Liberatura o Vlaku Lustig

25. červenec 2012
Liberatura

Snad nejznámějším dílem Arnošta Lustiga je Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, novela o dívce bojující v předem prohrané bitvě proti nacistické mašinérii. Adaptaci této novely můžete konečně vidět na divadelních prknech.

Vlastně ale nejde o jen tak ledajaká divadelní prkna. Na Modlitbu si totiž musíte zajít na nádraží, kde vám ho zahrají z vlaku herci Divadla pod Palmovkou v režii Petra Kracíka. Raději si pospěšte, protože vlak sestavený z vagonů používaných při transportech do koncentračních táborů už má za sebou většinu českých měst a tento pátek slavnostně ukončí svou cestu v Praze – Bubnech.

Kam bude Vlak Lustig pokračovat? A jaké zážitky na své dlouhé cestě posbíral? Zapomínají lidi na svá utrpení, nebo jsou stále čerstvá? Co všechno ve svých vagonech Vlak Lustig ukrývá a bude ještě šance ho potkat? O tom nám poví vedoucí festivalu Devět bran Pavel Chalupa.

Devět bran je mezinárodní festival česko, německo, židovské kultury fungující od roku 1999. Součástí letošního programu je i Vlak Lustig aneb Vlak do nenávratna, který se koná od 16. do 27. července. V srpnu se vydává po symbolické trase Wannsee – Praha – Krakow – Osvětim.

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.