Kapela jako firma ovládající masy. Od konce příběhu Frodus uplynulo 20 let

9. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Frodus ‎– And We Washed Our Weapons In The Sea

Kult, revoluční buňka nebo korporátní firma. S těmito stylizacemi operovala americká post-hardcorová kapela Frodus. Nedosáhli sice nikdy takové slávy jako jejich kolegové z Washingtonu Fugazi, i tak se nesmazatelně otiskli do podoby americké devadesátkové nezávislé scény. Ve Špíně otevíráme archiv kapely, která skončila před dvaceti lety spolu s vydáním desky And We Washed Our Weapons in the Sea. Ta měla mimo jiné i katalogové číslo 29 na českém labelu Day After Records. 

Frodus založili v roce 93 kytarista a zpěvák Shelby Cinca a bubeník Jonathan Hamacher. Hned na debutovém singlu Babe předestřeli v jedné ze skladeb svůj „program“. Brali na sebe role kravaťáků z obřího korporátu ovládajícího masy, často hráli v oblecích, na obaly desek umisťovali mrakodrapy a ironie namířená vůči přehnanému jednání velkých firem prostupovala celou jejich tvorbou.

V kapele se za její 7leté fungování vystřídal nespočet basáků včetně Nathana Burkeho nebo Liama Wilsona z Dillinger Escape Plan během jejich reunionu v roce 2010. Klasický washingtonský post-hardcore vyšperkovali díky své zálibě ve fuzzech a nezaměnitelnému Cincovu vokálu. 

Zpočátku vydávali na malých labelech nebo na Cincově emohardcorovém Lovitt Records, nakonec je to zaválo až ke křesťanskému vydavatelství Tooth And Nail. Často jim sice bylo vyčítáno, že i když nejsou sami věřící, vytěžují křesťanskou indie scénu.

Frodus ovšem vždy vyvraceli, že by něčemu takovému z jejich strany docházelo. Samotný label je k ničemu nenutil a oni na jejich akcích nechtěli hrát, jen jednou udělali výjimku. Navíc o ně bylo dobře postaráno, vydavatelství jim zajistilo například dodávku namísto dosavadního neustále se rozbíjejícího vraku. 

Po sedmi letech intenzivních tour a vydávání jedné desky za druhou se Cinca s Hamacherem rozhodli kapitolu Frodus uzavřít. Procházeli tehdy nejtemnějším obdobím kapely, Cincův otec prodělal v červnu 1999 mrtvici a v tom samém týdnu Hamacherově přítelkyni Allaně diagnostikovali rakovinu. Labutí písní Frodus měla být deska And We Washed Our Weapons in the Sea, její vydání však doprovázelo množství komplikací. 

Proč trvalo vydání poslední nahrávky tak dlouho a co všechno tomu stálo v cestě? Jak dopadlo první a poslední vystoupení Frodus na křesťanském indie festivalu? Co podnikl Jonathan Hamacher po smrti své přítelkyně a rozpadu Frodus? Pokračovali Cinca a Hamacher někdy ve společné tvorbě? A kde v Praze se po bazarech na neobvyklých místech daly sehnat jejich desky? Poslechněte si celé kalendárium Špíny o washingtonských Frodus!

Spustit audio