Kdybych tě neměl, nemusel bych pít! S čím se musí vypořádat děti alkoholiků?

27. září 2022

„Být dítě alkoholika ovlivní člověka úplně ve všem,“ řekla v Balancu psycholožka, koučka a krizová interventka Pavlína Doležalová. Když rodiče pijí, děti musí rychleji dospět. Musí se postarat o sebe, často o sourozence i samotné rodiče. Do života si obvykle odnášejí stud, tíhu tajemství, nízké sebevědomí i komplikované vztahy. Jak se vyrovnat s démonem alkoholu v rodině a žít vlastní spokojenější život?

„V psychologii se tomu říká parentifikace, zahrnuje předčasné dospění. To není zdravé. Dítě přichází o experimentování, hledání sebe sama, radost a spontaneitu. Naučí se být opatrné, plnit potřeby druhých. Rodiče pijani selhávají v péči o jeho potřeby, emoce, ale třeba také provozu domácnosti. V dospělosti pak takové děti si s životem není rady, neměly se to kde naučit. Někteří mají sklony k workoholismu. Jiné si zase odnesou, že nadměrné pití nebo zneužívání psychoaktivních látek je normální. Nebo naopak, svět alkoholu či drog se jim tak zhnusí, že si ho chtějí držet co nejdále od těla.

Pavlína Doležalová

Vyrůstání v rodině s alkoholem komplikuje i ostatní vztahy. Děti se stydí, rodiče jim mohou zakazovat mluvit o tom, co se doma děje. Neustále s sebou nosí zátěž tajemství, které nemohou prolomit. Ale právě to jim může pomoci. Občas se straní kamarádů, protože nechtějí být u toho, když se parta opíjí. Jsou pak za podivíny, protože pijí všichni, je to norma. V partnerství mohou mít obtíže se otevřít nebo naopak chtějí mít příliš druhého pod kontrolou. Pomoci jim může terapie. I mimo ni se pak učí hledat vlastní identitu, regulovat a vyjadřovat emoce. Pochopit, co je ovlivnilo a jak to měnit.

Poslechněte si celý rozhovor o vyrůstání v rodině alkoholiků.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka