Lesk a bída sdílené ekonomiky: Hra Neo Cab straší dystopií v blízké budoucnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze hry Neo Cab

Řídit pro některou z „taxislužeb budoucnosti“ je na jednu stranu fajn, pokud chcete být pánem svého času, na druhou stranu z takové práce plyne minimální odměna a prakticky nulová jistota. Lina, hlavní hrdinka futuristické adventury Neo Cab, je poslední lidskou taxikářkou ve městě. Všechny ostatní vytlačila automatizace, která vtíravě prostoupila každodenní životy metropole Los Ojos do posledního zbytečku soukromí.

Personalizované reklamy, kosmetické filtry, samořídící auta, náramky s vizualizací nálady jejich nositele nebo aplikace, která s 90% přesností pozná, co váš protějšek chce dělat dnes večer. Dystopie Neo Cab je velmi přesvědčivá právě proto, že se od našich dnešních životů už zas tak moc neliší. Pouze za nás udělala pomyslný krok do neznáma a osud společnosti odevzdaně vložila do rukou anonymní korporace, která řešení běžných starostí přenechala umělé inteligenci.

Většina zákazníků je vrcholně překvapená, když vidí za volantem reálnou osobu. Živá lidská interakce je vzácná – a tvoří většinu hratelnosti Neo Cab malého kalifornského studia Chance Agency. Lidské konverzace se redukují na hvězdičkové hodnocení, to ale neznamená, že neskrývají spoustu fascinujících příběhů, jejichž nitky můžete, ale nemusíte pospojovat podle toho, jestli se daného zákazníka rozhodnete odvézt i příště, až se jeho ikonka objeví na mapě.

S jejich problémy je někdy snadné se ztotožnit – je tu nervózní slečna, která míří na první rande, jindy Lině servírují nepříliš rafinovanou společenskou kritiku. Hlavním poselstvím Neo Cab samozřejmě zůstává, že lidé jsou vesměs hodní a korporace zlé, ale i u nich je cesta do pekel často dlážděná dobrými úmysly, a ne jen touhou po zisku.

Jsou zlejší korporace v The Outer Worlds nebo v Neo Cab? A stojí nejnovější výtvor veteránů RPG žánru ze studia Obsidian za to? A v kterém herním světě se nejlíp drandí bez ohledu na závodní prvky? Poslechněte si nejnovější Quest a dozvíte se víc.