“ vyjmenovává Terka a Marie i Martina dodávají, že je naopak neuvěřitelně osvěžující poslouchat bezdětné, co mají čas na knihy a chodí do kina.

Jak moc je těžké zapojovat do nového rodinného života bezdětné přátele? Kdo komu vychází vstříc a kdo víc naslouchá? A čeho si Marie a Tereza na přátelství cení teď, když mají malé dítě, nejvíc? Poslechněte si celé Houpačky!

Spustit audio