Láska je i něco jiného, říká Karel Veselý. Jeho nová kniha Hudba srdce je katalog emocí
„Co když právě lovesongy – pokud si je poslechneme pozorněji – nejlépe vypovídají o našich emocích a jejich proměnách v průběhu dvacátého století?“ Na to se ptá se kniha Karla Veselého Hudba srdce s podtitulem Metafyzika popu. O novince si přišel autor popovídat do podcastu Lit.
Karel Veselý je hudební publicista a autor mnoha knih s hudební i jinou tematikou. Na Radiu Wave je mimo jiné autorem podcastové série Anatomie lovesongu. Právě s touto sérií je spjatá i jeho knižní novinka Hudba srdce. V ní se na dějiny přelomu dvacátého a jednadvacátého století kouká skrz písničky o lásce.
„Začal jsem víc přemýšlet o tom, co to ta láska je. Že není dobrý o ni přemýšlet v intencích vztahu jednoho člověka ke druhým. Že láska může být obecnější idea, “ říká Karel v Litu.
Popisuje, jak se zpívalo o lásce v jednotlivých érách, od padesátých let do současnosti. A přemýšlí nad tím, co a proč v té dané době znamenalo slovo láska. V osobním Outru píše i o tom, jaké lovesongy se pojí s jeho životem. I v době, kdy se v něm samotném rodilo ponětí o tom, co to láska je.
„Přijde mi, že pop posledních třicet let říká: To je marný, to ani nezkoušejte…. A když s tím ty generace vyrůstají, tak co jim to říká? Pop je katalog emocí, skrz který se lidi učí prožívat svět,“ dodává Karel Veselý.
Co Karlovi Hudba srdce dala? Proč se rozhodl na konci odhalit svoje emoce? U jakého momentu knihy Eva brečela a proč? A co by na to řekla Britney Spears? Poslouchej novou epizodu Litu nahoře v přehrávači.
Související
-
Anatomie lovesongu
Jsou písně o lásce ještě živý formát? Jak se v Česku zpívá o milostném citu? Anatomie lovesongu je šestidílná série Karla Veselého o současných českých písních o lásce.
-
Mladá generace mě naučila sdílet emoce, pro dnešní pop je láska forma útlaku, říká Karel Veselý
Hostem Pochlap se byl hudební publicista Karel Veselý, který je také autorem podcastové série Anatomie lovesongu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.