Literatura letos opět patřila ženám. Nezastínil je dvojitý Kundera ani mužská Magnesia Litera

16. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Literatura letos patřila ženám

Nejdivnější, nejotravnější rok v dějinách nového tisíciletí je skoro za námi. Jaké události přinesl v literatuře? Stál román Milana Kundery za přečtení? A co Kundera Jana Nováka? Jak se změnily naše čtenářské návyky v době diktatury tepláků a polehávání a neustálého sledování zpráv? A kterým knihám se letos vyhnout obloukem? To všechno jsme zkusili probrat v bilanční Liberatuře.

Divný, nešťastný, covidový. Tak hodnotí letošní rok naši hosté, kterých bylo tentokrát ve studiu mnoho. Přestože jsme spoustu týdnů roku 2020 povinně trávili doma, na knihy vlastně moc času nebylo.

„Byl to nešťastnej rok. Uvědomila jsem si, že jsem přečetla asi nejméně knih v životě. Strašně mě to mrzí, ten blázinec, který letos byl, stres, strach, málo času na cokoli. Úplně jsem ztratila schopnost soustředit se na čtení,“ přiznává Karolína Demelová.

Stejné pocity má z letoška i Ondřej Lipár z podcastu Do slov. „Zachraňovala mě poezie, právě v tom, že se člověk může pustit do kratších věcí a tam vydrží. Ale myslím, že ten nával informací, který na nás všechny přicházel, byl šílený, demotivující a rozptylující.“

Čtěte také

Nevalily se na nás jen chaotické informace o pandemii, ale přicházely i divné zprávy z literárního provozu. Nakladatelství Větrné mlýny vydalo zajímavou antologii ženské poezie Milá mácho, ale zapomnělo se zeptat autorek, zda jejich texty může otisknout. Vítězové Magnesie Litery byli letos pouze muži.

Na druhou stranu, Nobelovu cenu dostala básnířka Luise Glück, Knihu roku Lidových novin zase kniha Dani Horákové O Pavlovi, která přidala úplně novou perspektivu pohledu na život režiséra Pavla Juráčka. A také byl všude Kundera. Jeden tlustý, jeden tenký, oba trochu přecenění.  

„Snažila jsem se nečíst žádnou knihu, která se týká Kundery,“ říká Barbora Votavová, knižní influencerka a Ondřejova kolegyně z podcastu Do slov. „Chtěla jsem to pojmout jako feministický statement, ale ve výsledku se mi na to ani nechce dělat názor, protože toho bylo hodně a diskuze byly košaté.“

Jaké knihy ještě nečíst? A které tituly nás naopak nejvíc potěšily, včetně těch, které nevyšly letos? Poslechněte si první vánoční speciál Liberatury s Ondřejem Lipárem, Barborou Votavovou a Kateřinou Čopjakovou. 

autoři: Jonáš Zbořil , Karolína Demelová
Spustit audio

Související