Lekce v temnotě i orálním sexu. Hvězdami týdne jsou Sevdaliza, Gayle, Shenseea, Aiko a Monos

26. leden 2022

Megan Thee Stallion svým novým trackem Lick, který nahrála s jamajskou dancehallovou zpěvačkou Shenseea, uzavírá pomyslnou trilogii o orálním sexu a pro nás jde jednoznačně o nejlepší trilogii od Pána Prstenů. Na temnější notu hraje íránsko-nizozemská diva Sevdaliza, která se poprvé vydala na průzkum psychedelického rockového terénu. Objevem týdne je pak slovenská rapperka Monos, která nás léčí svými suverénními bars. Doctor!

Sevdaliza - High Alone

Credits: Sevda Alizadeh, Mihai Puscoiu, Raven Aartsen, Reynard Bargmann
Label: Twisted Elegance
Album: Raving Dahlia EP

Zdá se, že nové konceptuální minialbum íránsko-nizozemské zpěvačky a umělkyně Sevdalizy bude odvážné jak tematicky, tak i svým soundem. EPčko Raving Dahlia, kvůli kterému bývalá basketbalistka postavila i svého vlastního robota (tzv. Femmenoida), vyjde 25. února a podle slov autorky vzniklo i proto, aby „zprostředkovalo krutou pravdu o hudebním průmyslu z pozice ženy, která neodpovídá všeobecným standardům – zvukově, fyzicky ani mentálně“. Výtečná skladba High Alone, která putuje do naší rotace, je navíc zpěvaččinou první výpravou do hájemství psychedelického rocku, jež Sevdalize slouží k dokonalému vystižení pocitů izolace a existenční nejistoty. Zvláštně aerodynamický zvuk, ve kterém najdeme vedle kytar a syntezátorů i klavír či harfu, pak skvěle kontrastuje s temným, jen zdánlivě netečným vokálním pojetím. Track týdne.

 

Gayle - Ur Just Horny

Credits: Taylor Gayle Rutherford, Daniel Kyriakides, Sara Davis, Peter Nappi
Label: Atlantic / Arthouse
Album: Ur Just Horny single

Náctileté znechucení se zase vyplácí. Americká zpěvačka skotského původu Gayle má sedmnáct let a její průlomová skladba ABCDEFU putovala celý podzim žebříčkem, až se například v Británii dostala na jedničku. Další naštvaný vzkaz mužskému pokolení se jmenuje Ur Just Horny a pravděpodobně ho čeká podobná hitparádová sláva. Píseň vypráví příběh platonického vztahu, který se během lockdownu vyvinul v něco víc a zanechal po sobě jen hořkost. Píseň i klip navazují na pop-punk a emo začátku tisíciletí, což jsou žánry, které Gayle miluje.

 

Shenseea - Lick ft. Megan Thee Stallion

Credits: Chinsea Lee, Megan Pete, Jahmal Gwin, Jeremy McIntyre, Lance Shipp, Nathalia Marshall, Rachael Kennedy, Romika Faniel, Shane Lindstrom, Tobias Wincorn, Joseph L’Étranger

Label: Rich Immigrants / Interscope

Album: Alpha

V Lick spojily síly houstonská rapperka Megan Thee Stallion a jamajská zpěvačka Shenseea. První jmenovaná novinkou dokončuje pomyslnou trilogii započatou skladbami Eat It a WAP, které se také dotýkají tématu orálního sexu, a není důvod neočekávat, že to bude zase velký hit. Shenseea se na jamajské scéně pohybuje pět let a vydala několik úspěšných singlů (na jednom z nich hostoval i Young Thug). Loni začal její průnik na globální trhy a například v Británii už díky svému výjimečnému vokálnímu projevu vyhrála cenu MOBO v reggae žánru. Lick je prvním singlem z debutové dlouhohrající desky Shenseea, která se bude jmenovat Alpha a vyjde letos v březnu.

 

Aiko - Alter Ego

Credits: Alena Shirmanová-Kostebelová, Filip Vlček
Label: self-released
Album: Alter Ego single

Atmosférickou hudbu a emotivní vokály Aiko – jedné z nejvýraznějších mladých zpěvaček domácí hudební scény – můžete znát z našeho playlistu třeba prostřednictvím loňského singlu Power. Nyní se v Londýně usazená hudebnice rozhodla překvapit experimentem v podobě nového singlu v češtině. „Vždy jsem měla ráda jazyky, baví mě si hrát se slovy a vymýšlet různé obraty. V češtině jsem ale neměla jistotu až do okamžiku, kdy jsem skládala pro jiného umělce. Zjistila jsem, že v češtině skládat umím. Text Alter Ego pak přišel přirozeně sám. A vzhledem k tomu, že většina mých posluchačů je z Čech, rozhodla jsem se jí dát šanci,“ komentuje vznik singlu Aiko. O produkci chytlavého tracku, který zdobí i na stadiony připravené kytarové sólo, se postaral Filip Vlček. S další novinkou (tentokrát opět v angličtině) má Aiko přijít už na konci února a následně i s celým albem.

