Kulturní šok i skvělá zkušenost do života. Co ti může přinést studium v zahraničí?

9. říjen 2025

O své zkušenosti se podělila Monika Hořínková, tisková mluvčí skupiny ČSOB, která studovala v Česku, ale i v Hongkongu a ve Francii, Jan Střecha, marketingový ředitel společnosti Rekola Bikesharing, který po bakalářském studiu v Česku zamířil na magistra do Rakouska a Jakub Fialka, který čerpal zkušenosti v Šanghaji, v Barceloně a také v Mnichově, kde teď působí v digitální investiční společnosti Scalable Capital.

„Studoval jsem magistra v Rakousku, i když jsem měl na střední škole čtyřky,“ dodává Jan odvahu těm, kteří váhají, jestli je výjezd i pro ně. „Přijde mi, že ti, kteří dostávají prostor třeba v rozhovorech, nebo je vidíme na sociálních sítích, byli vždycky premianti a teď studují na Oxfordu,“ dodává a povzbuzuje s tím, že studium v zahraničí je pro všechny.

„Musím se přiznat, že na začátku bakaláře jsem si řekla, že chci vyjet ven a věděla jsem, že to bude Paříž, naprosto upřímně mi bylo jedno, na jakou školu,“ vypráví Monika, která studovala na Sciences Po. „Až potom jsem zjistila, že to je jedna z nejprestižnějších škol na světě.“

„Chtěl jsem poznat svět a bral jsem to jako investici do sebe,“ vysvětluje svojí motivaci Jakub a popisuje, že jeho zkušenosti v Číně, Španělsku a Německu byly hodně odlišné a pestré.

Přemýšlíš nad studiem v zahraničí? Pusť si celý díl plný tipů od lídí, kteří sbírali studijní a pracovní zkušenosti po celém světě.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat