Londýnská část Westminster požádá bohaté starousedlíky o dobrovolnou daň, která pomůže bezdomovcům

12. únor 2018
bezdomovec - lidé bez domova

Nejbohatší obyvatelé rezidenční čtvrti Westminster jsou nejen ochotní přispívat na chudé, ale směrem ke svým městským zastupitelům vyjádřili přání do společného fondu dávat více peněz. Radní z Westminsteru tak obeslali prestižní adresy ve Westminsteru s výzvou, aby tamní obyvatelé zaplatili dobrovolnou daň v nejvyšší hodnotě 833 liber (tedy necelých 24 tisíc korun).

„Vybrané peníze pomohou těm nejzranitelnějším v naší komunitě, včetně těch, kteří nocují na ulici…,“ píše se ve výzvě městské části, kterou zveřejnily přední britské listy včetně The Guardianu. Iniciativu, která vznikla minulý rok, si pochvaluje i šéfka městské rady Nickie Aiken. „Výsledek odráží štědrý duch obyvatel Westminsteru. Mohu potvrdit, že obyvatelé nejdražších domů chtějí přispívat na komunitní projekty,“ vysvětluje pro Huffington Post. Westminster, který platí za nejluxusnější a nejbohatší čtvrť v zemi, zároveň podle studie charitativní organizace Shelter obsadil třetí místo s nejvyšším výskytem bezdomovců na počet obyvatel. Ve Westminsteru žije přes osm tisíc lidí bez domova, tedy každý 31. obyvatel čtvrti, uvádí Huffington Post.

Spustit audio
 • Společnost
 • Krátká zpráva
 • V New Jersey uniklo z jatek na 75 koz a ovcí. Chtěl jim pomoct kozí Spartakus, který utekl už vloni

  14. srpen 2018
  Koza - kozí Spartakus - kozí vlk

  V čele vzpoury přežvýkavců stojí kozí Spartakus, který se ve skutečnosti jmenuje Fred. Ten utekl z jatek v New Jersey před více než rokem a prý se dodnes nadále poflakuje po městě. Teď má 75 kozích a ovčích následovníků, kteří z týchž jatek utekli minulý týden.

  Není jisté, jestli letos pomohl smíšenému stádu právě Fred, nicméně místní obyvatelé vtipkují, že byl spatřen v době útěku v okolí jatek. Policii se většinu uprchlých zvířat podařilo pochytat během jedné hodiny. Poté, co je shromáždili v ohradě, zjevil se prý Fred a hlavou mlátil do branky, snad ve snaze zvířata opět vysvobodit. „Určitě to byl on. Myslím, že je viníkem. Zcela jistě mlátil hlavou do plotu a vypustil je tak i včera večer. Musel do toho vložit hodně síly,“ sdělil správce jatek Bouwe Postma plátku New York Post, který společně s místními televizními stanicemi o kozí rebelii informoval. Podle policejního mluvčího seržanta Darrena Tynana je 10 až 20 přežvýkavců stále na útěku. Jestli jim velí Fred, médiím neprozradil. „Mohlo se stát neštěstí, lidé do nich mohli nabourat. Člověk nikdy neví, co se zvířeti zrodí v hlavě a co může udělat,“ varoval Tynan.

   

 • Google vás sleduje, i když mu to zakážete, vyplývá ze zprávy AP

  14. srpen 2018
  Google

  „Google tak moc touží vědět vaši polohu, že ji zaznamenává, i když mu to výslovně zakážete,“ zní první věta zprávy od Associated Press.

  Vyplývá to z investigace americké tiskové agentury, jejíž výsledky potvrdili i výzkumníci Princetonské univerzity. Sledování Googlu probíhá podle AP jak na iPhonech, tak zařízeních s operačním systémem Android. Uchovávání dat o vaší lokaci je pochopitelně pro spoustu uživatelů ožehavé téma. Google proto nabízí možnost „pauznout“ sledování. Podle AP ale některé aplikace Googlu stejně vaši polohu ukládají i při dočasném vypnutí funkce. Data jdou zpětně vymazat, ale není to jednoduchý proces. „Z našich dat vytváří informace pro prodej reklam. Víc dat tedy podle všeho znamená větší zisky,“ říká analytik Peter Lenz. Pro mnohé politiky a novináře zpráva pouze potvrdila jejich dlouhodobé domněnky. „Je to až frustrujícím způsobem běžné, že technologické firmy praktikují postupy, které se naprosto rozchází s velmi rozumným očekáváním jejich zákazníků,“ řekl pro AP americký senátor Mark Warner. „Tato zpráva může být překvapivá jenom pro ty, kteří nečetli knihu Surveillance Valley od Yashy Levina,“ tweetoval novinář Mark Ames.

