Kniha Zrcadlo a světlo od Hilary Mantel vám nedá spát, i když už všechno víte z hodin dějepisu
Britská spisovatelka Hilary Mantelová nakráčela na český trh s knihou Zrcadlo a světlo - finálním dílem knižní trilogie, která se odehrává za vlády Jindřicha VIII. v tudorovské Anglii. Není pochyb, že se bude román o více než sedmi stech stranách v překladu Michaly Markové u nás nadšeně číst – jeho dva předcházející díly kritika v Británii ocenila prestižní Man Bookerovou cenou a BBC podle nich pak natočila uhrančivou televizní minisérii Wolf Hall.
Hrdina, jehož osud na celkem šestnácti stech stranách Mantelová popsala, nebyl do vzniku trilogie nijak známý. Jde o Thomase Cromwella – britského právníka s pestrou minulostí a nízkým původem. Jemu navzdory udělal strmou kariéru – stal se poradcem a postupně pak nejbližším mužem Jindřicha VIII., krále, který Anglii vládl skoro 40 let a který je historii známý nejspíš hlavně tím, že měl šest žen. A i za tímhle kuriózním faktem stál do velké míry právě i Thomas Cromwell.
Mantelová pracovala na trilogii s názvy Wolf Hall, Předveďte mrtvé a Zrcadlo a světlo, pět let. Předvedla pečlivou historicko-dokumentární práci a sestavila fascinující obraz královského dvora i podhradí středověké Anglie, kdy král je zákon, církev, bohem vyvolená osoba, nebo - jak si Jindřich VIII. rád sám říkával – zrcadlem a světlem.
Mantelová vychází z historických skutečností a reálných postav, kterých jsou v ději desítky a jejichž motivace podrobila pečlivým rešerším. Přesto, nebo právě proto, působí romány jako zjevení. Popisují dialogy, místa, vzhled lidí i slavnostních jídelních tabulí, krajinu a vůně, a jakoby mimochodem i emoce. Mantelová používá nádherný jazyk a důmyslně staví vyprávění. Jeho středobodem je Cromwell, kterého ale málokdy nazývá jménem. Často ho označuje prostě zájmenem „on“. To čtenáře ke Cromwellovi jen víc přibližuje.
Pokud se prostřednictvím knih Mantelové seznámíte s Thomasem Cromwellem, přijde vám patrně jeho historicky známější prasynovec Oliver Cromwell jako nudná postavička britských dějin. Syn kováře a pozdější právník Thomas se totiž nachomýtl k zásadnímu období: Krále Jindřicha VIII. potkává v momentě, kdy se chystá k bezprecedentnímu kroku – potřebuje se rozvést se svou stárnoucí urozenou manželkou Kateřinou Aragonskou, aby si mohl vzít jednu z dvorních dam.
Po té už sedm let touží, ona je ale natolik inteligentní, že svoji čest nedá zadarmo a podlehnutí králi podmiňuje manželstvím, a tedy i tím, že po boku Jindřicha stane jako královna. Touhle chytrou a velmi netypicky krásnou dámou je Anna Boleynová. Její snaze můžeme fandit sebevíc, víme ale dobře, že dosáhne sice svého a královou se stane, aby jen tři roky nato skončila v rukou kata. Jindřich se totiž brzy zamiluje do další ženy ze dvora, načež se pak s různými úspěchy ožení ještě třikrát.
Turbulentní doba, která trochu působí jako z telenovely, se ale v Británii skutečně odehrávala, stejně jako dvorské intriky, opulentní večeře nebo upalování kacířů. To všechno jsou momenty, které vyprávění provázejí. Mantelová složitou středověkou historii vypráví zkušeně, s citem pro detail i pro kontinuitu. A i když příběhy postav známe dávno z učebnic, je Zrcadlo a světlo dechberoucí čtení.
Smutný a pro onu dobu taky typický konec oddaného rádce Cromwella, je aktuální i pro dnešek. Lidé, kteří vystoupají nejvýš, často padají nejhlouběji. A ne, není třeba, abyste byli fanoušky středověku na britských ostrovech. Britská spisovatelka svým zpracováním pozvedla příběh vlády a osobního života Jindřicha VIII. a jeho věrného Cromwella na fantastický čtenářský zážitek.
Thomas Cromwell, neznámá a přesto fantastická postava britských dějin. Proč má spisovatelka Hilary Mantel za zpracování jeho životopisu už dvě Man Bookerovy ceny? Poslechněte si recenzi knihy Zrcadlo a světlo.