Kolumbie má první černošskou viceprezidentku. Je to bývalá hospodyně a aktivistka

21. červen 2022

Poprvé v historii Kolumbie se viceprezidentkou země stala žena černé pleti, ekologická aktivistka Francia Márquez. Její zvolení je významné nejen proto, že afro-kolumbijci v zemi bojují s rasismem, ale také, protože pochází z chudých poměrů a nikdy nezastávala žádnou politickou funkci.

Nová viceprezidentka Francia Márquez dokázala s prezidentem Gustavem Petrem zmobilizovat k volbám voliče frustrované po desítky let. Podporu zejména mladých lidí, domorodého obyvatelstva a feministek prezidentský kandidát získal i díky Francie Márquez.

Čtyřicetiletá advokátka a ekoložka pochází z chudých poměrů. V šestnácti letech otěhotněla a aby uživila své dítě, začala pracovat v místních zlatých dolech. Nakonec si našla práci jako pokojská. Jak uvádí New York Times, kandidovat se rozhodla, protože „vlády se obrátily zády k lidem, ke spravedlnosti a k míru.“

Díky své kampani se Márquez podařilo rozpoutat diskuzi o rasové a třídní příslušnosti způsobem, který je podle deníku v nejširších veřejných a mocenských politických kruzích v zemi slyšet jen zřídka. V kampani akcentovala, že chce být hlasem „těch, kteří nejsou ničím, těch, kterým není přiznána lidskost, těch, kterým nejsou uznána všechna práva.“

„Tato témata mnozí v naší společnosti popírají nebo je považují za podružná,“ řekl Santiago Arboleda, profesor afro-andské historie na Andské univerzitě Simóna Bolívara. „Dnes jsou na titulní straně,“ dokládá vliv volební kampaně nové viceprezidentky na mediální agendu.

Spustit audio
 • Vlna, sopka a lavina. Ženy mohou mít tři typy orgasmů, zjistil nový výzkum

  11. srpen 2022
  kalhotky

  Výzkum a osvěta na téma ženského orgasmu dosud chyběly. Je tedy velmi vítanou zprávou, že se jím zabývá profesor James Pfaus z Katedry psychologie a věd o životě na Karlově univerzitě v Praze. Podle právě zveřejněných výsledků jeho výzkumu může ženský orgasmus spadat do jedné ze tří kategorií: vlna, sopka nebo lavina. Názvy korespondují s různými „pohyby pánevního dna zapojenými při zvyšování rozkoše a uvolňování napětí na cestě k orgasmu“.

  Nejběžnější je orgasmus typu vlna, kdy ženy zažívají vlnění nebo postupné kontrakce napětí a uvolnění. Sopečný orgasmus, jak název napovídá, je výbušnější, s pocitem menšího napětí v pánevním dnu, které se pak napíná a uvolňuje v okamžiku orgasmu. Lavinový orgasmus představuje větší napětí pánevního dna, které se pak během orgasmu snižuje.

  V průběhu studie používalo 54 žen vibrátor pojmenovaný Lvice připojený přes Bluetooth, který dokáže detekovat sílu kontrakcí pánevního dna pomocí dvou postranních senzorů. Ženy používaly vibrátor k masturbaci několik dní a zařízení při tom shromažďovalo údaje o jejich svalových kontrakcích v okamžiku orgasmu. Nejčastějším typem u zúčastněných žen byla vlna a nejméně častým lavina.

  Studie je poměrně malého rozsahu, Pfaus a jeho tým teď chtějí tyto tři druhy orgasmu prozkoumat detailněji. „Provádíme dlouhodobou studii žen používajících Lvici, abychom zjistili, jak tyto různé typy orgasmu subjektivně vnímají, od jaké stimulace se odvíjí různé úrovně potěšení,“ uvedl Pfaus.

  Jak dodává magazín Dazed Digital, který na studii vzniklou na české půdě upozorňuje, další výzkum a edukaci na téma ženské rozkoše zoufale potřebujeme, neboť nedávný průzkum YouGov zjistil, že 31 procent mužů nedokáže správně určit klitoris.

