Kvér: K věčné radosti s vousatými sestrami a bezpečným sexem

12. listopad 2014
03248322.jpeg

Možná jste je potkali na letošní Prague Pride. Bílé tváře a výrazný make-up, na hlavě podprsenka, na tváři vousy nebo knírek, oblečením připomínají jeptišky. Pravděpodobně jste od nich dostali kondom nebo letáček. Říkali jste si: „Zase někdo provokuje a zesměšňuje křesťanské symboly?“ Pravda to je jenom trochu.

Říkají si Sestry věčné radosti a v Čechách působí jen necelý rok. Jejich historie je ale stará už víc než třicet let, poprvé se totiž objevily v San Franciscu v roce 1979 jako Sisters of perpetual indulgence. Byly jedny z prvních, které se snažily upozornit na tehdy novou a neznámou chorobu HIV/AIDS. Jejich posláním není moralizovat, ale navádět lidi k bezpečnému sexu.

„Sestry věčné radosti působí v USA, Kanadě, Francii, Německu, našel jsem i řády v Austrálii, “ prozradil nám Jirka Draštík, který je jako sestra Magdalena Silvestra Libida jednou ze dvou členek řádu působících u nás.

„Teoreticky se sestrou může stát i žena, ale já osobně jsem ještě žádnou neviděl, “ odpověděl Jirka na otázku, jestli hraje nějakou roli pohlaví nebo orientace pro toho, kdo se chce stát sestrou. „Posláním sester je rozdávat radost ze života napříč celým spektrem orientací. Šíříme toleranci mezi homo, hetero nebo trans. “

03187568.jpeg

„Příslušnice našeho řádu se často rekrutují z řad medvědů nebo kožeňáků. Já sám se počítám mezi české medvědy, “ prozradil nám Jirka, proč si jako sestra rád maluje make-up v barvách medvědí duhy – v odstínech hnědé. Jinak ale ženské šaty nevyhledává a kostým sestry je pro něj něco jako pracovní úbor, který má přilákat pozornost lidí a vzbudit v nich zájem o poselství, které Sestry věčné radosti přinášejí.

Momentálně Sestry věčné radosti nejvíc spolupracují s Domem světla v osvětových akcích o HIV/AIDS. Celý rozhovor s Jirkou Draštíkem si můžete poslechnout zde.

Spustit audio
autoři: Josef Rabara, Bára Šichanová