Karanténa a omezení společenského vyžití se může stát katalyzátorem naší osobnosti, říká psycholog

15. březen 2020

„Když si z karantény uděláme jen dlouhodobou relaxaci nebo několikadenní party, budeme psychicky mnohem víc trpět, než když se budeme snažit i v takto výjimečných podmínkách simulovat běh každodenního života, byť třeba v omezených hranicích bytu,“ říká psycholog Dalibor Špok.

Pokud bychom měli být doma jen pár dní, pak určitě není nic špatného na tom si odpočinout, přečíst si knížku, na kterou jsme neměli doteď čas, nebo si třeba vytřídit oblečení. Pokud bychom ale doma museli zůstat delší dobu, měli bychom se podle psychologa snažit nastavit si pevný režim a dát tak svému dni strukturu, o kterou se můžeme opřít. Dalibor Špok doporučuje sepsat si klidně rozvrh aktivit po hodinách včetně toho, že si naplánujeme, odkdy dokdy budeme pracovat nebo studovat, kdy se budeme věnovat nějaké fyzické aktivitě, kdy se budeme věnovat přátelům nebo kdy si dáme večeři.

Psycholog Dalibor Špok

„Každá silná situace slouží jako katalyzátor naší osobnosti,“ říká Špok. Současné výjimečné dění, karanténu a celkovou situaci, která je pro nás naprosto nová a leckdy velmi stresující, můžeme podle něj pojmout i jako jedinečnou možnost, jak sami sebe lépe poznat. Doporučuje být k sobě ale shovívaví, protože je možné, že zesílí i některé naše negativní stránky (úzkosti, negativita, rozmrzelost). V takovém případě je dobré své negativní pocity přijmout, nekritizovat se za ně, ale zároveň se snažit je dál neposilovat.

Jaká životní rozhodnutí teď rozhodně nedělat a proč? Do čeho se teď naopak pustit? Jaká nová psychologická rizika ve srovnání s tzv. běžnými dny je potřeba vzít v potaz v případě konzumace alkoholu nebo jiných drog? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.