Liberatura s Lubošem Svobodou: Lidi se mě ptali, jestli nejsem ajťák

5. listopad 2014
Liberatura

Přirozeně se pohybujeme na sociálních sítích, lajkujeme si statusy, ukládáme fotky. Pro současnou generaci zcela přirozená věc. Tak přirozená, že se už dostává i do poezie – například do básnické sbírky Vypadáme, že máváme debutanta Luboše Svobody. Přirozenost ale neznamená nekritičnost. Název skvělé básnické sbírky jako by spíš poukazoval na to, že blízkost lidí na síti je pouze iluze.

Jak to vypadá, když někdo píše poezii, ve které hrají důležitou roli notebooky, touchpady, prohlížeče? „Z ohlasů na mé čtení vím, že nějaká terminologie lidi tahala za uši. Ptali se mě, jestli nejsem ajťák. Jsou to ale věci, které jsou v nás zažité. Pro mě je hrozně lákavé takové věci brát a posouvat je. V nich jsou totiž ukryté jiné mechanismy a děje než třeba v židli, stolu, posteli,“ vysvětluje Luboš Svoboda svůj vztah k technologii a přitom stačí vtipně parafrázovat název sbírky Petra Borkovce – Mezi oknem, stolem a postelí.

Právě Petr Borkovec dopomohl Luboši Svobodovi k vydání sbírky. Jaká byla cesta k první knížce a čemu všemu se ještě věnuje mladý všestranný talent? To se dozvíte v Liberatuře, která se zabývala „mentálním tloustnutím lidí“ na internetu, ale i možnostmi tvůrčího psaní na školách a v tak těžce uchopitelné disciplíně, jako je poezie.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio