Kam směřuje Brno? Nová výstava ukazuje vítězné návrhy architektonických a urbanistických soutěží

03545280.jpeg
03545280.jpeg

Více jak 70 vizualizací proměn částí Brna je k vidění na nové výstavě v Urban centru. Jmenuje se Sedm podob Brna budoucnosti a připravila ji Kancelář architekta města Brna. Do expozice vybrala nejvýše oceněné návrhy právě ze soutěží, které za své tříleté fungování zorganizovala.

„Na výstavě se představí výsledky architektonických soutěží na centrum volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativní centrum v ulici Bratislavská a sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci. Dále výsledky urbanistické soutěže na návrh nové obytné čtvrti Na Kaménkách v Černovicích, mezinárodní ideové soutěže na proměnu areálu brněnského výstaviště a ideové soutěže na proměnu Mendlova náměstí,“ cituje server DesignMag Janu Běhalovou z Kanceláře architekta města Brna. Kromě oceněných návrhů najdou návštěvníci na výstavě i zadání té poslední – na podobu chytré čtvrti Špitálka. Autoři odevzdávali své návrhy do 21. ledna. Porota je bude hodnotit začátkem března. Výstava je přístupná zdarma, a to až do 22. března.

Spustit audio
 • Britská Národní portrétní galerie odmítla peníze od majitelů firmy těžící z opiátové krize

  22. březen 2019
  předávkování - drogy

  Národní portrétní galerie v Londýně se rozhodla s díky odmítnout sponzorský dar 1,3 milionu dolarů od majitelů nechvalně proslulé farmaceutické firmy Purdue Pharma, rodiny Sacklerových. Úspěchem tak skončila iniciativa umělkyně a fotografky Nan Goldin, která pohrozila, že pokud galerie peníze přijme, zruší s ní dohodu o své retrospektivní výstavě.

  Více se dočtete na webu Huffington Post. Goldin, která z vlastní zkušenosti ví, co je to závislost na opiátech, neprotestovala proti sponzorským darům Sacklerových poprvé. V loňském roce bojovala v New Yorku za stejnou věc v Metropolitním muzeu umění (MET) a Guggenheimově muzeu. Fakt, že peníze od jedné z nejbohatších rodin přestávají některým institucím vonět, souvisí se soudním stíháním, kterému Sacklerovi čelí v USA. 36 amerických států a 1 600 měst je zažalovalo za to, že profitují na opiátovém byznysu. Jejich klamavé marketingové praktiky měly v konečném důsledku vést k opiátové epidemii. Na předávkování léky či drogami v USA denně umírá 130 lidí, což je pětkrát víc než v kokainových 80. letech. Počátky této krize najdeme v druhé polovině 90. let, kdy zmíněná společnost Purdue Pharma uvedla na trh prášek proti bolesti Oxycontin. Tyto tablety, vydávané na předpis, tlumí bolest, ale neřeší příčiny nemocí a jsou návykové. Právě proto se v USA dramaticky zvýšil počet drogově závislých lidí.

 • Na Sibiři proběhl první šampionát ve fackování. Soupeři nesměli fackám uhýbat ani je vykrývat

  21. březen 2019
  Na Sibiři proběhl první šampionát ve fackování

  Facka je jedním z nejstarších způsobů řešení konfliktů. Dovést umění fackování k dokonalosti se rozhodli ve městě Krasnojarsk na ruské Sibiři. Uspořádali tam první fackovací šampionát v historii. Svou sílu a přesnost na něm demonstrovali siláci z celého světa.

  Zápasu ve fackování se účastní vždy dva sportovci. Podle pravidel stojí naproti sobě a mezi nimi je pultík, o který se v případě přesného zásahu od soupeře mohou opřít. Na rozdíl od boxu nebo jiných bojových sportů se úderu soupeře nesmí žádným způsobem vyhnout ani ho vykrýt. Souboj pokračuje do té doby, než se jeden z bojovníků vzdá nebo je porotou diskvalifikován. Píše o tom web Stolica 24. Vítězem šampionátu ve fackování se stal Rus Vasilij Kamockij. Ve finále udolal svého soupeře dvěma přesnými zásahy a odnesl si finanční odměnu ve výši 30 000 rublů (asi 10 500 korun). Celý šampionát Rusové pečlivě zdokumentovali na sociálních sítích. Soutěž byla součástí sportovního festivalu Siberian Power Show, na kterém v různých disciplínách soutěží tanečníci, kulturisté a další příznivci hlavně silových disciplín.

 • Sexuální pracovnice jako lákadlo pro turisty končí. Amsterdam zakáže prohlídky Red Light District

  21. březen 2019
  Prostituce - prostitutka- red light district - Amsterodam

  Skupinové prohlídky čtvrti červených luceren (Red Light District) budou už brzy v Amsterdamu minulostí. Místní radní je zakážou, protože podle nich nejsou dostatečně uctivé k místním sexuálním pracovnicím a mohou je urážet.

  „V této době už není přijatelné ukazovat sexuální pracovnice jako turistickou atrakci,“ řekl radní Udo Kock listu The Guardian. Zákaz vítají i sexuální pracovnice. Až 80 procent z nich v průzkumu uvedlo, že přílišný turismus škodí jejich podnikání. Radní dokonce uvažují, že celou čtvrť přestěhují mimo centrum. Zákaz, který vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, se bude týkat placených i takzvaných free prohlídek. Podle městské rady se díky němu sníží i počet turistů navštěvujících město. Loni do Amsterdamu, ve kterém žije asi 850 000 obyvatel, přijelo kolem 19 milionů turistů. V roce 2025 by to podle současné starostky města Femke Halsemy mohlo být až 25 milionů. I kvůli tomu ze středověkého centra města odchází stále více místních obyvatel. Prohlídky čtvrti červených luceren jsou přitom v Amsterdamu fenoménem. Týdně jich různé hospody, bary a další více či méně seriózní organizace vypraví kolem tisícovky. Omezení turisté v Amsterdamu pociťují už nyní, tři čtvrtě roku před začátkem platnosti zákazu, ulice Red Light District jsou postupně uzavírány, aby mohly být vyčištěny. Město se zároveň snaží přesměrovat turisty na jiná místa. V budoucnu ale budou omezeny i prohlídky dalších částí města. Počet průvodců, kteří budou moci turistům město ukázat, se sníží. Všichni budou muset mít povolení od rady města, která bude kvalitu jejich prohlídek kontrolovat, a všichni budou muset dodržovat přísná pravidla stanovená vedením města. Amsterdam s neúnosným množstvím turistů bojuje už delší dobu, před časem třeba zakázal pojízdné bary. Turisté na nich dělali nepořádek a močili v ulicích.

 • Publikace mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům. Patří k nim pogromy i vystěhovávání

  21. březen 2019
  Romové - demonstrace - pochod

  Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) vydalo publikaci, která mapuje použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. Brožura vyšla u příležitosti Romského týdne, který od pondělí do dneška probíhá v Bruselu. Jsou v ní popsány konkrétní příklady kolektivních trestů uplatněných na Romech státními orgány nebo různými rasistickými uskupeními. 

  Materiál nese název Kolektivní tresty proti Romům v Evropě a ukazuje na kolektivní vnímání Romů, kdy rasisté nebo přímo státní úřady trestají za prohřešky jednotlivců celou romskou komunitu. Podle ERRC je takové jednání odsouzeníhodné a jedná se o jeden z nejextrémnějších projevů protiromského rasismu v Evropě. „Každá společnost, která umožňuje veřejným orgánům trestat etnickou skupinu kolektivně, protože několik lidí je podezřelých z něčeho, nebo proto, že komunita je chudá, je porušením základních principů kterékoliv země, která se řídí právním řádem,“ uvedl v publikaci výkonný ředitel ERRC Adam Weiss. V brožuře jsou popsány například neonacistické pogromy na Ukrajině. Odstartoval je případ ze srpna roku 2016, kdy při podezření, že jeden z místních Romů zavraždil a znásilnil devítiletou dívku ve vesnici Loščynivka nedaleko Oděsy, vesničané vyhnali z obce všechny romské obyvatele a zničili jejich domy. Protiromské pogromy na Ukrajině pokračují i nadále, na svědomí je mají často hlavně mladí muži z krajně pravicových vojenských jednotek. ERRC na Ukrajině podporuje Romy v několika soudních sporech týkajících se pogromů a radí jim i při žalobách na ukrajinskou policii za to, že selhala při potlačování davového násilí. Dalšími případy popsanými v publikaci jsou například vymáhání dluhů jednotlivců za elektřinu od všech Romů v lokalitě v Srbsku, vystěhovávání Romů v Bulharsku a Francii a další konkrétní případy diskriminace nebo násilí v Řecku, Maďarsku, Itálii, Makedonii, Rumunsku a na Slovensku. Všechny popsané případy se odehrály v posledním desetiletí. Píše o tom server Romea. Podle ERRC se počet využití kolektivních trestů proti Romům zvyšuje. „Dáváme tyto případy k soudům, jak národním, tak i k Evropskému soudu pro lidská práva. Chceme ukázat těm, kteří mají moc, že ​​je nepřijatelné takto jednat proti celým skupinám Romů beztrestně,“ dodalo v publikaci ERRC.

