Když zpochybní vše, co prožíváš. Jakub Stanjura debutoval knihou o gaslightingu a toxických vztazích

7. červen 2023
Záložka

Jakub Stanjura, který před několika týdny zahájil svou literární dráhu románem Srpny, v něm popisuje, jak je pro člověka snadné zapadnout do cizích preferencí natolik, až postupem času obtížně rozpoznává ty své. Současně otevírá závažné téma gaslightingu, psychické formy manipulace, kdy se násilník snaží oběť přimět k tomu, aby zpochybňovala to, co prožívá.

Stanjuru dlouhodobě zajímají toxické vztahy, ať už partnerské nebo rodinné. „Když jsem do tématu gaslightingu začal pronikat, uvědomil jsem si, že je docela běžný a že ho zažíváme v různých mírách skoro všichni. Někdy tento způsob manipulace ani nepoznáme, někdy zase z druhé strany nemusí být vědomý, možná i my sami gaslightujeme ostatní, aniž bychom si to uvědomovali. Je podstatné najít hranici, obzvlášť během hádek, když se lidé snaží říct tomu druhému, jak tu situaci vnímají, je důležité brát v potaz to, co prožívá druhá strana.“

Kniha Jakuba Stanjury Srpny

Proč se rozhodl, že se bude v knize věnovat jenom srpnům? „Srpen je pro mě už od dětství zvláštní období na konci prázdnin, kdy si chci užít léto, ale už myslím na starosti a zodpovědnost spojené se začátkem školního roku,“ říká a dodává: „Přijde mi důležité mluvit o tom, jak počasí dokáže ovlivňovat psychické zdraví lidí, že horko a hezké počasí není vždy pozitivní. Když třeba někdo prožije trauma, které je spjaté s létem, tak se mu pak každý rok připomíná.“

Jak mu šlo psaní prvního románu? Co pro něj znamená čtení a proč jsou pro něj temnější knihy zajímavější? Poslechněte si Záložku se spisovatelem Jakubem Stanjurou o jeho románu Srpny.

autor: Jakub Pavlovský
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.