Křesťanství mi přestalo dávat smysl, říká Jiří Jirák z Nylon Jail

14. září 2020

V dalším díle velmi volného seriálu Renegades, věnovaného lidem, kteří opustili nebo výrazně změnili svoji duchovní orientaci, si v Hergot!u povídáme s Jiřím Jirákem, frontmanem olomoucké kapely Nylon Jail a nově také introvertnějšího a hloubavějšího projektu Indican. Jirák se svěřuje, jak mu v dětství po smrti otce byli oporou rodinní přátelé, kteří byli hluboce zakotveni v tradičním římském katolicismu, ke kterému jako k horizontu naděje přivedli i Jirákovu rodinu. 

Jiří Jirák později vážně zvažoval, že se stane knězem, a na krátký čas dokonce odešel do kapucínského kláštera.

Na otázku, proč se nakonec rozhodl po této cestě nevydat, odpovídá, že mu řada věcí přestala dávat smysl – na straně jedné pevný a příliš jednoznačný systém, na straně druhé chybějící základy v realitě, kterou člověk může na vlastní oči vidět nebo se jí dotknout. Dnes je mu bližší indiánská spiritualita, kterou ovšem nechápe jako tradici konkrétní kultury nebo etnika, ale daleko šířeji jako duchovní prožívání vyrůstající z pozorování dění v přírodě, přírodních zákonitostí, věcí viditelných a racionálně pochopitelných.

Od křesťanství se ale Jirák neodřízl. Struktura připravovaného dvojalba Indican koneckonců vychází z obrazu Kristovy smrti a vzkříšení, a přestože Jirák jako hybnou sílu věcí nevnímá Boha, pořád hledá inspiraci například v biblických podobenstvích. Stejně tak se nedistancuje ani od alternativní spirituality, kterou se v určitém období života zabýval také, ať už jde o Eckharta Tolleho, nebo Psychomagii Alejandra Jodorowského. 

Celkově se Jirák s jistými rozpaky hlásí k tomu, čemu se dnes říká „osobní spiritualita“: spojení různých duchovních vlivů specifické pro konkrétního člověka a jeho osobní příběh. Jirák ale zároveň podotýká, že se k tomuhle přístupu propracoval ještě „before it was cool“, tedy dřív, než se z něj stal rozšířenější trend.

Zajímá vás víc? Jak se Jirákova specifická spiritualita projevuje v hudbě Indican? Nebo kdo jsou v jeho duchovním pojetí indiáni? Pusťte si celý pořad!

autoři: Petr Wagner , Jan Škrob , Dominik Čejka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.