Když docházejí slova, zkuste komiks. Pecka i Gender Queer řeší témata, o kterých se těžko mluví

31. březen 2021
Liberatura

Autobiografické grafické romány, které řeší intimitu vztahů nebo genderovou problematiku? Přesně takové teď vydává nakladatelství Centrála. Gender Queer vypráví o komplikacích autor*ky Maii Kobabe a trochu svým stylem připomíná třeba úspěšný domácí komiks Bez vlasů. Pecka je pak unikátní příběh o spletitosti rodinných vztahů.

Myslím, že komiks je vhodné médium na těžká témata a zároveň v něčem i nová témata, říká Kateřina Čopjaková, která nám dobré knihy chodí doporučovat pravidelně. Tentokrát ji zaujala hlavně Pecka, debut australské trans autor*ky Lee Lai.

Kateřina Čopjaková

Ta kniha velmi nabourává to, jak rozumíme vztahům, jak si je představujeme. To mi na Pecce přijde nejzajímavější. Mám to ráda na literatuře obecně, když mě vrhá do nových situací.

Pro mě je tam na jednom místě shromážděno poměrně dost podob lásky, které v literatuře nebývají tak atraktivní jako romantická láska mezi mužem a ženou nebo i mezi dvěma ženami,“ pokračuje Kateřina, vstupují do toho podoby lásky, které jsme zvyklí vnímat jako ne tak zajímavé, ne tak hodné lyriky, a to je vztah tety a její neteře a vztah mezi dvěma sestrami v dospělosti.

Právě proto je ale Pecka tak empatické, něžné čtení. Věnuje se totiž vztahům, které nás často trápí, ale nemáme je s kým řešit.

Z komiksu Pecka

A co Gender Queer? Je to komiks, který docela humorně zápasí s problematikou genderu a jeho složité nebinární odnože. Jaké to je, když sami nevíte, jestli jste muž, nebo žena? A jak moc je těžké s tím seznámit svoje okolí?

Gender Queer je komiks plný zcizováků v podobě statistických grafů, trapných situací z vysokoškolského kampusu i školních hřišť. Nestane se ale příliš didaktickým čtením? 

Poslechněte si Liberaturu o další várce autobiografických komiksů s Kateřinou Čopjakovou a prozkoumejte s námi svoje rodinné vztahy i gender.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.