Letošní Giro profackovalo fanoušky cyklistiky. Některé doslova

Richard Carapaz v cíli 20. etapy. Růžový trikot se mu podařilo udržet až do konce Giro d'Italia.
Richard Carapaz v cíli 20. etapy. Růžový trikot se mu podařilo udržet až do konce Giro d'Italia.

Ekvádorský outsider, kterého si přivlastňují Kolumbijci. Impotentní souboj slovinského skokana a sicilského žraloka. Ale i srážka s fanouškem, která skončila jeho napadením. Nejen těmito událostmi byl nabitý letošní ročník cyklistického Giro d’Italia, který detailně rozebírá nový díl Tribuny.

„Myslím, že to letos organizátoři úplně nezvládli, nebo minimálně to schytali za tu trať,“ kritizuje Vojta Jírovec záměr vynechat horské etapy v prvních deseti dnech. „Nebylo tam nic jako ozvláštnění, což se v minulých letech dařilo, letos ne,“ vysvětluje.

Přesto ale letošní Giro přineslo jedno velké překvapení. Prognózy, kdo letošní závod vyhraje, zcela pomíjely jedno jméno. Ekvádorec Richard Carapaz se však postaral o velké překvapení, když třítýdenní etapový závod vrcholící v Alpách dokázal ovládnout. A stal se národním hrdinou.

TRIBUNA: Na kola padá prach. Závod míru patřil do jiné doby, připouští v jeho muzeu

Estonský cyklista Aavo Pikkuus (vpravo), vítěz Závodu míru v roce 1977

Mnozí jej vnímali jako režimní propagandu, pro jiné zůstává symbolem přátelství a sportovního soupeření. Závod míru se naposledy jel před třinácti lety, jeho obnovení se nezdá jako pravděpodobné. Málokde na „Tour de France východu“ vzpomínají s takovým dojetím jako v Muzeu Závodu míru v německém Kleinmühlingenu.

„Vyvolalo to velké ovace v Ekvádoru, kde dokonce prezident Moreno zareagoval tím, že poslední etapa se nedávala na placených kanálech, ale běžela zadarmo v celostátním vysílání,“ připomíná Vojta Jírovec reakce na prvního ekvádorského vítěze jakékoli z cyklistických Grand Tour. „Dokonce se zrušila cla na dovoz jízdních kol. Uvidíme, jestli se z Ekvádoru stane cyklistická velmoc,“ doplňuje.

Horské etapy na místě sledoval, a dokonce si na kole otestoval Vojta Jírovec. „Znovu jsem si uvědomil, když si člověk projede některé kopce na kole sám, a o pár hodin později na nich jedou ti samotní sportovci, kteří jedou dvakrát rychleji, jak je to strašně náročné,“ shrnuje své pocity. „Na samotné cyklistice mě baví ta přístupnost. Jste na stejných silnicích, sportovci jsou od vás půl metru, můžete si tam přijet takříkajíc volně,“ vysvětluje, proč sledování Gira patří v Itálii mezi nejpopulárnější události roku. Na rozdíl od fotbalu nebo hokeje se navíc na závodech nevybírá žádné vstupné.

Právě blízkost fanoušků k projíždějícím cyklistům ale přinesla i nejkontroverznější moment letošního ročníku, když Miguela Ángela Lopeze srazil nepozorný divák k zemi. Kolumbijský cyklista neudržel emoce a diváka vzápětí napadl. Organizátoři lídra stáje Astana za jeho výbuch překvapivě nepotrestali.

O čerstvé dojmy z italského cyklistického závodu se v novém dílu Tribuny podělil Vojta Jírovec. Jak se mu letošní průběh líbil? Co si myslí o bezpečnostních opatřeních na trati? A proč se český jezdec Jan Hirt stal terčem kritiky za nedodržování cyklistického fair play?