Kolik krve vyteče z nevinných hřbetů. Téma zvířecích práv na české scéně
Minulý týden jsme se ve Špíně zaobírali tím, jak se do punkových textů a aktivit dostal boj za etické chování vůči zvířatům. Zvířeckoprávní tematika ovšem nerezonovala pouze v zahraničí, na lokální scéně se začala silně projevovat už od devadesátých let. Co vše se dělo, nahrávalo, zpívalo, psalo a jaké problémy nejvíc punkáčům ležely v žaludku, poodkrýváme v aktuální Špíně.
Vysledovat první lokální skladbu, která se věnuje boji za zvířecí práva, je celkem nadlidský úkol, nicméně asi tou první nejvlivnější by mohla být Šílení vrahové od kultovní hc punkové Kritické Situace z první půlky devadesátek. Hudebně propracovaný track se točí okolo Velké pardubické. Právě kritika dostihů a využívání zvířat na zábavu patřila na české scéně do hardcore punkové agendy už od začátku, podobně jako se britští anarchopunks vymezovali vůči lovům a honům.
Články v zinech i texty kapel u nás šly vždy ruku v ruce s aktivismem – ať už se jednalo o demonstrace, či přímé blokády. V pozdější době se vše proplétalo s činností například Realita.tv nebo již minule zmiňovaných mezinárodních Sea Shepherd.
Právě ziny se staly jedním z hlavních kanálů, pomocí kterých se šířily informace o zvířeckoprávní nebo veganské osvětě. Za jedním z prvních stáli například bratři Duškovi z Balaclavy, na našem území se zinů objevovaly desítky a ty více hudební zpravidla obsahovaly aspoň pár receptů na veganská jídla. Chybět samozřejmě nemohl obligátní recept na sójový guláš.
Boj za práva zvířat i širokou paletu všech s ním spojených témat velmi obsáhle shrnuje dvanáctidílná kompilace Eco-Defense, která vycházela na začátku desátých let. Najdeme na ní průřez českou a slovenskou scénou a kromě notoricky známých kapel a skladeb, z nichž jsme si část pustili i v aktuálním díle, se zde dají vykopat i poměrně obskurní a pozapomenuté kapely napříč všemi možnými subžánry DIY scény.
Kde všude po ČR byla ohniska aktivních punks? Odkud brala inspiraci scéna v Moravskoslezském kraji? Které festivaly jsou neodmyslitelně spjaty s veganstvím? Jaké konkrétní ziny vznikaly? Jakým způsobem ovlivnila scénu osobnost Michala Kolesára? Kdy proběhl první festival dokumentárních filmů s bojem za práva zvířat? A která témata byla pro místní punks stěžejní? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu a odhalte historii zvířeckoprávních aktivit na hc punkové scéně u nás!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.