Lázně Kyselka se dostávají do kondice

14. červenec 2014

Mattoniho vila, Lázeňská jídelna, Ottův pavilon, Jindřich, Švýcar, Vilemína – kdysi krásné stavby lázní Kyselka se konečně opravují. Do první opravené budovy ve vlastnictví Karlovarských minerálních vod se 1. července nastěhovali první nájemníci. Před dvěma roky odstartovala kampaň Opravte Kyselku, která formou virálních videí, článků, ale také módních fotografií upozornila na tristní stav této památky.

A majitelé KMV a nově vzniklá o. p. s. Lázně Kyselka reagují, i když podle aktivistů zatím ne úplně koncepčně.

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka vznikla 6. února loňského roku, potom trval asi měsíc převod objektů, pracovali jsme na předprojektové přípravě, seznámili jsme se se všemi dokumenty a v květnu jsme začali pracovat. Obrovský kus práce je částečně vidět z ulice, ale hlavně uvnitř budov nebo ve dvorech, kde se prováděly práce jako čištění a odkanalizování,“ popisuje ředitel o. p. s. Lázně Kyselka Miroslav Perout. Ukazuje mi dokumentaci Národního památkového ústavu k objektu Vilemína, kterou prezentoval na nedávné konferenci Křižovatky architektury. Nejsmutnější jsou fotografie krovu, který v roce 2006 spadl. „Ptám se, kde byly ty úřady tehdy?“ „Ne aktivisté, ale úřady,“ říká Perout.

03164717.jpeg

To, co se odborně nazývá dokumentace cenných historických prvků, prakticky znamená, že tam vlezu, opatrně to odsekám, aby to neprasklo. Nejdřív to vyfotím a památkový úřad, se kterým o. p. s. úzce spolupracuje, má program, který mi to vykreslí, a můžu dát model do dílny,“ popisuje záchranu krásných dobových prvků a upozorňuje, že velkou část prací dělají zaměstnanci o. p. s. „Sebrali jsme tam třeba 40 centimetrů sutin, tak se objevila nádherná původní kamenná dlažba. Kdyby tam pustili bagr nebo partu cizích nájemných dělníků, vykopou to a přijdeme o všechny historické součásti a souvislosti.“

Práce jsou ale hodně nebezpečné. „Musíte umět předvídat na měsíc dopředu. Nesmíte tam chlapy nechat celý týden, protože oni se bojí v pondělí, v úterý, ve středu už moc ne a ve čtvrtek na ně něco spadne. Takže jsme čistili tři dny a pak se šly dělat jiné práce, aby se odpoutala pozornost.“

03164699.jpeg

Po procházce dostupnými cestami Kyselky se u silnice vedle řeky Ohře setkáváme se starostou obce Kyselka Alešem Labíkem, který se ptá, zda jsme už navštívili park naproti přes řeku. „Je tam historická budova, bývalý pitný pavilon, ze kterého je nyní kino. Plánujeme letos obnovit původní parkové cesty, které vedou okolo řeky Ohře, plánujeme tam udělat vyhlídkovou terasu, aby bylo vidět, jak postupují opravy, a plánujeme opravu altánu.“ Ptám se na první plně zrekonstruovanou stavbu, vedle které zaparkoval: „Tato budova je v majetku Karlovarských minerálních vod a je opravená. Zájem v ní bydlet je, i když nájem není úplně lidový, ale snad se dům podaří zaplnit,“ říká starosta.

Z domu právě vychází jeden obyvatel. „Pocházím tady odsud a vyrostl jsem tady s panem starostou, moje maminka v objektu celý život pracovala,“ vysvětluje svůj vztah ke Kyselce. Zajímá mě, co z původních prvků zůstalo zachováno: „Jsou zde původní podhledy v oknech, všechno zrekonstruovat nešlo, ale tady je třeba původní repasované okno. Ale tohle vypadalo architektonicky úplně jinak,“ ukazuje do rohu domu. „Nemělo to rovnou střechu, já to ještě pamatuju, ale asi to z ekonomických důvodů trošku ošidili.“

03164697.jpeg

Z prací, které v lázních Kyselka probíhají, má radost. „Něco se pohnulo, alespoň trošku, co se týče staveb, jsou to veliké ekonomické zásahy, ale alespoň se zlepšila příroda, vyčistily se parky, vzadu byla velká volejbalová hřiště, to všechno zarostlo.“ Sám nevidí původní využití areálu jako reálné. „Jako lázně už to tu asi využít nejde. To by se lázeňským hostům asi nelíbilo, kdyby jim tady projelo sto nákladních aut za den. Teď něco odpadlo, jezdí tu i vlečka, ale jezdí obcí.“

Starosta Labík chce v horizontu pěti let jednu z budov v popředí areálu využít pro hasičský sbor. Další plány zatím nejsou úplně konkrétní, ptám se tedy na to, co by si zde přáli místní: „Myšlenky vznikají postupně. Rozhodně bychom přivítali startovací byty, dále zde chybí seniorský dům, aby mohli být doma a nemuseli dojíždět. Občané by rádi, kdyby se lázně i částečně zprovoznily.“

Rozhovor děláme během filmového festivalu v Karlových Varech, které jsou vzdálené deset kilometrů – probíhá komunikace obce a festivalu ohledně spolupráce? „Předběžně se něco projednávalo, takže letos těžko, ale na příští rok se snad něco podaří. Vybavení kina máme dobré, jsme na to připraveni,“ odpovídá starosta.

03164715.jpeg

Aktivisté spolupracují s obcí i o. p. s., vadí jim ale, že stále neexistuje nějaký dlouhodobý plán. „Práce jedou na maximum možného, o tom jsem přesvědčen. Co ale chybí, je nějaký strategický dokument, který by zahrnoval jak architektonická řešení, tak socioekonomické budoucí využití, a tím pádem i perspektivu, se kterou by se domy měly opravovat. Jsem velkým zastáncem toho, aby byla vypsána architektonická soutěž na zpracování celé oblasti,“ uzavírá Martin Leskovjan, který se tématu lázní Kyselka věnuje už přes dva roky.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.