Kvůli smogu je omezena doprava v některých italských městech

Smog ve Vatikánu

Největší italská města byla nucena vykázat tisícovky dopravních prostředků ze silnice poté, co v nich již několik dní přetrvával smog. Abnormální znečištění vzduchu hlásí v Miláně, Římě, Turíně, Benátkách a některých částech regionu Emilia-Romagna. Tento stav trvá již 10 dní.

Vzhledem k tomu, že se podle předpovědi neočekává zlepšení kvality vzduchu dalších několik dní, zavedla některá města omezení řízení motorových vozidel, centrálního vytápění, užívání otevřeného ohně a zcela zakázala naftová vozidla v centru Říma, což by mělo ovlivnit až 700 000 řidičů. Poplach se týká kontaminace jemnými prachovými částicemi známými jako PM10, které jsou spojovány s respiračními chorobami, alergiemi, otravou a rakovinou. Na vině je zřejmě částečně teplé a bezvětrné počasí, které znesnadnilo běžné proudění, a tak se vytvořil smog napříč velkou částí Itálie.
Povolený limit pro výskyt PM10 je v Itálii 50 mikrogramů na metr krychlový, pokud se hodnota dostane nad tuto hranici, je kvalita ovzduší považována za zdravotně závadnou a nebezpečnou

Zamoření ovzduší je obvykle nejhorší v severní Itálii, kde hustě osídlená města, průmysl a zemědělství vytváří emise a hory je zachycují v nížinách. Průmyslová Brescia, Monza, Milán, Turín, Benátky a další města v Pádské nížině pravidelně překračují bezpečné limity. Ale také Řím, kde mořské větry většinou rozhání výfukové plyny kontaminující vzduch, zaznamenal tento měsíc zhoršení. Nejméně čtyři z 15 monitorovacích stanic v Římě naměřily v neděli nadlimitní znečištění

Spustit audio
autor: Eva Sinkovičová
 • O podobě okolí jezera Milada u Ústí nad Labem rozhodne architektonická soutěž

  27. leden 2020
  Jezero Milada

  Komise složená z odborníků a zástupců obcí právě připravuje zadání architektonické soutěže na okolí jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem. Jejím organizátorem je společnost ONplan a podílí se na ní také státní podnik Palivový kombinát Ústí, který lokalitu spravuje. K tomu, jak by mělo zadání soutěže vypadat, se mohou vyjádřit i tamní obyvatelé.

  Tento čtvrtek, 30. ledna, proběhne v ústeckém sále Hraničář od 18:00 debata věnovaná právě budoucnosti Milady. Mezinárodní krajinářskou soutěž vypíše Palivový kombinát Ústí ještě na jaře, výsledky by pak mohl znát na podzim. Podle ředitele podniku Waltra Fiedlera by měla soutěž v několika variantách říci, jak zpřístupnit jezero ještě více lidem, zda je vhodné postavit v jeho okolí čtvrť pro zástavbu rodinnými domky, vybudovat autokemp či hotel nebo jak velké území ponechat volné přírodě, kde by mohly být vodní atrakce. „Až budeme znát odpovědi, budeme na realizaci shánět peníze,“ řekl ČTK ředitel Fiedler. Podle něj je velká šance získat finance z evropských peněz pro uhelné regiony. Vodní plocha vznikla právě zatopením původního hnědouhelného lomu. Palivový kombinát Ústí letos dokončí inženýrské sítě, a tak se zlepší podmínky pro návštěvníky okolí jezera. „Do areálu bude přivedena kanalizace, voda, elektřina, dokončen bude kompletně okruh kolem jezera pro přístup integrovaného záchranného systému, vybuduje se molo pro lepší přístup do vody,“ dodal Fiedler. Už teď vede kolem jezera zpevněný okruh a v blízkosti vodní plochy je také naučná stezka věnovaná právě Miladě.

 • Vyhazování peněz – vedení Ženevy překvapila kritika za dopravní značky podporující rovnost pohlaví

  27. leden 2020
  Na polovině tabulí v Ženevě, kde byl doteď klasický panáček, je nově starší žena, těhotná žena nebo i dvě za ruku se držící ženy

  Na přechodech pro chodce ve švýcarské Ženevě se v uplynulých dnech objevily neobvyklé dopravní značky. Na polovině tabulí, kde byl doteď klasický panáček, je nově starší žena, těhotná žena nebo i dvě za ruku se držící ženy. Jak uvedlo město v prohlášení minulý týden, krok je součástí snahy více podpořit rovnost mezi ženami a muži a také boje proti diskriminaci LGBT+ komunity.