  Podívejte se taky na Přes čáru: Lety byly koncentrák a lidé se tam dostávali i za banální přestupky.

 • Mutanti, ženy a udržitelnost. Komu patří ocenění Czech Grand Design?

  21. březen 2019
  Absolutní vítězkou a držitelkou hned dvou brýlí proti oslnění slávou se stala Tereza Rosalie Kladošová

  Včera se ve Stavovském divadle v Praze udílely ceny Czech Grand Design za rok 2018. Ceremoniálem provázelo hudbou i slovem duo Mutanti hledaj východisko s podporou tanečnic a tanečníků v maskách asijských mávajících koček Maneki Neko. Trofej, kterou vždy zpracovává loňský vítěz, měla tentokrát podobu brýlí od designérky Nastassii Aleinikavy. 

  Absolutní vítězkou a držitelkou hned dvou brýlí proti oslnění slávou se stala Tereza Rosalie Kladošová. Absolventka UMPRUM si vedle ceny za módní design odnesla i hlavní titul Grand designérky roku 2018. Kladošová se kromě módního designu a upcyklace merino vlny věnuje také produktovému designu a scénografii. V duu s Annou Štěpánkovou vytvořila už podruhé fantaskní scénografii, ve které se ceny na pódiu Stavovského divadla v Praze předávaly.

  Autoři byli oceněni celkem v devíti kategoriích, které zahrnuly produktový a módní design, šperk, fotografii, ilustraci a grafický design. Cenu Designér roku s podporou Ministerstva kultury ČR získala autorka křesla ve tvaru bramborového lupínku „Chips Chair“ Lucie Koldová. Fotografkou roku 2018 se stala Hana Knížová, která vedle módy fotí i sociálně laděné dokumentární série. 

  Objevem roku 2018 je čerstvá absolventka UMPRUM Maria Nina Václavková, autorka kolekce ekologicky rozložitelné designové obuvi Offcuts, která bude letos reprezentovat Českou republiku na renomovaném francouzském festivalu Hyères. Mezi grafickými designéry vyhrál projekt Veroniky Rút Novákové, který řeší vizuální smog ve veřejném prostoru v Brně. Cenu za nejlepší design šperku získala autorka kolekce majestátních korun Homa Janja Prokić a ilustrátorem roku 2018 se stal výtvarník Jindřich Janíček s komiksy a ilustrovanou Ústavou České republiky

  Do Síně slávy, která patří významným osobnostem z českého designu, byl na Czech Grand Design za rok 2018 uveden výtvarník, ilustrátor a pedagog Jiří Šalamoun. Jeho ilustrace najdete v desítkách knih světových autorů, na filmových i divadelních plakátech. Ocenění za legendárního ilustrátora, mimo jiné autora Maxipsa Fíka, převzala dcera Barbora Šalamounová.

 • Trailer na 3. sezonu Stranger Things ohlašuje konec dětství hlavních postav. Věří tomu vůbec někdo?

  20. březen 2019
  Z traileru třetí sezony seriálu Stranger Things

  Unikátní seriál kombinující dobrodružný příběh s dětským hrdinou a mysteriózní horor se dočkal své 3. řady a my se, aspoň soudě podle traileru, můžeme těšit na další tísnivou a napínavou prázdninovou story.

  Zase se setkáme s pěticí hlavních dětských představitelů a dalšími obyvateli žijícími v městečku Hawkins v Indianě, které jako by z oka vypadlo některé z osmdesátkových Spielbergových produkcí. Právě dokonalou imitací estetiky vzorových filmů a seriálů a odkazy na kultovní popkulturní díla je seriál Netflixu proslulý a už upoutávka na nadcházející sezonu významně pomrkává na diváky znalé věci – děj se bude točit kolem oslav Dne nezávislosti a 4. červenec je symbolicky i datem, kdy si letos třetí Stranger Things odbydou premiéru.

 • Po obřím úklidu bombajských pláží se domů vrátily ohrožené karety zelenavé

  20. březen 2019
  želvičky - želví mláďata

  Dva roky dobrovolníkům trvalo, než vyčistili bombajskou pláž Versova Beach, a to v rámci projektu World's Largest Beach Clean Up. V jeho čele stojí právník a ekologický aktivista Afroz Shah. Se svým týmem odstranil z pláže celkem pět tisíc tun odpadu, který se tyčil až do výše 180 centimetrů.

