Liberatura s Ivanem Klímou

21. srpen 2013

Ivan Klíma je nejpřekládanější český spisovatel současnosti. Je živý pamětník koncentračního tábora Terezín, kde strávil tři roky, ale taky politických procesů v 50. letech, Pražského jara, i okupace v roce 1968. Právě srpnovým událostem a jejich následkům se budeme věnovat nejvíc – v rozhovoru s jednou z nejdůležitějších postav české literatury 20. století.

Jak se třeba jednadvacátému srpnu dalo zabránit? A co přesně po něm pro Ivana Klímu přišlo? Proč se rozhodl vrátit z Michiganu do Československa, i když se dalo čekat, že tu na něj nic dobrého nečeká? Už předem je nám jasné, že s Ivanem Klímou nebudeme mít dost času na všechny důležité otázky.

Ivan Klíma (*1931) je spisovatel a dramatik. Narodil se v Praze, tři roky strávil v koncentračním táboře Terezín. V letech 1953–1967 byl členem KSČ, v roce 1967 byl ze strany vyloučen. V roce 1969 odjel do USA, kde působil jako hostující profesor na Michiganské univerzitě. Po svém návratu v roce 1970 už byl zakázaným autorem. Jeho poslední knižní dílo tvoří paměti Moje šílené století.

Spustit audio