Když číst znamená bloudit vlastními sny. Liberatura zkoumá nespolehlivé vyprávění Kazua Ishigura

16. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kazuo Ishiguro – Neutěšenci

Klavírní virtuos Ryder přijíždí do fiktivního města uprostřed Evropy, aby tu odehrál velkolepý koncert, na který se všichni obyvatelé těší. Pak si vzpomene, že dcera hotelového portýra je jeho partnerka. Šest set padesát stran románu Neutěšenci překládá tradiční románové vyprávění do jazyka snů. Jak se nobelistovi Ishigurovi daří posouvat romány na novou úroveň? 

Nevěřte vypravěči! Liberatura s publicistkou Klárou Vlasákovou řeší dílo nobelisty Kazua Ishigura

 

Narodil se v Japonsku, ale vyrůstal ve Velké Británii a rád o sobě říká, že je autorem jedné knihy. Ishiguro se ve své tvorbě odjakživa zabývá hlavně pamětí. Jak například nakládáme s událostmi, které jsou pro nás traumatické? Zvlášť pokud víme, že jsme se podíleli na něčem špatném, že jsme něco zavinili? Přesně to ve svých románech pravidelně zkoumá nositel Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2017 Kazuo Ishiguro. 

Mezi jeho nejslavnější knihy patří Soumrak dne, vyprávění elegantního, stárnoucího sluhy, kterého dopis od jeho bývalé kolegyně přiměje vydat se na výlet do vlastní minulosti. Co na začátku vypadá jako nevinná projížďka do vzpomínek, se ale časem nemile zvrtne. Ishiguro je expert na sebeklam. Dokáže sugestivně popsat, jak si nalháváme, že za nic nemůžeme – a nejen my, ale často i celá společenství (což dobře ukázal v zatím posledním románu Pohřbený obr). Na čtenáři Ishigurových románů tak stojí úkol: nedat na první dojem z vypravěče. Všímat si drobných, nenápadných lží, odchylek v historkách. Ze čtenáře se stává detektiv, jehož indicií jsou vypravěčovy potlačované emoce. 

A i když o sobě Ishiguro tvrdí, že píše pořád dokola ten samý text, už několikrát vystoupil ze své komfortní zóny. V Neopouštěj mě, čtenářsky nejoblíbenější knize, koketuje s žánrem sci-fi. V Pohřbeném obrovi zase zkouší fantasy. A román Neutěšenci, který poprvé vychází v českém překladu jako součást souborného díla z nakladatelství Argo, je Ishigurův největší experiment. Místo paměti v něm zkoumá, jak fungují sny. 

Kterou knihou od Ishigura začít? A v čem vidíme jeho nedostatky? Poslechněte si pokojovou Liberaturu s Jonášem Zbořilem a Klárou Vlasákovou o spisovateli lidského podvědomí.

Spustit audio