Liberatura o nejlepších českých básních roku 2012

4. březen 2015
02786260.jpeg

Kolik se v uplynulém roce urodilo dobrých básní? A kolik by se jich dalo označit rovnou za nejlepší? Ročenka nakladatelství Host, respektive její letošní editorka Simona Martínková-Racková, je hodně optimistická, což prozrazuje už název: Sto nejlepších českých básní 2012.

Stejně jako v předchozích letech, i letos je výběr nejlepších českých básní přiznaně subjektivní – jak tedy vidí poezii posledního roku literární recenzentka, básnířka a editorka Simona Martínková-Racková? Jaká hlavní témata a tendence hýbaly světem poezie? Co definuje „dobrou báseň“ a v čem se liší od „lyrického blátíčka“?

Ročenku Nejlepší české básně vydává nakladatelství Host od roku 2009. Editory prvního ročníku byli Karel Šiktanc a Karel Piorecký, po nich převzali štafetu Miloslav Topinka a Jakub Řehák, dále Petr Král a Jan Štolba a čtvrtého pokračování se ujala literární recenzentka, básnířka a editorka Simona Martínková-Racková. S nápadem vydávat ročenky „nejlepších básní“ přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman, nyní vycházejí podobné ročenky v řadě zemí po celém světě.Další články autora