Kolik stojí dítě? Přímé náklady jsou jasné, je potřeba počítat i s těmi nepřímými, upozorňuje poradce
„Když se vám potká založení rodiny s koupí nového auta a stěhováním, můžete se snadno dostat do velmi nezáviděníhodné situace,“ říká majetkový poradce Karel Bujko. „Snažím se pokládat ty správné otázky a přijít tak na souvislosti, na které rodina vůbec nemyslela.“
„Dá se říct, že malé dítě nás bude stát kolem pěti nebo šesti tisíc měsíčně. U starších je to 7–9 tisíc, bez škol a školek. To jsou výdaje čistě na dítě, mnoho lidí ale nepočítá s tím, že k tomu jsou napojené další náklady, třeba na benzín, když nebydlíme ve městě a vozíme dítě na kroužky, nebo to, že bereme děti s sebou na dovolenou,“ vysvětluje Bujko.
Z dlouhodobého hlediska je podle majetkového poradce dobré se zamyslet i nad nepřímými náklady, které s sebou příchod dětí nese. „Budeme potřebovat stavební úpravy v bytě? Nebudeme potřebovat auto? A zcela stranou teď necháváme to, že spousta dětí má nějaké speciální potřeby, například ve výživě,“ říká.
Poradce zdůrazňuje, že nejzásadnější součástí rodinného rozpočtu jsou rezervy. „Na běžném účtu by měla být rezerva pro pravidelné platby a inkasa. Na spořicím účtu by měl být nějaký násobek měsíčních nákladů pro případ, že se nám doma něco rozbije nebo že bychom přišli na pár měsíců o práci. A pak tu jsou dlouhodobé rezervy pro věci, které se v budoucnu zcela určitě stanou, jako je například právě příchod dítěte. Ideálně. Řada lidí ale žije úplně bez rezerv. Často to jsou lidé, kteří vůbec nejsou chudí. Jen vidí, že na jejich účtu něco je, je to láká a všechno to utratí. A pak jsou taky situace, kdy se nic v provozu domácnosti uspořit prostě nedá,“ připouští.
Spořit dětem pětistovku měsíčně na studia? A kde? Co se přesně děje, když přestaneme mít na splátku hypotéky? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Včas vysvětlete rozdíl mezi potřebou a přáním, říká odbornice na finanční gramotnost dětí
„Už předškoláci by měli vědět, že peníze nepochází z bankomatu a že se vydělávají prací. “ říká Alena Aichlmanová, která se věnuje vzdělávání dětí v oblastech ekonomie.
-
Říkat si o peníze není příjemné, mít při rodičovské další dvě práce ale také ne, říkají Houpačky
Od čeho se odvíjí výše rodičovského příspěvku a jak se s takovou dávkou dá vyjít? O tom přišly do Houpaček povídat Marie a Tereza.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.