Liberatura: S knihou Básně a místa procestujete Altiplano i český obývák
Básně můžou vydat za nejlepší cestopisy i za instagramové katalogy z exotických koutů země. Jestli se chcete vydat do Delf, na Altiplano nebo do sklepního obýváku Pavla Kolmačky, přečtěte si knihu Básně a místa, kterou dal dohromady kolektiv studentů a profesorů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
„Z téhle básně je opravdu slyšet to, co člověk uvidí, když přijede na náhorní plošinu v Andách, která je čtyři tisíce metrů vysoko. Je to nezměrná samota a pustost. Městečka jsou od sebe strašně daleko a tak ztracená v těch pláních, jako by ani nebyla.“ Michal Špína, spoluautor knihy Básně a místa, popisuje text bolivijského básníka Oscara Cerruta. Je to jedna z mnoha exoticky působících básní v knize, která popisuje fascinaci autorů prostorem. S Josefem Hrdličkou se můžete vydat třeba za básníkem Yvesem Bonnefoyem do Delf nebo absolvovat plavbu s Williamem Butlerem Yeatsem a Klára Soukupová vám zase popíše, proč je pro Pavla Kolmačku důležitý prostor domova v pošmourném sklepním bytě.
Proč básníci milují místa – a kdo k nim chová větší úctu? Je to Bašó nebo Li Po, kteří básní v podvečerních horách? Nebo Petr Hruška, pendlující mezi ostravskými hospodami a vlastním bytem? Poslechněte si poslední Liberaturu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.