 • Australské energetické společnosti nesnižují emise v souladu s cíli Pařížské dohody

  11. srpen 2022
  elektrické vedení

  Devět z deseti velkých australských elektrárenských společností nezvládá snižovat emise skleníkových plynů dostatečně rychle, aby splnily cíle Pařížské dohody o klimatu.

  Podle nové studie, kterou provedli výzkumníci z University of Queensland, podniky nejednají v souladu s cílem Pařížské dohody z roku 2015 omezit globální oteplování výrazně pod 2°C. Jedinou zkoumanou elektrárenskou společností, u které bylo zjištěno, že je na dobré cestě k dosažení pařížských cílů, je Engie, francouzská nadnárodní společnost, která v roce 2017 uzavřela uhelnou elektrárnu Hazelwood ve Victorii a zavázala se do roku 2037 vyřadit své plynové elektrárny.

  Studie provedená ve spolupráci s výzkumníky z University of Oxford a Princeton University také zkoumala klimatický výkon deseti globálních cementářských společností. Zjistila, že ani jedna z nich nesnižuje emise v souladu s cíli Pařížské dohody. Podle hlavní autorky studie a odborné asistentky na University of Queensland Saphiry Rekker výsledky jasně ukazují, že pokud má svět řešit klimatickou krizi, bude nutné snížit emise mnohem rychleji, než se plánovalo. „Tyto výsledky jsou alarmující a ukazují tvrdou realitu toho, jak podniky nadále fungují bez jasného plánu dekarbonizace,“ říká Rekker.

  Na studii zveřejněné v časopise Nature Communications, na niž na webu upozorňuje The Guardian, se podíleli výzkumníci, kteří posuzovali to, co považují za rozumný uhlíkový rozpočet a cestu dekarbonizace pro jednotlivé podniky vyrábějící elektřinu, cement nebo ocel. Uhlíkový rozpočet udává, jaké množství emisí může společnost uvolnit a přitom zůstat věrná cílům Pařížské dohody.

  Australská energetická rada, která zastupuje 20 velkých podniků vyrábějících elektřinu a plyn, závěry studie odmítla. Podle ní použila k hodnocení vlastní metodologii a nevzala v úvahu „skutečný pokrok, kterého energetický sektor dosáhl při snižování emisí v Austrálii“.

  Poslechněte si také IPCC zpráva o klimatu: poslední šance zvrátit katastrofu. Vědcům zřetelně dochází trpělivost.

 • Polovina lidí s příznaky rakoviny jde k praktickému lékaři až za šest měsíců

  11. srpen 2022
  stetoskop

  Průzkum zjistil, že 50 procent Britů s příznaky rakoviny nekontaktuje praktického lékaře po dobu nejméně šesti měsíců, což významně snižuje jejich potenciální šance na přežití.

  Pravděpodobnost, že po zjištění příznaků co nejdříve navštíví lékaře, je nižší u chudších lidí, než u těch, kteří jsou na tom finančně lépe. Ukazuje to průzkum společnosti Cancer Research UK, jehož výsledky zveřejnil na webu britský list The Guardian.

  Pouze 48 procent těch, kteří vykazují nejvážnější příznaky rakoviny, jako jsou potíže s polykáním nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, kontaktovalo praktického lékaře do šesti měsíců. Podle Cancer Research UK (CRUK) by mohlo tak dlouhé čekání znamenat, že lékaři promeškají šanci diagnostikovat onemocnění včas, což může mít rozhodující vliv na zdraví pacienta. „Jako národ nejsme moc dobří v hledání pomoci, když si všimneme, že s námi není něco v pořádku, což tato čísla potvrzují,“ dodává Rachel Power, generální ředitelka Sdružení pacientů.

  Zjištění průzkumu můžou pomoct s vysvětlením, proč má Spojené království ve včasné diagnostice rakoviny trvale horší výsledky než mnoho jiných evropských zemí a zemí OECD. V České republice podobný průzkum v posledních letech neprobíhal. V době od začátku covidové pandemie však ékaři a zdravotnická zařízení obecně zaznamenávají, že lidé jejich návštěvy odkládají častěji než před zhruba dvěma lety.