  Poslechněte si celý rozhovor s Yashou Levinem.

 • Nebezpečnější, než jsme doufali. E-cigarety mohou poškozovat plíce, varují vědci

  14. srpen 2018
  e-cigaretta

  Elektronické cigarety jsou obecně považovány za bezpečnější než klasické tabákové výrobky. Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu v nové studii tvrdí, že i vapování s sebou může nést vážná zdravotní rizika.

  E-cigarety v sobě sice mají méně karcinogenů, ale jejich dlouhodobé kouření může vést k poškození plicních imunitních buněk a zvyšuje riziko zánětu, píše BBC. „E-cigarety jsou míň škodlivé než ty normální, ale měli bychom být obezřetní v případě rozšířené představy o jejich zdravotní nezávadnosti,“ řekl vedoucí výzkumu David Thickett. Vědci nyní hodlají ve výzkumech pokračovat, aby získali definitivní důkazy. Spolu se zdravotnickými autoritami ale upozorňují, že i přes jistá rizika je vapování určitě bezpečnější než kouření. Kuřákům klasických cigaret, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, tak i nadále e-cigarety doporučují.

 • Dohromady je jim skoro 200 let. Nejstarší islandský pár má na dlouhověkost jednoduchý recept

  13. srpen 2018
  Pár starých lidí - stáří

  Trausti Magnússon letos oslavil rovnou stovku. Jeho žena Hulda Jónsdóttir je jen o 3 roky mladší. A i v tak požehnaném věku vedou bohatý osobní i společenský život.

  Trausti začínal pracovat ještě před válkou jako rybář v Djúpavíku. Pak se roku 1959 společně s manželkou přestěhovali do Sauðanes, kde 39 let působili jako správci majáku, na místě, kam původně nevedla vůbec žádná cesta. Mohli jste se tam dostat buď pěšky, nebo po moři lodí. Posledních 20 let žije pár v Reykjavíku, ale Trausti plánuje uspořádat stoletou oslavu při vhodné příležitosti až v milovaném Djúpavíku. A jaký je recept věkovitého páru na šťastné prožití dlouhých společných chvil? Jejich dcera Vilborg věří, že jde o důsledek stoického životního postoje a pravidelné stravy. „Jedli celý život hlavně islandské jídlo a jedli ho velmi pravidelně,“ vyjadřuje se. I když ne všechny jejich návyky byly podle Vilborg vždy jen zdravé. „Táta hodně kouřil, třeba i 3 krabičky cigaret denně, ale pak zničehonic přestal, někdy kolem čtyřicítky. To máma, na druhou stranu, ta kouřila až do 93 let, dokud nemusela na operaci se srdeční chlopní. Pět dní ležela v nemocnici, kde si nemohla zapálit, a po návratu domů už neviděla smysl v tom, začínat znova.“ Trausti i jeho manželka Hulda se stále udržují v kondici – každý podzim se např. zapojují do tradičního islandského shánění ovcí z pastvin, přezdívaného réttir. Účastní se ho příbuzní i přátelé majitelů stád, a jak už český popis aktivity napovídá, nachodí se a najezdí při réttiru kilometry. Zprávu přinesl web Iceland Monitor.

 • Robot umí najít postavičku Walda na obrázku rychleji než děti. Jmenuje se There is Waldo

  13. srpen 2018
  Kde je Waldo?

  Už několik desítek let je úkolem dětí v populární knižní sérii Kde je Waldo? (Where is Waldo?) najít postavičku Walda v červenobíle pruhovaném tričku a modrých kalhotách v davu lidí na různých místech. Technologové z kreativní agentury Redpepper teď ale vyvinuli robota, který dětem jejich zábavu trochu kazí. Dokáže totiž v knihách najít Walda rychleji než většina z nich.

  Robot s názvem There is Waldo dokáže najít správnou postavičku už za 4,45 sekundy. Má tak rychlejší čas než většina pětiletých dětí. There is Waldo zero, jak se první verze robota jmenuje, Walda rozezná díky sadě Vision Camera Kit, která umožňuje rozpoznávání obličejů. Kamera naskenuje všechny obličeje z každého obrázku a následně je robot pomocí umělé inteligence AutoML Vision porovná se známými obrázky Walda. „Robota jsme vytrénovali na 62 obrázků Waldovy hlavy a 45 podobizen celého jeho těla,“ říká technolog agentury Redpepper Matt Reed. „Mysleli jsme, že nebudeme mít dost obrázků, abychom vytvořili silný rozpoznávací model. Robot ale dokáže překvapivě dobře rozeznat i podobizny Walda, které jsme ho nenaučili,“ dodává. Každého Walda, který vykazuje alespoň 95procentní podobnost se vzorovými podobiznami, stroj na obrázku označí pomocí robotické paže se silikonovou dlaní. Informuje o tom server The Verge. Reed plánuje službu AutoML Vision, kterou společnost Google spustila teprve v lednu, využít i v dalších projektech. Uvažuje už například o aplikaci, která by uměla vyhodnotit, jaké komiksové postavičce jsme nejpodobnější.

 • Smí krávy na nudistickou pláž? Ve švédském Växjö se přou plavci s farmáři a radnicí

  13. srpen 2018
  Krávy na pláži

  I sever Evropy sužují přetrvávající vedra, trápí nejen lidi, ale i zvířata. Farmáři z okolí jihošvédského města Växjö se proto rozhodli vodit dobytek k místnímu jezeru, aby zvířatům aspoň trochu ulevili. To se ale nelíbí nudistům, kteří se na pláži tradičně shlukují.

  „Je to nehygienické a riskantní pro naše zdraví,“ stěžují si plavci podle BBC. Zemědělci oponují, že zvířata horka špatně snášejí, a že pokud nemají jít krávy na porážku, musí jim zajistit kvalitní životní podmínky. Zastupitelé města Växjö dokonce hlasovali, zda může dobytek pláž navštěvovat, a došli k závěru, že zvířata mají stejné právo zde pobývat jako lidé. Podle radnice by plavci neměli být ohroženi žádnými chorobami, farmáři ale nemají dobytek plavit v případě, že se budou ve vodě zrovna koupat lidé. „Na pláži žijí navíc i další zvířata, například ptáci, a v jezerech je stejně spousta jiného trusu,“ prohlásil radní Peter Bengtsson, aby nudisty uklidnil. 

 • Medvědí populace v Evropě mohou růst. Pomoci s osídlením jim ale musí člověk

  13. srpen 2018
  Medvěd

  V současnosti žije v Evropě ve volné přírodě asi 17 000 medvědů hnědých, rozprostřených na území 22 států. Míst, kde by se medvědům mohlo dobře dařit, je však mnohem víc.

  Němečtí biologové sestavili mapu, která vyznačuje místa vhodná pro život medvědů. Vyplývá z ní, že v Evropě existují území o rozloze asi milion kilometrů čtverečních, na kterých by se medvědům mohlo dobře dařit. Osídleny medvědími populacemi jsou však jen necelé dvě třetiny těchto prostor. Hlavní autor studie Néstor Fernández z německého Centra pro integrativní výzkum biodiverzity vidí budoucnost medvědů v Evropě nadějně. Po dlouhé době se totiž podařilo zredukovat vybíjení medvědích populací na minimum. „Doba se mění a stále více lidí vidí v návratu velkých savců příležitost, jak pomoci přírodě,“ říká Fernández. Například v Německu je asi 16 000 kilometrů čtverečních území, na kterých medvědi dříve žili a kam by se mohli vrátit. Je však nepravděpodobné, že se těmto šelmám podaří do všech vhodných lokalit dorazit přirozenou cestou. Často se totiž jedná o místa, která jsou od současných medvědích populací odříznutá. Pomoci jim tak zřejmě bude muset člověk. V úvahu připadá takzvaná reintrodukce, tedy vypuštění odchycených jedinců medvěda na místa, kde zatím medvědí populace nežijí. Informuje o tom server Ekolist. Rozšiřování medvědích populací však může přinést konflikty s lidmi. „Tyto šelmy mohou poškozovat pěstované plodiny zemědělcům, rozbíjet včelí úly nebo občas útočit na ovce. Přímé útoky na lidi jsou ale extrémně vzácné, medvědi se jasně snaží držet od lidí co nejdále. Proto je zapotřebí obyvatele na územích, kam by se měli medvědi vydat, na takové scénáře připravit předem,“ dodává Fernández. Pokud se ale podaří počáteční problémy překonat, je cesta medvědů zpět do velké části Evropy otevřená.

  Podívejte se taky na Lední medvěd v Norsku vlezl do místního rádia a udělal si vlastní show nebo Medvědi se kvůli klimatickým změnám stávají vegetariány.

 • Dobrovolníci vyzkouší v Jeseníkách netradiční metodu obnovy lesa – zasejí břízu

  10. srpen 2018
  Bříza

  Asi dvacítka dobrovolnic a dobrovolníků bude pomáhat s obnovou holých míst v lesích u Města Albrechtice na severu Moravskoslezského kraje. Jak informuje Hnutí DUHA, budou tam vysévat březová semena. 

  Podle organizace je tato metoda netradiční a pionýrská. Lesníci totiž donedávna považovali tento listnatý strom za nežádoucí a z pasek ho mnohdy vyřezávali, aby uvolnili prostor smrkům. Podle ekologického hnutí je ale v současnosti v poškozených lesích bříza jako přípravný strom velmi užitečná, protože není náročná a je odolná. Na takzvaných holinách dokáže rychle zajistit půdu proti rozpadu a erozi. Ve vedrech a na rozsáhlých místech, kde byl vykácen les a nový nebyl doposud vysazen, je výrazně snížená šance, že tam přežijí cílové dřeviny, jako je buk nebo jedle. Podle hnutí už v Jeseníkách čerstvě vysazené buky na prostorách zasažených kalamitou usychají. „Zástupci Města Albrechtice projevili zájem vyzkoušet, jakým způsobem může pomoci rozprašování semen břízy při zalesňování kalamitních holin. Dobrovolnice a dobrovolníci Hnutí DUHA zde mají práce doslova plné ruce,“ říká koordinátor kampaně Zachraňme lesy Jan Skalík. Lesy Města Albrechtice o celkové rozloze 297 hektarů patří mezi porosty výrazně zasažené smrkovou kalamitou. Kvůli kůrovci se řadí mezi nejpostiženější v republiceSedmidenní pobyt je součástí letošního ročníku Týdnů pro divočinu. Prostřednictvím kampaně Zachraňme lesy prosazuje Hnutí DUHA mimo jiné přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem zdravější a odolnější, druhově i věkově pestré lesy. Měly by zahrnovat i místa pro divokou přírodu a hospodaření v nich by mělo být šetrné.

 • Většina uživatelů seznamek cílí na atraktivnější lidi, než jsou oni sami

  10. srpen 2018
  Žena - mobilní telefon

  „Muži i ženy usilují o uživatele, kteří se jeví o 25 % atraktivnější,“ uvádí se v závěrech studie, která zkoumala chování heterosexuálů ve čtyřech amerických velkoměstech, konkrétně v New Yorku, Seattlu, Bostonu a Chicagu.

  Sociologové se zaměřili v lednu 2014 na zhruba 200 000 lidí využívajících jednu nejmenovanou službu. Jak přibližuje server Guardian, každému uživateli bylo přiřazeno určité hodnocení podle toho, kolik dalších uživatelů s ním navázalo kontakt, a také podle toho, jak úspěšní byli v případě, že poslali vzkaz někomu jinému jako první. „Mnoho dřívějších studií se zaměřovalo na zkoumání toho, jak je člověk žádaný na základě jeho atraktivity. To, co jsme chtěli zjistit, je, jakou ‚sílu‘ má každý z těch, co v daném městě na seznamku chodí,“ vysvětluje Elizabeth Bruch – socioložka z Univerzity v Michiganu a spoluautorka studie, kterou zveřejnil odborný časopis Science Advances. „Vůbec nejúspěšnější byla 30letá žena žijící v New Yorku, která za dobu pozorování dostala 1 504 zpráv, což vychází na jeden vzkaz za 30 minut v průběhu dne i noci, a to po celý měsíc,“ zmiňují závěry studie. Výsledky ukazují, že když chce uživatel udělat první krok, mají obě pohlaví tendenci hledat „mimo svou ligu“. Zatímco ženy cílí na muže v průměru o 23 % atraktivnější, muži se chtějí seznámit s uživatelkami o přibližně 26 % přitažlivějšími, než jsou oni samotní. Ženy ale mnohem častěji dostanou od vybraného muže odpověď. Tým, který data zkoumal, neměl k obsahu zaslaných zpráv přístup. Těm atraktivnějším ale lidé prý psali delší vzkazy. Studie se nezaměřila na to, co následuje po počátečním kontaktu a první odpovědi, a upozorňuje na to, že v offline světě může být situace výrazně odlišná. Odborník na online seznamování z Oxfordské univerzity Bernie Hogan v reakci na studii připomněl, že míra přitažlivosti byla založená na reakcích na online profily, což nemusí odpovídat realitě.

  Podívejte se taky na „Dvacetileté ženy se na seznamce ani neohřejí, po třiceti se to mění,“ říká terapeutka singles nebo Online seznamky prý vytvářejí sociální vazby, které mění společnost.