Když je dobře, že devadesátky přežívají. Label Urbsounds slaví dvě dekády

29. září 2022

Pod střechou slovenského labelu Urbsounds našli domov někdejší členové dua Jamka, dnes především sóloví hudebníci Monika Šubrtová a Daniel Kordík. Urbsounds potvrzují svěžest odkazu kapel jako Throbbing Gristle a jejich následníků, kteří v 90. letech stoupali i díky labelu Aliens Production. Oproti němu jsou Urbsounds otevřenější, zároveň ale jejich katalogy spojuje záliba v temných podobách elektroniky. Aktuální kompilace Unpolished Fidelity to vše krásně shrnuje.

Deska kapely ZZKLPIDL (Zákeřná Zbraň, Kterou Lze Propašovat I Do Letadla) ukazuje, co všechno se může stát během jednoho covidového týdne v Mutišově u Slavonic, když se členové kapely sejdou na jednom místě po třiceti letech. ZZKLPIDL totiž původně vznikli v Bohumíně na počátku 90. let, ale jejich existence měla tehdy jen krátké trvání. Teď se díky nepředvídaným okolnostem znovu sešli a vznikla z toho naprosto unikátní nahrávka, která se vymyká jakýmkoli škatulkám.

Do škatulky devadesátkového rocku s punkovým a grunge feelingem pak jednoznačně patří nová plzeňská kapela Dluhy. Ta na svém demu oživuje odkaz kostkovaných košil, zbustrovaných kytar i specifické, v současnosti lehce nostalgické poetiky. S tou, i když v úplně jiném kontextu, pak pracují i Jakub Šimanský a Tomáš Niesner, kteří se tentokrát nechali více inspirovat specifickým žánrem domácího country a folku zejména 70. let.

V čem všem spočívá kouzlo mezigenerační hudby dvojice Jakub Šimanský a Tomáš Niesner? V čem jsou autentické plzeňské Dluhy? A má smysl vydávat v roce 2022 kompilační vinyly?

Spustit audio