 

Purple Disco Machine - In The Dark ft. Sophie And The Giants

Credits: Tino Piontek, Sophie Scott, Dimitri Tikovoi, Ed Cousens, Jose Coelho, Olivia Sebastianelli, Ryan Sewell
Label: Sweat It Out
Album: Exotica (Deluxe)

Německý housový producent Tino Piontek alias Purple Disco Machine se znovu spojil se zpěvačkou Sophie Scott ze Sophie And The Giants. Novinka In The Dark navazuje na jejich předchozí spolupráci, která v roce 2020 zrodila hit Hypnotized. Ten odstartoval kariéru obou interpretů na evropské klubové scéně. Jejich další pocta osmdesátkovému discu ohlašuje také vydání deluxové verze alba Exotica podepsaného Purple Disco Machine, která se v distribuci objeví na začátku března.

 

Griff & Sigrid - Head On Fire

Credits: Sarah Griffiths, Sigrid Raabe, Joe Rubel, Sam Tsang
Label: Warner
Album: Head On Fire

Na den přesně před rokem jsme si nasazovali melodramatickou skladbu Black Hole od zpěvačky a producentky Griff. Teď nám vycházející britská hvězda jamajsko-čínského původu předvádí nové popové grify ve spolupráci s norskou hitmakerkou Sigrid, která nás loni v létě nadchla masivním disco bangerem Mirror. Jejich první společný track se jmenuje Head On Fire, jeho vydání předznamenávala kryptická videa na sociálních sítích a pravděpodobně by nevznikl, kdyby se spolu o něco dříve nezapovídaly při jedení pizzy na londýnském Fashion Weeku. „Je o pocitu, když potkáte někoho, kdo všechno obrátí vzhůru nohama, a vy se nemůžete soustředit na nikoho jiného,“ říká Sigrid k pozitivně laděné hymnické novince. V doprovodném klipu si obě protagonistky krom zpěvu, tance a převlékání do kostýmu také hrají s ohněm. Na letošek mají navíc velké koncertní plány, Griff má krom své vlastní tour doprovodit na stage Duu Lipu a Sigrid při své šňůře nevynechá Wembley Arenu.

 

 

Araya - Doctor

Credits: Christian Araya, Thaddeus Goode, Will Catucci

Label: self-released

Album: Ethos

Brooklynský alt-popový písničkář thajsko-chilského původu Araya loni debutoval (popem, R&B, rockem i soulem inspirovanou) deskou Atlas, na kterou chce hned koncem února navázat podobně eklektickou novinkou Ethos. Prvním singlem z alba je skladba Doctor, ve které na pozadí lehkonohých kytarových linek, mírně pokřivených harmonií a chladných elektronických beatů třiadvacetiletý zpěvák naléhavě prozpěvuje o tom, že pravděpodobně ztrácí zdravý rozum. „Doctor je píseň, která vypráví o pomstě. Metaforický ‚Doktor‘ v ní představuje milostný zájem, který mě dohání k šílenství; láska, které se naučíme na krutém místě, nás totiž může proměnit v to, čeho se nejvíce bojíme.“ Doprovodné video v režii Cult Classic pracuje s podobně vrstevnatou estetikou, která Arayu zasazuje do neustále se měnící koláže rozličných uměleckých stylů. 

 

 

Monos - Ink, Pt.2

Credits: Monika Štolcová, Eva Prcinová, Júlia Šušková, Alžbeta Štelmachová, Miriam Reznická, Kristína Ružičková, DJ Mikroman, Danny
Label: self-released
Album: Ink EP

Čerstvě objevená slovenská zpěvačka a rapperka Monos vydává svůj EPčkový debut Ink. Ten se pohybuje na pomezí básně, slamu, zpěvu a rapu. Pět tematicky rozkročených skladeb spojuje skutečnost, že se každá z nich nachází na její pokožce v podobě tetování. „Tetovania na mojom tele otvárajú témy, zobrazujú udalosti, ktoré ma sformovali do podoby človeka, akým som dnes. Hlavnými heslami sú – začiatok, spojenie, jedinečnosť, dozretie, cyklus,“ říká Monika Štolcová aka Monos. Do naší rotace z povedeného konceptuálního experimentu putuje v pořadí druhý track Ink, Pt.2.

 

Jaký je Filipův tvůrčí étos? Dostane Aleš cenu za reggae? Musí být dobrá hudba mokrá? K čemu je v umění důležitý beta-karoten? A co je to vlastně hájemství? Poslechněte si verbální přestřelku dua Stuchlý-Černý a všechno se dozvíte.

Spustit audio