  Informoval o tom server Inhabitat. Versova Beach teď vypadá jako každá jiná pláž – můžete přijít, zapíchnout slunečník, hrát si v písku. Stalo se ale i něco neobyčejného – do svého domova, kterým pláž desítky let byla, se vrátily karety zelenavé a svůj život tady teď začalo osm desítek jejich mláďat. „Brečel jsem, když jsem viděl, jak se vydávají k oceánu,“ řekl Afroz Shah deníku Guardian. Pláž zůstává dál čistá, dobrovolníci kromě ní vyčistili koryta blízkých řek a iniciovali programy pro místní, aby jim zabránili používat pláž jako skládku. Shah, který mezitím za svoji snahu dostal cenu Champion of the Earth, se svým týmem postupuje dál – vyčistili už víc než pět desítek veřejných toalet a podél pláže zasadili 50 kokosových palem. V budoucnu se chystají vysadit mangrovový háj, což by, jak doufá, mělo oblast ochránit před povodněmi.

 • Skoro 20 % Finů plánuje do pěti let přestat s používáním osobních automobilů, tvrdí studie

  20. březen 2019
  rozbité auto - staré auto

  Před blížícími se volbami do parlamentu nechalo finské ministerstvo životního prostředí zpracovat průzkum postojů obyvatel ke klimatické změně i politice finského státu v této oblasti.

  Jednou z tázaných oblastí byla i problematika osobních automobilů. Konkrétně měli respondenti vyjádřit míru přesvědčení ve vztahu k tvrzení „Do pěti let se vzdám osobního auta a začnu využívat udržitelné dopravní služby, jako jsou hromadná doprava, sdílení kol nebo spolujízda“. 12 % dotázaných odpovědělo, že takový postoj vyjadřuje jejich plány do budoucna spíše dobře, 6 % dokonce uvedlo, že velmi dobře. Zkoumaný vzorek populace tvořilo 1013 respondentů. Johanna Särkijärvi, vedoucí odboru environmentálního a klimatického výzkumu na finském ministerstvu dopravy, označila takové výsledky za „světoborné“. „Způsob života bez vlastnictví osobního auta má vliv nejen na formy mobility, ale také například na rozhodnutí činěná ve vztahu k místu a typu bydlení,“ napsala Särkijärvi v blogovém příspěvku na webu ministerstva dopravy. Ve Finsku je momentálně registrováno 3,4 milionu aut určených k dopravě osob, z toho 2,7 milionu je užíváno přímo v provozu. Bez zajímavosti ani není, že mezi nejprodávanější automobily na finském trhu patří dlouhodobě modely značky Škoda. Zprávu přinesl web Helsinki Times.

  Podívejte se také na Stává se z auta překonaný symbol statusu? Jak pro koho. Cyklista a řidič o známých debatních klišé.

 • Čína naklonovala mimořádně úspěšného policejního psa, chce ušetřit za jeho výcvik

  20. březen 2019
  Německý ovčák

  Vědci v jihozápadní čínské provincii Jün-nan naklonovali „Sherlocka Holmese policejních psů“.

  Podle deníku The Guardian doufají, že mu bude stačit kratší výcvik. Německý ovčák, kterého pojmenovali Kchun-sün, je klonem mimořádně úspěšné psí detektivky, fenky Chua-chuang-ma. Jak informoval čínský státní deník Global Times, štěně pro policii naklonovala pekingská firma Beijing Sinogene Biotechnology za podpory ministerstva pro veřejnou bezpečnost. Podle ředitele společnosti Sinogene Čao Ťien-pchinga by se talentovaní psi dali klonovat „ve větších objemech“, což by mohlo výrazně zkrátit dobu nákladného výcviku. Ťien-pching ale taky Global Times řekl, že velkou překážkou zůstává cena. Tu ale deník neuvádí. Kchun-sünovi jsou teď tři měsíce a čeká ho rozsáhlý výcvik zaměřený na hledání drog, prohledávání lidí a ohledávání místa činu. Ve věku deseti měsíců by měl být plnohodnotným policejním psem, klasický výcvik přitom obvykle trvá pět let s náklady zhruba 500 tisíc juanů, což je asi 1 700 000 korun. Klonovaní psi se v policejních službách objevili už v roce 2005 v Jižní Koreji. Od roku 2007 podle China Daily
  Jižní Korea standarně zaměstnává klonované labradorské retrívry, kteří pracují na protidrogovém oddělení.