Kávu si osladím o trochu fair trade. Poctivá káva k vám putuje dlouho, ale odpovědně

25. říjen 2015

V pátečním On Air jsme přivítali dva jihoamerické pěstitele fairtradové kávy. Ti v rozhovoru prozradili, jak je to v současné době se vznikáním fairtradových družstev. Sdružováním se prý pěstitelé kávy v zemích globálního jihu vypořádávají s různými problémy. „Bez družstev se mohou stát obětmi ‚kojotů‘, to jsou lidé, kteří od nich vykupují kávu pod cenou. Dříve byli pěstitelé zranitelní, protože neměli kam jinam s kávou jít. Proto se začali sdružovat,“ říká Eimar Mazariegos, pěstitel z Mexika, kterého do Česka přivezla společně s guatemalským družstevníkem Walfredem Martinezem nezisková organizace NaZemi.

Potraviny ve vyspělých zemích jsou poměrně levné. Náklady na produkci a dopravu mnoha surovin a produktů jsou stlačovány na úkor odměn pěstitelů v chudých zemích a zanedbáním ekologické stránky věci. Zemědělci jsou ohroženi klimatický změnami, kávu napadá tzv. kávová rez (roya) a kvůli nízké informovanosti je často okrádají právě zmínění „kojoti“.

„Pěstitelé, kteří mají certifikaci fair trade, mají garantované výkupní ceny a dostávají sociální příplatek, který se používá třeba na vzdělávání nebo na zdravotní péči. Spotřebitel má pak zase garantováno, odkud káva je a jak byla vypěstována,“ vysvětluje Walfred výhody modelu fair trade.

Poslechněte si celý rozhovor.

03497997.jpeg
autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.