Kapely ze Startéru i Czechingu na Besedě u Bigbítu, kam se jezdí za pocitem, že jste doma v obýváku

18. červenec 2023

Jubilejní 30. ročník hudebního festivalu (který není jen o hudbě) Beseda u Bigbítu proběhne 4. a 5. srpna v Topolovém hájku moravské obce Tasov. Do Startéru za Terezou a Filipem zavítal kurátor hudebního programu Besedy Zdeněk Neusar, který je zároveň členem PR týmu. Jak probíhá booking zahraničních hvězd na festival s obývákovou atmosférou? A jak moc jsou místní z Tasova a okolí s Besedou po 30ti leté tradici srostlí?

Irská post-punková senzace The Murder Capital, intenzivní kvarteto z Manchesteru Mandy, Indiana, slovenští Berlin Manson i aktuální vítězka Startéru Marjari – to jsou některá z jmen, která vystoupí na 30. ročníku Besedy. „Na dramaturgii děláme ve třech, jednak to dělá Pavel Uretšlégr (ředitel festivalu – pozn. red.), taky to dělá Kač Fišer až z daleké Kanady a pak do toho přispívám já,“ říká Zdeněk Neusar.

Daleko pro někoho může být právě i místo konání Besedy (pokud jedete například z Prahy). „Právě ta vzdálenost ve finále znamená, že se tam člověk cítí jako doma v obýváku. Moravský venkov, obec, která má 500 obyvatel,“ vysvětluje Zdeněk. V lineupu se krom jmen, která znáte z hitparády neobjevených (Marjari nebo Hello Incognito), objevují také ta spjatá s exportní soutěží Czeching – Aiko, badfocus a Kalle.

To, že Beseda u Bigbítu zdaleka není jen o hudbě, dokazuje třeba programové zastoupení podcastu Radia Wave Balanc, který do Tasova přiveze moderátor Petr Bouška. Hlavním tématem jeho workshopu s psychoterapeutkou Emou Sikora budou vztahy a trendy v lásce a seznamování. Nabyté know-how lze pak podle Zdeňka využít hned při seznamování v Topolovém hájku. „Krom jiného tam bude taky ArtCafé Českého rozhlasu Vltava,“ dodává k letošnímu doprovodnému programu.

Více informací k letošnímu ročníku festivalu Beseda u Bigbítu, který proběhne 4. a 5. srpna v Tasově (okres Hodonín) naleznete tady nebo na oficiálním webu.

Budeme moc rádi, když ve středu 26. července přijdete podpořit Marjari a Tresku Jednoskvrnnou na letní Startér Showcase na pražském Stalinu, kde obě kapely z finálové trojky hitparády neobjevených vystoupí živě. Druhý Startér na Stalinu se zpěvačkou Charvinn a kapelou Adventures proběhne 16. srpna.

Kolikrát ročně přijedou pozvané kapely do jiného Tasova než měly? Co mají společného  olivy, koriandr a Mat213? A jak se daří mezi návštěvníky Besedy u Bigbítu vítat zástupce mladé generace? Poslechněte si mimosezónní speciál Startéru s hostem Zdeňkem Neusarem.

autoři: Filip Černý , Tereza Odehnalová
Spustit audio