Liberatura s výtvarníkem a ilustrátorem Pavlem Růtem

1. červen 2009
Liberatura

Středeční Liberatura byla výjimečná tím, že jsme poprvé opustili psané slovo a věnovali jsme se způsobům, jakými se psané slovo vydává (za co se kniha vydává?), jinými - sic! - slovy jsme mluvili o knižní grafice s člověkem k danému tématu jistě nejen námi povolaným. Hostem Liberatury tentokrát byl Pavel Růt, výtvarník, grafik a ilustrátor.

Ten je mimo jiné autorem ilustrací i grafické úpravy všech knih Miloše Urbana, včetně bibliofilských vydání Urbanových románů. Právě spolu s Milošem Urbanem například vytvořil (doslova a téměř pouze ručně) 33 číslovaných bibliofilií doplněných originálním grafickým listem, to vše k poslední (a úspěšné)Urbanově knize Lord Mord.

Lze říci, že Pavel Růt zásadním způsobem ovlivňuje, z velké míry vytváří vizuální podobu knih vydaných pražským nakladatelstvím Argo, ale pracuje i pro další nakladatele. Vystavuje samostatně i skupinově, zabývá se designem, realizuje projekty v interiérech, je například autorem výtvarného řešení interiéru Café baru Řehoře Samsy v Praze.
O tom všem a mnohém dalším budeme s Pavlem Růtem mluvit již tuto středu v Liberatuře.

autoři: Karolína Demelová , David Zábranský
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.