Linekerova kauza odhalila pravý problém s nestranností BBC

17. březen 2023
Tribuna

Gary Lineker platí ve Velké Británii za fotbalovou ikonu a nejpopulárnějšího komentátora sportovního dění na stanici BBC. Před několika dny ale Lineker nezůstal pouze u fotbalu a ostře se na Twitteru pustil do politiky současné britské vlády. Následná kauza ukázala na vrtkavost veřejnoprávnosti a názorové neutrality na sociálních sítích.

Pro mnohé zní představa fotbalistů jako katalyzátoru sociální změny trochu přitažená za vlasy. „Přesně tuto úlohu na sebe v Británii v posledních letech lidé z fotbalového odvětví ale někdy i nezáměrně berou,“ míní Martin Vait.

Naposledy Lineker, který po svém ostrém tweetu, v němž kritizoval postoj britské vlády k imigrantům, málem přišel o místo nejlépe placeného moderátora BBC a pořadu Match of the Day, víkendového souhrnu sestřihů z anglické fotbalové Premier League.

Linekerův příspěvek na sociální síti a následná suspendace a bojkot kolegů odkryly mnohé souvislosti ohledně fungování BBC. Je vůbec udržitelná představa „absolutně“ neutrálního veřejnoprávního novináře? Nebo by bylo pro všechny prospěšnější, kdyby se novináři ke svému světonázoru přihlásili?

Bizarně také působilo sobotní vysílání „Linekerova“ pořadu, do něhož odmítli přijít další fotbaloví komentátoři, kteří se tím postavili na jeho obranu. Pořad tak šel ven pouze s ruchy z fotbalových stadionů.

Na Britských ostrovech se v minulých dnech řešila kauza kolem Garyho Linekera. Ten se opakovaně na sociálních sítích vyjadřuje k politickému a společenskému dění – jeho tweet ale tentokrát skutečně způsobil velký poprask a krizi v samotném vedení BBC. Více v novém díle magazínu Tribuna.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.