Lidé, kteří berou drogy, neumí žít v tomhle světě, říká psycholožka Ilona Preslová

13. prosinec 2019

Téma užívání návykových látek a závislostí se v Diagnóze F objevilo už z mnoha různých úhlů pohledu. Dosud jsme ale nepátrali po důvodech, proč lidé s užíváním drog vlastně začínají. Podle psycholožky Ilony Preslové se lidé na začátku vlastně ani nerozhodují, že s užíváním začnou, chtějí jen zkusit, co to udělá a jestli by jim to náhodou nemohlo v něčem pomoci.

„Lidi berou drogy, protože na chvíli je s nimi život příjemnější a hlavně lehčí. Kdyby to tak nebylo a bylo by to jen o tom špatném, tak by miliony lidí na světě drogy neužívaly a nepily alkohol,“ říká Preslová, podle které je ve výsledku jedno, jestli v tomto kontextu hovoříme o drogách legálních nebo nelegálních. „Droga je příjemný únik ze světa, který je někdy těžký,“ dodává.

Čtěte také

Rizikový věk, kdy lidé začínají užívat návykové látky, je mezi 13. a 17. rokem, ale jsou i výjimky, kdy začínají brát drogy třeba ženy na mateřské, které do té doby žádnou podobnou zkušenost neměly. „Ve třinácti letech počátek užívání mnohem častěji koresponduje s tím, co se děje doma, čím se takový člověk trápí nebo jak moc se cítí opuštěný. U lidí, kteří s užíváním začínají v dospělosti, se pak častěji vyskytuje model, kdy hledají tzv. rychlou zábavu, rychlý prožitek,“ vysvětluje psycholožka a uvádí, že tito lidé pak častěji užívají například kokain.

Ilona Preslová

Užívání drog může být pro některé lidi i určitou formou samoléčby. Drogy i alkohol užívají, ať už vědomě, či nevědomě, protože jim to prostě na něco pomáhá. „Když to hodně zjednodušíme, dalo by se říci, že si lidé často alkoholem nevědomky léčí deprese, protože on jim na začátku bohužel opravdu trochu může pomoci. Opakované užívání alkoholu ale zase deprese vyvolává, takže se člověk dostane do začarovaného kruhu,“ říká Preslová.

Může odborný zásah ve správný čas a třeba i vhodná medikace zabránit rozvinutí závislosti? Jak moc těžké je přestat s užíváním drog, když je používáte jako zesilovač radostných prožitků? A proč je dobré naučit se zastavovat, ačkoliv to může někdy přinést smutek? Poslechněte si Diagnózu F s PhDr. Ilonou Preslovou.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.