  „Ukazovat rozmanitost na oficiálních značkách není žádné triviální opatření. Je to konkrétní, viditelné a relevantní přispění ke globálnímu trendu, který je zaměřený na rovnost,“ vysvětlil radní pro dopravu Serge Dal Busco. Jenže jak píše server The Local, hned se objevily negativní reakce s komentáři, že by Ženeva měla začít spíše u platové nerovnosti než u piktogramů. „Ty značky jsou groteskní, zbytečné a drahé,“ myslí si třeba členka rady ženevského kantonu Salika Wenger. Další politička – Ana Roch – zase říká, že se město značkami zesměšňuje, protože se tak sexismu přidává na důležitosti, když je na běžných cedulích. Výměna části značek stála v přepočtu asi 1 321 600 korun. A právě i za to čelí vedení města kritice. „Tolik lidí tu má finanční potíže a město takhle vyhazuje peníze z okna,“ dodala Roch. Starostku Ženevy Sandrine Salerno reakce nepříjemně překvapily. „Za třináct let v politice jsem stěží zažila tolik útočných, mizogynních a konzervativních reakcí na projekt, který je součástí plánu na boj se sexismem.“

 • Žít na venkově stojí za to, vzkazují bloggeři a influenceři přes fotky z polí a stodol

  27. leden 2020
  Selfie žena na farmě s kozou

  Místo fotografií nové kosmetiky, oblečení a pózování z tělocvičny u nich na zdi najdete spíš záběry zemědělských strojů nebo ty ukazující péči o hospodářská zvířata. Přesto mají „influenceři z venkova“ úspěch.

  Jak píše německý The Local, na sociálních sítích ukazuje svůj život čím dál tím víc mladých zemědělců. Jednou z nich je třeba pětadvacetiletá Němka Ann-Christin Kahler. Teď má na Instagramu 41 tisíc sledujících, kterým přibližuje třeba péči o vodní buvoly a ukazuje techniku, kterou její rodina používá. Dvaatřicetiletá matka dvou dětí Julia Nissen zase ze severu Německa pod přezdívkou Deichdeern lidem popisuje, jak mohou farmáři používat něco jako „Tinder pro skot“, a to pro oplodnění svých zvířat. Na podzim založila agenturu pro sdílení traktorů a právě teď pracuje na aplikaci, která by sloužila jako platforma pro nabízení zážitků na venkově, jako příklad lze zmínit lekce vaření nebo setkání s rybáři. Říká, že ji sledují většinou ženy mezi 25 a 40 lety, přičemž polovina fanoušků bydlí ve městech. „Chci ukázat lidem, že život tady stojí za to,“ dodává Julia Nissen.

  Cílem jednadvacetiletého Malteho Messerschmidta, který chce v budoucnu převzít rodinnou farmu, je uvádět prostřednictvím sociálních sítí na pravou míru mýty o světě zemědělců. „Nechodím na pole stříkat chemikálie v noci proto, že něco skrývám, ale protože je to zkrátka doba, kdy látky nejlépe působí.“ Zmíněná Ann-Christin Kahler dostává právě kvůli použití chemikálií nebo porážení zvířat nenávistné komentáře. „V takových případech se to snažím lidem vysvětlit, zůstat u faktů a v případě nezbytné potřeby uživatele zablokuji,“ dodává Kahler. The Local píše, že 23 % Němců žije v zemi mimo města nebo jejich okolí. Zpráva výzkumného ústavu RWI z loňského podzimu navíc informuje o tom, že se v zemi mezi lety 2008 a 2014 stěhovalo 6,9 milionu lidí ve věku 18 a 29 let. Naprostá většina se přitom rozhodla přesunout do města, jen 19 % z nich zvolilo venkov.

 • Skupina Pet Shop Boys vydává nové album a hodnotí změny na současné hudební scéně

  24. leden 2020
  Pet Shop Boys

  Během toho, co tito velcí satirici popu odhalují na svém novém albu romantickou stránku, hovoří o utrpení moderní hudby a nevraživosti na rockové scéně.

  Nové album Hotspot skupiny Pet Shop Boys, kterou tvoří Neil Francis Tennant a Christopher Sean Lowe, navazuje na album Electric z roku 2013 a Super z roku 2016. Na všech třech spolupracovalo duo s producentem Stuartem Pricem a v každém z nich se navrací k elektronickému purismu. „Tentokrát jsme se vydali do LA a vytvořili album o stáří. Byl to Chrisův nápad. Když to říkal naší manažerce, byla absolutně zděšená,“ popisuje Tennant.

  V albu Hotspot je trochu méně satiry, ale prvek záhady a odstupu u Pet Shop Boys zůstává i nadále. Například soukromý život dua je po celou dobu jejich kariéry tajemstvím. Nemají sociální sítě, nebo přesněji řečeno, měli je, ale pak zjistili, že tam jde o sociální interakci, tak je zrušili.

  V současném popovém klimatu posedlém autenticitou a obyčejností se cítí trochu mimo. „V hudbě neustále hledáme euforii a vzrušení, ten pocit, který jsme měli, když jsme poprvé slyšeli třeba nahrávky Bobbyho O. U dnešního popu už tu euforičnost nevidíme. Kontextem jsou teď sociální média, tvoří a definují formu populární hudby. Pop se vydává cestou utrpení. Vše se edituje na délku 10 vteřin. Neumím si představit, že by v současné době někdo vydal singl s délkou Bohemian Rhapsody,“ myslí si Tennant.

  „My jsme prostě nikdy nezapadali. Když jsme s někým spolupracovali, pečlivě jsme si ho vybírali. Taky nám vždycky přišlo vtipné, jak se britské hudební hvězdy navzájem nenáviděly. Nám to bylo jedno, říká Tennant. „Myslím, že teď už tohle kapely nedělají. Když jsme byli na tour, předskokany nám dělala kapela mladých hudebníků a byli milí. V současnosti funguje hudební komunita, kde se všichni znají, spolupracují na albech, jsou propojení. Takhle to dřív nebylo,“ dodává Lowe.

  „Tvoření hudby má své kouzlo, jít do studia, cítit vzrušení ze vzniku něčeho nového. Příjemná, uspokojující práce, nejde s tím jen tak přestat. Skončíš, až když už nemáš nápady,“ zakončuje Tennant.

  Album Hotspot vychází dnes.

 • Dánsko je stále nejméně zkorumpovanou zemí světa

  24. leden 2020
  Dánsko

  Podle každoročního žebříčku si Dánsko udrželo svou pozici země s nejnižší korupcí na světě. Index vnímání korupce z roku 2018 (CPI) ve čtvrtek zveřejnila skupina pro boj proti korupci Transparency International. Index řadí 180 zemí podle úrovně korupce veřejného sektoru na základě vnímání odborníků a podnikatelů, používá se při tom stupnice od 0 do 100, kde 0 znamená zkorumpovaný a 100 čistý systém.

  Dánsko se umístilo na prvním místě po druhé v řadě. Tentokrát získalo spolu s Novým Zélandem 87 bodů. Finsko je letos na třetím místě a také další severské země se umístily na předních stupních. Navzdory nejlepšímu umístění Dánsko už pátým rokem ztrácí body. Natascha Linn Felix, vedoucí dánské sekce Transparency International, ale uvedla, že země může být na výsledky hrdá, musí být však i opatrná. „Je třeba si uvědomit, že důvěra v to, že vše probíhá, jak má, klesla. Vidíme, že existuje korelace mezi body v hodnotícím žebříčku a mírou otevřenosti ve vztahu k podpoře stran a lobbismu,“ řekla Felix.

  „Index se skládá z tolika datových souborů, že jeden případ nezpůsobí velké kolísání, proto například kontroverzní případy veřejných podvodů, jako je zpronevěra milionů dánských korun v Národní radě sociálních služeb (Socialstyrelsen), nemají okamžitý dopad na skóre,“ řekla Felix. Christian Bjørnskov, profesor ekonomie na Aarhuské univerzitě, který zkoumal korupci, řekl, že není divu, že Dánsko je na špičce žebříčku. „Máme specifickou kulturu důvěry, díky které je lidem nepříjemné dávat či brát úplatky. Tak je to již 150 let,“ řekl Bjørnskov. Výzkumník poznamenal, že tento severoevropský rys lze vypozorovat například také v Austrálii, na Novém Zélandu či v Kanadě.