  Poslechněte si také Rakovina se mladým lidem nevyhýbá, nečekejte na problémy.

 • České lokální supermarkety zastaví prodej rychlokuřat

  10. srpen 2022
  Rychlokuřata

  Kampaň, která upozorňuje na utrpení kuřat chovaných pro maso na českých farmách, probíhá zhruba dva týdny. Jejím cílem je, aby se obchodní řetězce a potravinářské firmy zavázaly, že přestanou odebírat maso z rychle rostoucích plemen kuřat.

  K jejím podporovatelům se minulý týden zařadily i první lokální supermarkety. Konkrétně KONZUM Ústí nad Orlicí a Jednota České Budějovice zastřešující značky Trefa a Terno. Jsou tak prvními firmami v České republice, které vydaly prohlášení, že přestanou prodávat výrobky z masa pocházejícího z rychlokuřat. Připojily se tak k firmám z Francie, Británie, Německa či Polska, které po dodavatelích požadují dodržování standardů zakotvených v dokumentu European Chicken Commitment.

  „KONZUM je družstvo postavené na hodnotách, mezi které patří mimo jiné i důstojné podmínky chovu zvířat. Proto jsme se například již v roce 2012 rozhodli ve své obchodní síti úplně ukončit prodej vajec z klecových chovů. A nyní se připojujeme k závazku European Chicken Commitment, který definuje nové standardy pro chov kuřat. Věříme, že se nám společně s ostatními obchodníky podaří změnit trh tak, aby se kuřata z welfare chovů stala dostupnými i pro běžného zákazníka. Je však třeba k tomu přistupovat férově a nedělat z těchto kuřat prémiový produkt s nadstandardní přirážkou,“ uvedl ředitel KONZUMu Miloslav Hlavsa.

  Podobně vidí situaci i ředitel marketingu a rozvoje z Jednoty České Budějovice Pavel Primus. Řetězce Terno a Trefa spadající pod Jednotu mají kromě jižních Čech prodejny třeba také v Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě a Zlíně. Na žádné z poboček od roku 2026 nebudou dostupná rychlokuřata ani výrobky z nich. „Cítíme odpovědnost vůči regionu, ve kterém žijeme a podnikáme. Jsme přesvědčeni, že welfare kuřat zapadá do konceptu naší strategie a filozofie,“ komentuje Primus závazek Jednoty.

  Za necelé tři týdny rozběhnuté kampaně se proti utrpení kuřat na webu www.rychlokurata.cz postavilo už téměř 16 000 lidí. Mezi nimi třeba také zpěvačka Marta Jandová, herci Hynek Čermák, Vladimír Polívka, Václav Neužil nebo režisér Vít Klusák.

  „Vydělávat na přešlechtěných kuřatech, která neunesou vlastní nohy, mají bolesti a často nejsou schopna ani dojít k vodě a potravě, není v pořádku. Lidé si uvědomují, že takové systematické týrání zvířat do 21. století nepatří. Věřím, že se i velké mezinárodní řetězce nechají inspirovat od lokálních českých obchodníků a vyslyší volání zákazníků, kteří nechtějí svými penězi podporovat utrpení zvířat,“ komentuje situaci vedoucí kampaně Rychlokuřata Radim Trojan ze spolku OBRAZ.

 • Bing, Baidu, Yahoo a další. Kde hledat informace, když má výpadek Google?

  10. srpen 2022
  Google

  V úterý byl Google v časných ranních hodinách na krátkou dobu mimo provoz. Zatímco v Evropě lidé jeho dočasnou nefunkčnost povětšinou ani nezaznamenali, v USA, kde bylo v tu dobu odpoledne, zůstala spousta uživatelů bez každodenní podpory jejich oblíbeného vyhledávače.

  Podle společnosti ThousandEyes Inc., která se zabývá síťovou zpravodajskou službou, zasáhl výpadek služeb společnosti Google také obyvatele dalších více než 40 zemí po celém světě, včetně Keni, Austrálie, Izraele, Japonska, Jižní Afriky, Číny a některých částí Latinské Ameriky.

