Konec bakalářek nejen kvůli AI? Je to krok správným směrem, říká děkan fakulty VŠE

28. listopad 2023

„Velkým podnětem byly úvahy na úrovni celé školy, kdy docházelo k úpravám státních závěrečných zkoušek,” říká ve Studovně děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze Jiří Hnilica. Proč se škola rozhodla změnit podobu bakalářských prací a co studenty čeká?

„Státní závěrečná zkouška zůstává a klasickou písemnou práci nahradí bakalářský projekt,” popisuje Hnilica variantu zakončení studia, kterou škole umožňuje legislativa. „Jde o další aktivity, které jsou více v souladu s tím, co chceme, aby náš absolvent uměl,” dodává děkan podnikohospodářské fakulty. „Jednou z možností bude, že si student v kooperaci s naším vyučujícím a firmou vymezí nějaký projekt, který bude řešit,” říká a dodává, že se náplň může například podobat stáži s jasným zaměřením a výsledky.

„Bakalářská práce je ze zákona prací jednotlivce a ne kolektivu, což nám nesedí do profilu absolventa. Pokud má umět řídit sebe a ostatní, tak jednou z klíčových dovedností je schopnost pracovat v týmu a vést ho,” vysvětluje. „Tím, že nám hodně bakalářů končí a pokračují už v praxi, přijde nám, že je to krok správným směrem, aby byli ještě více uplatnitelní na trhu práce nebo ve vlastním podnikání,” konstatuje děkan Jiří Hnilica.

Koho se změny týkají? Budou se rušit i diplomové práce? Poslechněte si celý díl Studovny.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.