Když je úplněk dokonalý. Converge a Chelsea Wolfe demonstrují na společném albu přirozenou synergii

14. prosinec 2021

Začalo to na holandském festivalu Roadburn, který v roce 2016 postavil na jedno pódium ikonické Converge a temnou písničkářku Chelsea Wolfe, aby společně zahráli skladby prvních jmenovaných. Jednorázový nápad ale zapustil kořeny a aktuální album Blood Moon: I patří mezi nejsilnější nahrávky letošního roku.

Converge a Wolfe na něm spolupracují ještě s Benem Chisholmem a Stephenem Brodskym a právě Brodsky, jinak člen Cave In, už tak pestrému albu dodal další nálady a odstíny, díky nimž je nahrávka ještě o kus nakažlivější.

Návaznost na Converge můžeme najít i na letošním albu The Rememberables. Na tom se totiž zvukově podílel kytarista Kurt Ballou a ve svém studiu God City mu vtiskl hlasitý a tvrdý sound, který jako by na první poslech nekorespondoval s melodickým a hitovým potenciálem desky Breathe.

Opak je ale pravda. Stejně jako se The Rememberables nebojí čerpat z odkazu grungeových kapel, Sonic Youth a raných Dinosaur Jr., nebojí se ani nekompromisního zvuku, který jejich tvorbu posouvá zase o notný kus dál.

Podobný přístup, i když v trochu jiném kontextu, uplatňují i Nervy. Nová kapela složená z ostřílených harcovníků hc/punk scény, kteří prošli kapelami jako Lakmé, Remek, V0nt či Gattaca, reinkarnuje styl, kterým se na přelomu tisíciletí proslavili Tragedy. Tedy rychlý, intenzivní hardcore na poctivém punkovém základu, který nepostrádá velkou dávku emocí a nekompromisní textovou stránku. Není moc kapel, které podobný typ hudby dokážou zahrát tak přesvědčivě jako právě Nervy.

Viktorovy nové lásky z festivalu Le Guess Who? a Banánův tip na méně známý klenot z labelu Constellation. Ponořte se do zvuků rozzlobených kytar i rozjímavého violoncella.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.