Krásné i pořádně zpocené dresy. Co musí mít sportovní oděv a na které modely se nejvíc vzpomíná?

14. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dres Bayernu Mnichov

Mít v šatníku dres svého oblíbeného týmu je pro spoustu fanoušků povinností. Jaké dresy patří k těm nejpamátnějším a které letí v současnosti? A jak se sportovní oblečení liší napříč jednotlivými sporty?

Redaktoři Tribuny se ke sportovním (respektive fotbalovým) dresům dostali už v útlém věku. „Asi v osmi letech jsem si přál dres Davida Beckhama. Můj děda mi dres koupil, ale spletl si Beckhama s Dennisem Bergkampem, což byl útočník konkurenčního Arsenalu, kterému jsem kvůli tomu pak začal fandit,“ popisuje Vojta Jírovec.

Martin začal se sbíráním dresů později, zato ale vytrval a dnes jeho sbírka čítá na patnáct kousků. „Nejpamátnější dres měli Němci na mistrovství světa v roce 1990,“ říká. „Má v sobě jednoduchost i experiment, což je kombinace, která dlouhodobě funguje. Je to nejikoničtější dres vůbec,“ dodává.

Přesná novodobá replika ikonického německého dresu z mistrovství světa v roce 1990

A jak si v mezinárodní konkurenci stojí dresy českých fotbalových klubů? „V Evropě je největší sháňka po tom slávistickém. Má výrazné logo hvězdy, které upoutá pozornost. Také sešívaná podoba dresu, rozdělená na dvě poloviny, není po Evropě příliš rozšířená,“ vysvětluje Martin.

Zajímavou tematikou jsou loga sponzorů na sportovním oblečení. Zatímco dresy na tělech cyklistů leckdy připomínají spíše pojízdné billboardy, v americkém sportu reklamní loga v takové podobě nenajdeme. „Kluby samotné jsou značkou, která se snaží prodat na trhu. Hlavním produktem je logo klubu,“ přibližuje Martin.

Cyklisté na nich mají přehršel reklam, američtí hokejisté si zase vystačí pouze s logem klubu. Jak se ve sportu zachází s dresy? A které jsou ty nejpamátnější? Poslechněte si nový díl magazínu Tribuna.

Dresy na tělech cyklistů leckdy připomínají spíše pojízdné billboardy
Spustit audio

Související