Kdo je nejumělejší? Mem se surreálnými filtry komentuje dnešní nároky na krásu

29. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Yassifikovaný padouch Thanos ze série Avengers

Také se na svět kolem vás a hlavně své kamarády a známé díváte skrze sociální sítě, možná občas potřebujete připomenout, že realita je někde trochu jinde. Právě to dělá internetový virální vtípek, kterému se říká yassification. Je to metoda, s níž se zkrášlující filtry z Instagramu nebo Facebooku použijí na fotografie celebrit a vylepšování vzhledu je dotaženo až na hranu absurdity. Poukazuje se tak na nesmyslnost umělého zkrášlování.

Základem slova yassification je extatické vyjádření souhlasu – „yass“. Často se používá také jako „yass pill“, tedy fiktivní pilulka, kterou si vezmete, a stanete se krásnějším člověkem. Inkriminovaný mem s vylepšováním obličejů se zjevil na začátku listopadu, když kdosi zveřejnil na internetu yassifikaci herečky Toni Collette z hororu Hereditary. Collette v něm hraje hlavní hrdinku, kterou posedne démon – a podle toho také vypadá. V memu se ale mění ve vypulírovanou krasavici jako ze žurnálu.

Inkriminovaný mem s vylepšováním obličejů se zjevil na začátku listopadu, když kdosi zveřejnil na internetu yassifikaci herečky Toni Collette z hororu Hereditary

Yassifikace je samozřejmě především vděčný vtípek, kterým ohromíte své sledující na sociálních sítích. V druhém plánu je za ním ale kritika nesmyslných standardů krásy, do nichž nás filtry tak trochu nutí.

Podle rok staré studie jen 29 procent lidí nepoužívá filtr, když umísťuje na sociální sítě své fotografie. Vypadá to na pandemii umělé krásy, kterou asi bude těžké zastavit, je ale dobré připomínat její absurditu. A to, že realita je prostě jiná.

Poslechněte si aktuální vydání rubriky Fenomem a zjistíte, co znamená slovo yassification. Kde se vzala mánie zkrášlujících videí a co jimi chtějí uživatelé říct? Jak se z Harryho Stylese stala nádherná žena a proč skřítek Dobby vypadá jako krasavec? Proč je dobré si občas připomenout, že svět na sociálních sítích a realita se rozchází?

Yassifikovaný majitel Facebooku Mark Zuckerberg
Yassifikovaný obraz Dívka z perlou od Jana Vermeera
autor: Karel Veselý
Spustit audio