Londýnská Modeschau: Česko vyhrálo International Fashion Showcase

23. únor 2016

V britské metropoli se odehrál jeden ze 4 největších světových týdnů módy. Přinášíme report z jarního London Fashion Weeku 2016, kde se díky Českým centrům a UMPRUM prezentovali i mladí čeští designéři. Na mezinárodní výstavě International Fashion Showcase vyhrála česká instalace s názvem The Last Fata Morgana hlavní cenu.

Český design se představil v budově Somerset House v centru Londýna v rámci doprovodného programu London Fashion Weeku otevřeného odborné i široké veřejnosti. Mezi návštěvníky mezinárodní výstavy International Fashion Showcase nechyběli kurátoři, zástupci vlivných institucí, médií a prodejních platforem. Kvalitu české expozice, která v konkurenci dalších 23 zemí z celého světa vyhrála hlavní cenu, ocenila mimo jiné i Anna Telcs z módní platformy Not Just A Label: „IFS je jedinečná výstava, na které se schází spousta energie z celého světa. Každá země se zamyslela nad zadaným tématem utopie po svém a je velmi zajímavé vidět různé interpretace. Česká instalace je velmi silná a výrazná, doslova vyzdvihuje jednotlivé modely a poutá k nim pozornost. Vystavené práce jsou velmi osobité a promyšlené, mají silný umělecký i byznysový potenciál. Je evidentní, že designéři přemýšleli o tom, jestli jde o ideový nebo finální kus, a o tom, kdo, kde a jak by jejich módu nosil.“

Kurátorsky českou výstavu připravil Pavel Ivančic a vybral na ni sedm studentů a absolventů z obou oděvních ateliérů domovské UMPRUM. V instalaci Aleše Kachlíka se představily gobelínové šaty Terezy Rosalie Kladošové, hravé klobouky Sofye Samarevy, objekty na pomezí šperku a prádla Markéty Kratochvílové nebo ukázky z kolekce Cut Outs Moniky Krobové, která už je v Londýně jako doma: „Letos to budou dva roky, co jsem začala pracovat jako stážista v Londýně. Posléze se mi podařilo získat práci ve studiu Stevena Taie. Je to pro mě osobně obrovská zkušenost, profesní i mentální. Pracujeme v malém týmu a díky tomu jsem byla v bezprostřední blízkosti komunikace o řešení designu. Dělala jsem střihy a řešila přenos 2D návrhů do prostoru a reality.“ Ze studia Stevena Taie v Londýně teď Monika míří za novou zkušeností do Reality Studio, kde působila i další česká naděje, zastoupená na výstavě The Last Fata Morgana, Karolína Juříková. Na výstavě, ke které vznikl krásný katalog s fotografiemi Karin Zadrick, se představili také Filip Jakab a součástí projektu byla i ukázka diplomové kolekce Antonína Šimona.

Vedle české výstavy patřily k favoritům Modeschau prezentace Rakouska, Ukrajiny a Slovenska. Ukrajinskou instalaci nám představila designérka a spolukurátorka výstavy Masha Reva: „Mladé designéry z Ukrajiny prezentujeme v instalaci, která vychází z ukrajinské pouliční kultury. Konstrukce ze dřeva a kovu připomíná rozestavěný dům a odkazuje na to, že na Ukrajině momentálně stavíme novou módní scénu. Jde o proces, který ještě zdaleka není dokončený, ale rozhodně je velmi zajímavý a inspirativní.“ Slovensko zaujalo interaktivním časopisem od Jána Šicka, který se plnil obsahem na základě dotyků návštěvníků. Představil práce čtyř slovenských autorek, mimo jiné Barbory Kubíčkové: „Moje kolekce se jmenuje King Size a vychází ze zvětšených proporcí. Inspirovala jsem se dětstvím, kdy se nám vše zdá velké.“

V rámci diskuse s názvem V4 Fashion Experience, kterou pořádal Slovak Fashion Council, se vedle českých a slovenských pohledů na specifika lokální módní scény představila i maďarská designérka Orsolya Csík z INQ concept. S velmi zajímavým nápadem na podporu lokální scény přispěla do diskuse Paulina Latham z Polského kulturního institutu v Londýně: „Spolupracujeme s designéry a umělci a vytváříme novou story polské módy, ve které chceme zdůraznit bohatý lokální odkaz a jeho provázanost se současným designem. Připravujeme limitovanou edici boxů, ve kterých budou karty s příběhy a fotografiemi. Každá z nich zachycuje nějaký zajímavý nebo ikonický moment polské módy. Dozvíte se například, že na jedné z prvních kolekcí Hermés pracovala i polská designérka.“

Z diskuse, kterou jsem měla tu čest a radost za Modeschau Radia Wave moderovat, vyplynulo, že všechny země V4 se snaží svým designérům pomoci při cestě na světový módní trh. Podle slov Terezy Porybné z londýnského Českého centra bude podpora domácího módního designu pokračovat i v příštím roce: „Říká se třikrát a dost, ale asi se do IFS zapojíme ještě jednou. Zároveň chystáme i víc celoročních aktivit. Rozvíjíme naše kontakty v médiích a na školách, organizujeme press tripy, vozíme zástupce médií jako Dash nebo Monocle do Prahy a ukazujeme jim tvorbu našich designérů. Módu vnímáme jako součást designu a výtvarného umění a právě propojení těchto světů bude naším cílem pro příští ročník International Fashion Showcase.“ V Praze se budeme moci za úspěchem mladých českých designérů na London Fashion Weeku ohlédnout v polovině dubna. Připravuje se fotografická výstava, o které se v magazínu Modeschau už brzy dozvíte víc.

Odkazy:
https://www.umprum.cz/
http://london.czechcentres.cz/
http://design.britishcouncil.org/
http://www.londonfashionweek.co.uk/

Playlist:
Aurora Halal – Just Tell Me (Mutual Dreaming Recordings)
Tomppabeats – Good Morning (uns.)
Trippygod x Le Real – Think Im Link (Melody Mafia)
SØNDER – Holding On (uns.)
Retina Set – Pussy Waterfall (uns.)
RYKT – Thousands (uns.)
Tropical Interface – Eco Bot (uns.)
Tibe – Fluvial (uns.)
Julius Jetson – Gangsta (uns.)
Distance Decay – Pestaña (uns.)
Headphone Activist – Silent Flo (uns.)

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.