 • Kdo vyjde vítězně z francouzského boje o penzijní reformu? Nejspíš to budou cyklisté

  24. leden 2020
  Cyklisté v Paříži

  Už šest týdnů trvající stávky přiměly mnohé Francouze a Francouzky jezdit do práce na kole. A dost možná je to začátek cyklistické revoluce.

  Ve Francii už od 5. prosince probíhají stávky proti reformě penzijního systému. Stávkují hlavně železničáři a městská hromadná doprava v Paříži, ovšem některé dny se ke stávkám přidali i učitelé, dělníci z přístavů a rafinerií a úředníci. A právě sporadicky fungující pařížská MHD přiměla Francouze sednout na kola. Některé typy bicyklů jsou téměř vyprodány, opraváři kol mají práce nad hlavu a počet cyklistů v Paříži se více než zdvojnásobil. Odborník na dopravu Aurélien Bigo se domnívá, že stávka může být počátkem cyklistické revoluce. Je přesvědčený, že mnozí, kteří začali na kole jezdit kvůli současné situaci, v tom budou pokračovat i poté, co stávky skončí. Zjistí totiž, že kolo je spolehlivější než MHD, protože potřebnou trasu na něm ujedete vždy za stejný čas, zatímco autobusy často stojí v zácpách. Část nových cyklistů si také uvědomí, že se jim díky jízdě na kole zlepšila fyzička i nálada, a nebude se chtít těchto pozitivních změn vzdát. A v neposlední řadě, mnozí lidé nebudou chtít, aby jejich investice do kol a cyklistického vybavení přišly nazmar.

  Už před stávkou jezdila na kole pravidelně zhruba třetina Francouzek a Francouzů, ale zároveň víc než polovina uváděla, že na kole nejezdí pravidelně kvůli nedostatečné cyklistické infrastruktuře. A právě nárůst cyklistů v důsledku stávek by mohl být podle Auréliena Biga impulsem, který povede k vyššímu občanskému tlaku na zlepšení podmínek pro cyklisty (například více cyklopruhů, které budou zároveň bezpečnější, a obecně vyšší bezpečnost cyklistů). Podle Biga je dokonce možné, že se cyklodoprava ve městech stane jedním z důležitých témat květnových komunálních voleb.

  Čtěte také V Oslu za loňský rok nezemřel žádný cyklista ani chodec při dopravní nehodě. Je to díky regulacím.

 • Modulové domy ve Švédsku mají unikátní střechy navržené speciálně pro solární panely

  23. leden 2020
  Zlatým hřebem projektu v Örebru je využití solárních panelů

  Švédská firma Street Monkey Architects představila ve švédském Örebru nové montované modulové domy na solární energii. Projekt byl vytvořen na základě podobného oceněného stavebního projektu poblíž Stockholmu, který vznikl na principech pasivní stavby designově zapadající do městského prostředí. Struktury jsou navrženy s ohledem na energetickou účinnost tak, aby podporovaly životní styl s menší uhlíkovou stopou.

  Každá budova je postavena ze šesti modulů určených k montáži, které jsou dopraveny na stanoviště již s hotovými zdmi, koupelnami, kuchyní a materiály na závěrečné úpravy. Na místě je pak vše sestaveno a švy mezi moduly jsou zakryty, aby nešlo poznat, že jde o montovanou stavbu. Designéři zvýšili střechu, aby lépe rámovala ulici a umožnila domům efektivněji čelit některým vyšším budovám v sousedství. Hlavní průčelí, která Street Monkey sestavuje hned, jak modulární budovy dorazí na místo, jsou vyrobena z kombinace dřeva, oceli a omítky stejně jako ty projektované poblíž Stockholmu, v Örebru je však ocel více exponovaná a na očích.

  Materiály použité na fasádách závisí také na orientaci stavby, to znamená, že ty směřující na východ nebo na západ mají bílou omítku, jiné směřující na sever a jih jsou zase vyrobeny z tmavě stříbrné oceli nebo oceli s dřevěným mřížováním. Zlatým hřebem projektu v Örebru je využití solárních panelů, jejichž umístění závisí také na konkrétní orientaci stavby. Solární panely jsou navrženy tak, aby směřovaly na jih, architekti proto museli přijít s unikátní střechou, která bude nejen stylová, ale i praktická. Stavby směřující na východ a západ mají zkosené střechy s hřebenovými liniemi a 45stupňovými úhly na panely, zatímco ty orientované na sever a jih mají asymetrické zrcadlové střechy.