  Výpadky nejsou něco, co by se Googlu, který se stal synonymem pro vyhledávání informací na internetu, stávalo často. Právě díky tomu, že jimi obvykle netrpí, odsunul do pozadí třeba Internet Explorer a mezi vyhledávači si vytvořil monopol.

  Miliardy lidí, kteří každý den používají Google, vůbec neřeší, proč a jak vyhledávač funguje a už ho berou jako samozřejmost. Včerejší nepřístupnost služby tedy mnohé řádně zaskočila.

  Většina lidí se hrnula na Twitter, kde se snažili zjistit, co se děje, stěžovali si nebo diskutovali o nečekaném problému, jiní si kladli otázku, který jiný prohlížeč použít.Možné alternativy zmiňuje server Euronews.

  Padlo mnoho zmínek například o serveru Bing, internetovém vyhledávači firmy Microsoft. Podle agentury pro digitální marketing Reliable Soft je Bing druhým nejpopulárnějším vyhledávačem na světě, i když za Googlem výrazně zaostává, následují čínský vyhledávač Baidu, pak Yahoo, ruský Yandex a DuckDuckGo. Posledně jmenovaný si vybírají lidé, kteří chtějí mít zaručené co největší soukromí.

  Další možností je Quant, bojovníci za ochranu klimatu mohou použít server Ecosia, berlínský vyhledávač poháněný Bingem, který získává peníze na podporu výsadby nových stromů v Burkině Faso, Madagaskaru, Indonésii a Peru.

  Když nefunguje Google Translate, můžete zkusit použít Ludwig. Místo Gmailu je k dispozici Outlook, Yahoo nebo GMX. Při výpadku Google Drive lze podle Euronews důvěřovat Dropboxu.

 • Weight shaming ze strany lékařů a sester způsobuje, že obézní lidé ještě více přibírají

  10. srpen 2022
  Nadváda a obezita

  Lékaři a zdravotní sestry často v lidech s nadváhou či obezitou vyvolávají pocit zahanbení. Pacientům to způsobuje pocity úzkosti, deprese a sebeobviňování. Výsledky nového výzkumu ukazují, že lidé pak odmítají chodit na lékařské prohlídky, cítí ponížení a ještě více přibývají na váze.

  Problém je rozšířený po celém světě, proto je nutné zdravotníky už při studiu naučit, že nadváha je v moderní společnosti už téměř běžná a není chybou jednotlivců, takže je třeba se k lidem mají chovat citlivěji. Tvrdí to autoři studie, o jejichž zjištěních píše zpravodajský web The Guardian.

  Doktorka Anastasia Kalea a její kolegové z University College London analyzovali 25 předchozích studií o stigmatizaci hmotnosti, které byly provedené v různých zemích a do kterých se zapojilo 3 554 zdravotníků. Našli rozsáhlé důkazy o tom, že zdravotnický personál se velmi často negativně vymezuje vůči váze pacientů.

  Týkalo se to lékařů, sester, dietologů, psychologů a dokonce i specialistů na obezitu. Podle jejich analýzy řada zdravotníků věří, že pacienti jsou líní, postrádají sebekontrolu, přejídají se, jsou nepřátelští, neupřímní, mají špatnou hygienu a nedodržují doporučení.

  „Zdravotní péče, včetně praktického lékařství, je bohužel jedním z nejběžnějších prostředí pro stigmatizaci hmotnosti a víme, že to působí jako překážka pro služby a léčbu, které mohou lidem pomoci zvládat váhu,“ dodala doktorka Kalea. Příkladem je praktický lékař, který nevědomky dává najevo, že nevěří, že pacient dodržuje jeho režimní doporučení, aby jedl méně a více cvičil, protože nehubne.

  „Nebo to může být dietolog, specialista na regulaci hmotnosti, který odsoudí pacienta za to, že dlouhodobě není schopný držet velmi nízkokalorickou dietu, ale neposkytne mu jinou podporu. Výsledkem je to, že se pacienti nevracejí nebo odkládají příští návštěvy, vyhýbají se službám zdravotní prevence a ruší schůzky, protože se bojí stigmatizace kvůli své váze,“ uvádí dále autoři výzkumu.

