Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí

22. březen 2023

„Teď se mi po dlouhé době stalo, že jsme na place při natáčení dokumentu o ovdovělých rodičích, brečeli úplně všichni, před kamerou i za ní. Příběhy, se kterými pracuju, mě samozřejmě dojímají. Ale podstata není, že se budu dojímat,“ říká novinářka a redaktorka České televize Lea Surovcová, která už deset let věnuje tématům rodin a dětí.

Lea je strůjkyní projektu Obědy pro děti. Na jeho začátku stála její reportáž o ovdovělé matce tří synů, která neměla peníze na školní obědy. „Projekt teď slaví deset let. Když jsme začínali, pracovali jsme se sdělením, že každé desáté dítě má škole hlad. Jenže dnes už je to každé šesté,“ popisuje novinářka. „Dětí přibývá, peněz ubývá a peněz už není tolik. Některé kraje možná nově nebudou moct na pomoc dosáhnout,“ dodává.

O čem je podle Ley Surovcové potřeba momentálně mluvit? „Kdybych mohla, obrátím pozornost všech k ovdovělým mladým rodičům a k psychickému zdraví dětí. O obojím se ví, že je problém. Momentálně natáčím s vdovami a vdovci, kteří jsou dvacátníci, třicátníci. Když se něco takového stane, rodiny jsou v obrovské emoci a neví, na koho se obrátit. Pozůstalý rodič nedosáhne na společné účty, neví, jestli odchází nájem a poplatky, za zesnulého manžela se musejí vyřídit daně. A hlavně chybí partner, rodič,“ vyjmenovává novinářka.

Poslechněte si Houpačky s novinářkou Leou Surovcovou, která se dlouhodobě věnuje tématům rodin, rodičů a dětí.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.