Královna českého komiksu Toy_Box: Náš současný komiks je na tom nejlépe, co kdy byl

21. leden 2020

„Je to knížka pro všechny, kteří se chtějí naučit kreslit komiks od začátku, prvních nápadů, až po vznik komiksové knihy. Je tam popsaný vznik autorského komiksu, jak pracovat s inspirací, jak od inspirace přejít k příběhu, ke scénáři a jak komiks dát na stránky. Na závěr jsou tam praktické rady pro začínající ilustrátory, jak se komiksem a ilustrací uživit,“ popisuje novou Komiksovou učebnici komiksu její autorka Toy_Box.

V Praze usídlená ilustrátorka a autorka komiksových knih Toy_Box na začátku letošního roku vydala svou Komiksovou učebnici komiksu. Na 288 stránkách popisuje kompletní proces vzniku komiksové knihy od zpracování prvních nápadů, tvorby scénáře až po výběr písma a užitých barev ilustrací.

„Současný český komiks je na tom, stejně jako současná česká ilustrace, čím dál líp. Je více vidět, přichází spousta nových, talentovaných lidí. Myslím si, že je na tom dobře, nejlépe, jak kdy byl,“ komentuje současnou komiksovou scénu Toy_Box. Z domácích autorů by doporučila sledovat práci ilustrátorského dua Tomski&Polanski nebo dění kolem pražské skupiny Laydeez do comics, která se věnuje pomoci a sdružování českých komiksových autorek.

Čtěte také

Výtvarnice ukrytá pod pseudonymem Toy_Box vystudovala Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze a scénografii na DAMU. V roce 2014 vydala komiksový román Můj příběh Vinnetou a svými ilustracemi doplnila pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře. Její ilustrace jsou k nalezení v časopisech i novinách. Pro zájemce vede skupinové komiksové workshopy.

Na jakých projektech Toy_Box začíná pracovat? Věnuje se ještě street artu? Poslechněte si celý rozhovor.

Toy_Box
Spustit audio