  Byli prý v šoku, když zjistili, že v době nedostupnosti zdravotnických služeb během pandemie byla řada pacientů spokojenějších, protože jim vyhovovaly online schůzky s odborníky a následná setkání nerušili. Zjištění týmu byla publikována v časopise Obesity Reviews. Jeho cílem bylo najít strategie, které pomohou vycvičit zdravotníky k dostatečné míře citlivosti a soudnosti při komunikaci s pacienty, kteří mají nadváhu.

 • Vědci vyvinuli papírovou baterii s vodním spínačem, mohla by nabíjet jednorázovou elektroniku

  9. srpen 2022
  Protože papír a zinek jsou biologicky odbouratelné, vědci věří, že nová baterie by mohla pomoci snížit dopad používání jednorázové elektroniky na životní prostředí
  Za objevem stojí tým ze Švýcarských federálních laboratoří pro materiálovou vědu a technologie (EMPA), který testoval papírové baterie tak, že dvě z nich připojil k digitálnímu displeji budíku.Po aktivaci dvěma kapkami vody začal fungovat za 20 sekund a nepřetržitě napájel displej po dobu jedné hodiny, dokud nezačal vysychat. Papírový zdroj energie dosáhl maximálního stabilního napětí 1,2 voltu, pro srovnání napětí produkované AA baterií je 1,5 voltu.

  Server Euronews v sekci Green píše, že by se po dořešení některých chyb při vývoji mohla používat pro výrobu inteligentních štítků ke sledování objektů, jako jsou balíky. Další možností využití by mohly být environmentální senzory nebo dokonce lékařské přístroje. Bez úprav proti vysychání by se vodní spínač mohl hodit pro detekci vlhkosti. Protože papír a zinek jsou biologicky odbouratelné, vědci věří, že baterie by mohla pomoci snížit dopad používání jednorázové elektroniky na životní prostředí.

  „Většina kovových vzduchových baterií používá kovovou fólii, která se postupně spotřebovává, jak se baterie vybíjí,“ říká spoluautor studie Gustav Nyström. „Náš design umožňuje přidat do inkoustu pouze takové množství zinku, které je skutečně potřeba pro konkrétní použití.“

  Při výrobě baterie tým začal s proužkem papíru, který ponořil do slané vody a poté nechal zaschnout. Na jedné straně proužku byl inkoust obsahující grafitové vločky, který vytvořil kladný pól baterie. Na druhé straně vědci k výrobě záporného pólu použili inkoust se zinkovým práškem. Obě strany papíru následně potiskli směsí grafitových vloček a sazí a propojili tak zápornou a kladnou stranu.

  Po přidání vody se sůl rozpustí a uvolní nabité ionty. Na záporném pólu se tyto ionty dostanou do kontaktu se zinkem a způsobí jeho oxidaci – stejný proces, jaký způsobuje rezivění kovu – a uvolnění elektronů. Elektrické zařízení připojené k papírové baterii pak obvod uzavře a elektrony mohou proudit ze záporného pólu na kladný skrz něj. Celý tento proces generuje elektrický proud, který lze použít k napájení elektronického zařízení.

 • Věčné chemikálie obsahuje i mateřské mléko, toxicita se tak přenáší z matky na dítě

  9. srpen 2022
  kojení
  Věčné chemikálie, tedy látky známé svou neuvěřitelnou perzistencí v životním prostředí, se nacházejí prakticky všude – v našem oblečení, v nábytku, ve vzduchu. Vědci ze Stockholmské univerzity je nedávno našli v dešťové vodě na většině míst po celém světě včetně Antarktidy. Pro asi 200 tisíc lidí žijících v blízkosti chemických závodů u Lyonu se potenciálně toxické hladiny sloučenin objevují v zelině vypěstované na zahrádkách, pitné vodě a dokonce i mléce kojících matek.

  Měření odhalilo alarmující úrovně takzvaných PFAS, neboli perfluorovaných a polyfluorovaných látek, ve vzduchu, půdě a vodě v okolí dvou chemických závodů jižně od Lyonu, třetího největšího francouzského města. Tato zjištění podnítila úřady, aby prošetřily míru kontaminace a učinily kroky směřující k potlačení použití tohoto druhu syntetických chemikálií, které se po desetiletí používají v celé řadě průmyslových odvětví k výrobě nátěrů a produktů odolných vůči teplu, vodě nebo skvrnám.

  Látky PFAS se nazývají věčné chemikálie, protože se přirozeně nerozkládají, místo toho se hromadí v lidech a v životním prostředí. Vodou i vzduchem se také snadno přenáší daleko od místa, kde se uvolňují. „Jsou to chronické systémové toxické látky. A to znamená, že způsobují nemoci, které se projeví s přibývajícím věkem,“ řekl Euronews Jamie DeWitt, profesor farmakologie a toxikologie na East Carolina University.

  Vysoké hladiny PFAS jsou spojovány se sníženou imunitou, hormonálními poruchami, dysfunkcí štítné žlázy, zvýšenou hladinou cholesterolu a dalšími vážnými zdravotními problémy včetně zvýšeného rizika některých typů rakoviny. Nejlépe viditelný je jejich dopad na imunitní systém.

  „Všímáme si, že děti nereagují tak dobře na očkování nebo, že v raném dětství častěji trpí infekčními chorobami,“ uvedl Philippe Grandjean, profesor environmentálního zdraví na Harvard TH Chan School of Public Health. Obzvláště zranitelné jsou ještě nenarozené děti a kojenci, protože PFAS procházejí placentou do krve vyvíjejícího se plodu a v ještě větších koncentracích se nacházejí v mateřském mléce. „Matka tak své zatížení PFAS předává další generaci,“ dodal Grandjean.

  Přečtěte si také Dešťová voda už není nikde na světě pitná, ukazuje to studie švédských vědců nebo Evropská unie chce zakázat tisíce chemických látek, které vedou ke vzniku rakoviny nebo cukrovky.

 • Analgetické účinky hudby jsou větší, když si ji pacienti vybírají sami

  9. srpen 2022
  poslech hudby

  Odborníci se v nové studii zaměřili na to, jak může hudba pomoci zmírnit akutní bolest. Zjistili, že je úleva od obtíží větší, když mají lidé pocit, že je výběr písní na nich.

  Tým vedený Claire Howlin z Queen Mary University of London prokázal, že jedinci, kteří se domnívají, že mají pod kontrolou hudbu, kterou poslouchají, pociťují větší úlevu od bolesti než ti, kteří tuto možnost nemají.

  Jak připomíná server earth.com, to, že hudba léčí chronickou bolest, která trvá déle než dvanáct týdnů, se ví už poměrně dlouho. Přínosy pro zmírnění akutní bolesti, trvající kratší dobu než dvanáct týdnů, byly doteď neprozkoumané. Nejasné byly také mechanismy stojící za analgetickými účinky hudby.

  Ze studie vyplývá, že určité rysy hudby, jako například tempo, nejsou pro úlevu od bolesti tak důležité. Klíčový je však vědomý výběr. „Hudba je stále více uznávána jako doplňková léčba,“ píší autoři studie. „Může pomoci snížit prožívání chronické i akutní bolesti.“

  Tým doktorky Howlin zkoumal 286 dospělých jedinců, kteří zažívali akutní bolest v reálném světě. Požádal je, aby ohodnotili svou bolest před a po poslechu písně. U některých z nich vyvolal falešný dojem, že si skladbu vybrali, jiní si ji skutečně mohli vybrat sami.

  Studie odhalila, že účastníci, kteří měli pocit, že mají nad hudbou kontrolu, zaznamenali větší úlevu v intenzitě bolesti než účastníci, kteří vědomou kontrolu nad výběrem neměli. Ještě větší úlevu od bolesti zaznamenali díky pocitu kontroly jedinci, kteří uvedli, že se v každodenním životě více zabývají muzikou.

  „Teď už víme, že má možnost výběru zásadní dopad na přínos poslechu hudby,“ uvádí autoři studie ve svých závěrech. „Je pravděpodobné, že když si lidé muziku vybírají sami, poslouchají pozorněji nebo pečlivěji.“

  Poslechněte si také Chybí vám pocit, kdy vám na koncertech vibruje hudba celým tělem? Navodit ho umí i zvukové lehátko.