 • Žádný rajský plyn pro dánskou mládež, už se nebudou moct „sjíždět smíchem“

  23. leden 2020
  Bombičky s rajským plynem

  Dánsko plánuje zakázat prodej rajského plynu nezletilým, aby zabránilo užívání této látky – která běžně slouží k výrobě šlehačky ve spreji nebo jako náplň balónků – k takzvanému sjíždění se. „Ukončíme příliš snadný přístup k rajskému plynu, a tím zamezíme jeho zneužívání mladistvými,“ uvedl v oficiálním prohlášení ministr průmyslu, obchodu a financí Simon Kollerup.

  Vzhledem k téměř všeobecné podpoře mezi zákonodárci se očekává, že parlament schválí právní předpisy, které by omezily prodej rajského plynu od května. I pro dospělé by pak vznikl limit, a to nákup pouze dvou náplní s oxidem dusným najednou, aby se zamezilo zneužívání. Oxid dusný neboli rajský plyn byl kdysi běžně užíván jako anestetikum pro zmírnění bolesti, ale jeho euforické účinky zapříčinily, že se stal také oblíbenou rekreační drogou.

  Odborníci na zdravotnictví se obávají, že pravidelné užívání rajského plynu způsobuje poruchy nervového systému, problémy s tepem a ztrátu paměti. Průzkum odhalil, že každý šestý chlapec a každá desátá dívka v zemi ve věku 15–25 let už tuto látku zkusili. Od roku 2016 byly navíc zaznamenány tři úmrtí související s inhalací oxidu dusného. Ten se běžně užívá jako hnací plyn pro produkty ve spreji. Řada firem prodává bomby s rajským plynem pro výrobu domácí šlehačky nebo právě k naplnění balónků. Pokud budou právní předpisy dle očekávání přijaty, stane se Dánsko první zemí Evropské unie, která omezí prodej oxidu dusného mládeži.

 • Seriál Euforie pořádá otevřený casting na nové postavy do druhé série

  23. leden 2020
  Ze seriálu Euphoria

  Castingoví režiséři seriálu Euforie vytvořili online formulář pro konkurz na některou z rolí do druhé série. Herecké zkušenosti nejsou nutností. Zájemci se mohou přihlásit právě teď. 

  Druhá série seriálu Euforie se bude vysílat někdy v tomto roce, přesné datum však televizní stanice HBO zatím nezveřejnila. Vypadá to však, že nové epizody by se mohly na obrazovkách objevit koncem podzimu, vzhledem k tomu, že HBO a A24 právě vypsaly konkurz. Casting je sdílen přes různé účty na sociálních sítích, ale i jinde online. Výběrové řízení se týká nových mluvených rolí a bude se konat v New Yorku pod taktovkou Jennifer Venditti a v LA pod vedením Jessicy Kelly a Mary Vernieu. Kelly měla již na starost výběr například do filmů Precious nebo The Maze Runner, Vernieu zase pořádala castingy k filmům Looper nebo Silver Lininigs. Agentura JV8INC uvedla následující požadavky pro účast na castingu. „Věk 18+, bydliště kdekoliv ve Spojených státech amerických. Herecké zkušenosti nejsou nutností. Pokud vás vybereme, jedná se o placenou nabídku.“

  Casting probíhá hned na několik mluvených rolí, například na postavu Dariana – 18+, jakákoliv národnost, outsider, citlivý, zranitelný, rošťák, rozhodně nepatří ve škole k těm, co jsou cool, ale je velmi zajímavý, mohl by bojovat se závislostí. Z dívčích rolí pak je tu třeba Ami – 18–20 let, drogově závislá striptérka, nenávidí svého přítele, lže, neudrží žádné tajemství, dokáže ještě zhoršit už tak špatnou situaci. Kritiky uznávaný seriál se točí kolem sedmnáctileté narkomanky Rue (ztvárňuje ji Zendaya) a divákům ukazuje až nepříjemně detailní a kontroverzní pohled na život dnešních teenagerů. Druhá série Euforie se bude skládat z osmi epizod. Spolu se Zendayou zde hrají hvězdy jako Hunter Schafer, Maude Apatow, Eric Dane nebo Algee Smith. Natáčení začne v březnu.

  Přečtěte si i recenzi Seriál Euphoria je euforický asi jako drogový dojezd. Takže vůbec. A přece z něj nespustíte oči.