Když chatu, tak zajímavou. Umělec Jan Fabián je staví

4. srpen 2022

Využije vyhozená okna, sádrokarton i vlnitý plech. Vytváří z něj volné umění i stavby na bydlení. Umělec a architekt Jan Fabián je bytostný recyklátor. „Recyklace je mi blízká a přirozená,“ říká.

Z vyhozených věcí je i výstava Jana Fabiána v galerii VI PER – například z ohořelých starých tújí, které zapálil žhář, vytvořil posezení před galerií. Zatímco původně to byla spíš hra s prostorem karlínské ulice, teď se ohořelé stromy staly neblahým symbolem vypálených lesů a požárů v Českém Švýcarsku. „Může to na lidi působit jako alarm,“ říká Fabián. Výstavu je možné vidět až do 3. září a těšit se můžete i na možnost navštívit chatu a dům, které umělec navrhl.

Mluvili jsme taky o recyklaci. Jan nachází a skladuje vyhozená okna, zárubně, zbytky sádrokartonu i s dlaždicemi, střechu lodi a všemožné další materiály. Co s nimi dělá? K čemu je dobré pracovat s už jednou použitými věcmi? A k čemu to naopak dobré není? Ušetřit se tím každopádně moc nedá: „To je zavádějící a podle mojí zkušenosti to skoro nikdo nevyšlo levněji,“ potvrzuje umělec.

Řeč přišla i na domy a rekreační objekty. Proč chce každý chatu? „Nejen to, každý chce zajímavou chatu,“ upřesňuje Fabián. Co ovšem dělá chatu zajímavou? Podle Jana hlavně dobré místo – a právě taková si jeho klienti vybírají.

Fabián se ovšem definuje hlavně jako konceptuální umělec a dělá nejrůznější umělecké intervence do prostoru. Někdy s již zmíněnými tújemi, jindy dokonce se zvířátky, ale většinou dočasné. Co ho baví víc: vytvářet stavby na krátkou dobu, nebo navždycky? I to se dozvíte v Bourání.

„Už o tom nepřemýšlím,“ odpovídá Jan Fabián na otázku, zda se cítí víc jako umělec, nebo architekt. Poslechněte si celý rozhovor a zajděte na výstavu!

Spustit audio

Související