Londýnští aktivisté přeměnili kovové hroty proti bezdomovcům v postele

23. červenec 2015
03435905.png

Možná jste zaznamenali, že v Londýně instalují před bloky luxusních bytů, na nejrůznějších římsách nebo i kolem obchodních domů kovové hroty, které mají odradit lidi bez domova, aby tam přespali. Starosta Londýna Boris Johnson už loni označil používání hrotů za hloupé a požadoval jejich odstranění. Každopádně rok uplynul a hroty jsou stále přítomny na mnoha místech. S protibezdomoveckými trny se rozhodla bojovat skupina Space, Not Spikes. Jako první místo jejich zásahu si vybrali římsy kolem nočního klubu ve východní části Londýna. A dostáli svému názvu, spikes přeměnili na space. Na římsy poseté hroty položili matrace, a do rohu dokonce postavili malou knihovničku s několika publikacemi. Výběr knih není náhodný, nocležníci si můžou přečíst na dobrou noc třeba něco o stavovských třídách, umění a gentrifikaci (jsou tu knihy jako: Lisa McKenzie – Getting By: Estates, Class and Culture in Austerity Britain a Andrew Harris – Art and Gentrification: Pursuing the Urban Pastoral in Hoxton, London). Tak jako se rozličné zábrany proti nocování bezdomovců objevují na různých místech světa, tak se vynořují i protiakce. Například kanadský Vancouver nechal na opěradla městských laviček vylepit plakáty, které přes den říkají „Toto je lavička“ a v noci se nápis změní na „Toto je ložnice“. Zároveň tím propagují místní centrum pro pomoc lidem bez domova. Někteří místní umělci dokonce připevnili na opěradla další desku, která spícího člověka chrání před deštěm. Pokud byste se ocitli bez střechy nad hlavou v Londýně, nepotkali zrovna pohodlné matrace s knihovničkou a nechtěli se stát fakírem amatérem, doporučujeme web Homeless London. Jak se zařizuje pokojíček na ulici, se podívejte tady.

SPACE, NOT SPIKES: Curtain Road from Leah Borromeo on Vimeo.

A bunch of idiots set out one summer's eve to address anti-homeless spikes in public/private space by installing a sleeping and seating area complete with library on top of them.
http://betterthanspikes.tumblr.com

List of books now available at the Curtain Road Public Library:
James Meek PRIVATE ISLAND
Owen Hatherley A NEW KIND OF BLEAK
Wade Shepard GHOST CITIES
John Gledhill THE NEW WAR ON THE POOR
Bradley Garrett EXPLORE EVERYTHING: PLACE HACKING THE CITY
Anna Minton GROUND CONTROL
Danny Dorling ALL THAT IS SOLID
Lynsey Hanley ESTATES: AN INTIMATE HISTORY
Justin McGuirk RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF A NEW
ARCHITECTURE
Lisa McKenzie GETTING BY: ESTATES, CLASS AND CULTURE IN AUSTERITY BRITAIN
And a paper by Andrew Harris called ART AND GENTRIFICATION: PURSUING THE URBAN PASTORAL IN HOXTON, LONDON

Feel free to read, relax or retire. Just leave the books behind for the people who come after you. Thanks.

autor:Karolina Zikmundová
 • Zemřel Jan Kantůrek, překladatel, který naučil Mrakoplaše mluvit česky

  23. březen 2018
  03338666.jpeg

  Ve čtvrtek 22. března zemřel ve věku 69 let překladatel z angličtiny Jan Kantůrek, kterého většina českých čtenářů zná hlavně jako tvůrce vynalézavých překladů Terryho Pratchetta.

  Zprávu o tom přineslo na sociálních sítích nakladatelství Comics Centrum. Před rokem 1990 Kantůrek pracoval jako technický redaktor, už v roce 1992 se ale stal překladatelem na volné noze. Proslavil se nejprve překlady povídek a knih z cyklu o barbaru Conanovi od R. E. Howarda, překládal ale také westernové romány. Překládat Pratchettovy knihy, s nimiž se seznámil v roce 1991, se nejprve pro jejich jazykovou náročnost bál, později se ale jeho tvůrčí převody, odvážně nerespektující běžné poučky o tom, jak překladatel vlastně pracuje, staly legendárními. Nevěděl prý, že „to nejde“, a knihy zaplňoval překlady mluvících jmen, postavami vesele mluvícími nepravděpodobnými nářečími a vtipnými poznámkami překladatele pod čarou. Nakonec prý pracoval s „databází přes 3,5 tisíce zeměpisných, vlastních jmen, názvů různých bylin, kytek, štírů, hadů, jedů“, jak řekl před několika lety v rozhovoru pro Novinky.cz. Sám Pratchett prohlásil, že české a nizozemské překlady jeho knih jsou podle něj nejlepší. Během několika osobních setkání se Kantůrek s autorem spřátelil a Pratchett mu povolil, aby do knih přidával slovní hříčky podle vlastního uvážení. Dohromady Kantůrek přeložil 40 Pratchettových knih. Poslední knihu z cyklu o Zeměploše, Pastýřskou korunu, přeložil loni. Jistou nadějí pro každého, kdo měl problémy se školní výukou jazyků, je jeho vzpomínka na to, jak mu angličtinářka na gymnáziu zakázala, aby se kdy angličtině profesně věnoval. A když se už jako úspěšný překladatel v německém Hamburku s Pratchettem poprvé setkal, trval na tom, že bude mít tlumočníka. Kantůrek překládal i jiné autory píšící v žánru sci-fi a fantasy, například Poula Andersona, Edgara Rice Burroughse nebo Rogera Zelaznyho.

  Podívejte se taky na Jan Kantůrek: Rozesmát někoho není jednoduché. Pratchett to dokázal na každé straně.

 • Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe. Slaví jeho 200. narozeniny

  22. březen 2018
  Německé město zavádí panáčky na přechodu ve tvaru Karla Marxe

  Rodné město Karla Marxe slaví dvousté výročí narození svého rodáka, jednoho z nejvýznamnějších politických filosofů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se zastupitelé města Trier v Německu rozhodli uvést nové panáčky na přechodech pro chodce, kteří vypadají jako Karel Marx.

  Malé zelené a červené Marxe vytvořil Johannes Kolz, město kromě toho také plánuje vztyčit Marxovu sochu, kterou dostalo od Čínské lidové republiky. Přijetí bronzové sochy od vůdce represivního čínského režimu vloni vzbudilo kontroverze. Řada kritiků podle BBC honorování Marxe odmítá a poukazuje na utrpení lidí žijících za železnou oponou během studené války. Karel Marx, autor významného díla Kapitál a spoluautor Komunistického manifestu, se ve městě narodil v roce 1818 a žil v něm do svých 17 let. Panáčci na přechodech pro chodce se v okolí Muzea Karla Marxe a jeho rodného domu objeví v následujících týdnech, bronzová socha z Číny by měla být odhalena v květnu, píše se na stránkách města Trier.

 • V Evropě rychle ubývají polní ptáci. Mizí celé druhy

  22. březen 2018
  Zpívající pták

  Francouzská média informují o studii, podle které se populace některých druhů ptáků za posledních 15 let zmenšily o třetinu. Ptáci ale vymírají v celé Evropě včetně Česka.

  Podle nedávné studie francouzského národního centra pro vědecký výzkum CNRS a Národního přírodovědného muzea z francouzského venkova mizí ptáci. Jedná se hlavně o takzvané polní ptactvo, tedy o ptačí druhy s úzkou vazbou na zemědělskou krajinu. Mizí například skřivani, strnadi a koroptve. V průměru se počet polních ptáků za posledních 15 let snížil o třetinu, ale u některých druhů je to ještě víc. Například francouzská populace lindušky luční klesla o 70 %. I když ptáci vymírají v celé přírodě, v zemědělské krajině se to děje intenzivněji než v lesích nebo ve městech (o mizení vrabců z francouzských nebo českých měst např. zde nebo zde). Důvodem vymírání polního ptactva je podle francouzských vědců a vědkyň hubení hmyzu zemědělskými insekticidy a také čím dál větší zavádění monokulturního zemědělství a s tím spojené ničení mezí a hájků, rovněž ovšem opuštění praxe, kdy pole po nějaké době leželo jeden rok ladem. Na první pohled může zarazit, že by úbytek hmyzu měl mít vliv například na populaci koroptví, které se živí hlavně semeny a rostlinami. Ale jak na serveru L’Obs vysvětluje přírodovědec Grégoire Loïs, dokonce i ptáci, kteří se živí zrním, hned po vylíhnutí potřebují hmyz, protože z něho ptáčátka získávají bílkoviny. A například i dospělé koroptve během jara a léta doplňují svoji potravu hmyzem, aby měly bílkovin dostatek. Vymírání polního ptactva se ale bohužel netýká jen Francie. Jak je vidět z výzkumných zpráv České společnosti ornitologické, dochází k němu v celé Evropě (a podrobněji zde) včetně České republiky.

  Podívejte se taky na Hejna vrabců dnes už tak často nevidíme. V ČR zmizelo od 80. let 10 milionů ptáků.

 • Kolik spotřebují obyvatelé města vody? A kolik je v Brně doktorandů? Brno spustilo datový portál

  22. březen 2018
  Brno

  Nový datový portál města Brna nabízí informace o obyvatelích, dopravních nehodách i zeleni. Slouží jako platforma ke sdílení dat o jihomoravské metropoli. 

  Web obsahuje kromě samotných datových sad také aplikace postavené mimo jiné na údajích od mobilních operátorů o pohybu obyvatel nebo interaktivní mapu dopravních nehod. Brno je podle oficiální zprávy jedno z prvních českých měst, které se rozhodlo data zpřístupnit. Portál je určený všem zájemcům z řad obyvatel, podnikatelů, studentů, výzkumníků, vývojářů, ale i novinářů. V několika sekcích se mohou dozvědět informace z oblasti dopravy, vzdělávání, ekonomiky nebo třeba bezpečnosti. „Data jsou naším novým městským bohatstvím, které se nyní snažíme zcela využít. Děláme kroky k digitalizaci, byť neustále narážíme na mnoho různých omezení ze strany státu či Evropské unie. Projekt brněnských dat je další ochutnávkou toho, kam míříme v rámci schválené vize a strategie #brno2050, v níž je otevřenost a efektivita městské správy jednou z klíčových hodnot,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer z TOP 09. Město počítá s tím, že se portál bude neustále vyvíjet a bude sbírat informace i od uživatelů, protože na něm budou moct dát zpětnou vazbu a také návrhy nebo doporučení na chybějící data. „Samotným spuštěním očekáváme vyvolání zájmu, který přinese další zveřejnění dat i od třetích subjektů, nových aplikací a další rozvoj. V průběhu tří měsíců bychom rádi uspořádali městský hackathon, kde bychom specifikovali, jaké máme další záměry a co od aplikací očekáváme, abychom vývoj portálu posunuli dále v krátkém horizontu,“ doplnil náměstek Kacer.

 • Lekce komiksové psychomagie. Na pražský veletrh Svět knihy přijede Alejandro Jodorowsky

  22. březen 2018
  Alejandro Jodorowsky

  Hvězdou 24. ročníku mezinárodního veletrhu Svět knihy bude filmový režisér a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky. „Není nic menšího než legenda. Říká si ‚mystický ateista‘, což zní jako přesná definice toho, čím by měl umělec být,“ říkají pořadatelé akce pro server Aktuálně o dnes devětaosmdesátiletém umělci.

  Jodorowského filmy Svatá hora nebo Krtek vám měly způsobit pocit, jako byste si dali LSD, jinak tomu není ani s jeho komiksy, s nimiž se mohli seznámit i čeští čtenáři – nedávno vyšel dotisk nejslavnějšího Incalu, který nakreslil podle Jodorowského scénáře jeden z nejrespektovanějších komiksových kreslířů Moebius. Do češtiny byl přeložený i pětisetstránkový grafický román Kasta Metabaronů a nejnověji Technokněží, taktéž ze světa Incalu. Bývalý člen surrealistické skupiny Hnutí paniky Jodorowsky, který si libuje v mystice a sci-fi, je nejenom komiksovou hvězdou – přestože nikdy nenatočil svou Dunu podle slavné sci-fi ságy, jeho nápady ovlivnily celou populární kulturu, od Hvězdných válek po Vetřelce, Pátý element a mnohem dál. Pokud se u Jodorowského náhodou dostaví pocit, že síla jeho imaginace ubývá, má na to svůj recept. „Když dojde inspirace, obarvím si hlavu nažluto,“ líčí v knize Psychomagie: Nástin panické terapie. Snad ji předvede i v Praze. „S využitím svých kontaktů ve Francii i Chile jsem od října pracoval na tom, aby Jodorowsky přijel do Prahy,“ říká Guillaume Basset, dramaturg veletrhu Svět knihy. Hlavním tématem letošního ročníku festivalu, který se koná od 10. do 13. května na Výstavišti v pražských Holešovicích, bude komiks.

  Podívejte se taky na Incal: Jak Hloupý Honza ke krystalu přišel nebo na Technokněží: Komiksový mág Alejandro Jodorowsky ředí vlastní galaktickou mystiku.

 • Umíte žít normálně? Přihlaste se do nového projektu Kateřiny Šedé, dostanete za to zaplaceno

  21. březen 2018
  Kateřina Šedá ve Slavutyči

  „Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!“ vyzývá na svém facebooku Kateřina Šedá.

  Umělkyně hledá rodiny i jednotlivce, kteří zvládnou žít normální život ve vylidněném turistickém centru Českého Krumlova. Chce tak upozornit na problémy, které masový turismus způsobuje v atraktivních lokalitách. „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost na první pohled diametrálně odlišných míst mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ vysvětluje Šedá. Ve svém novém projektu tak hodlá aspoň na tři měsíce znovu oživit krumlovské centrum, kde budou vybraní jedinci a rodiny žít a vykonávat běžné činnosti. Tito „normální lidé“ budou ubytováni zadarmo a navíc za své žití dostanou mzdu. Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna na adrese www.unes-co.cz. Projekt UNES-CO je součástí 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách 2018, kde budou mít návštěvníci českého pavilonu možnost sledovat přímý přenos z normálního života v Českém Krumlově.

  Podívejte se taky na Kateřina Šedá: Nejtěžší bylo proniknout mezi komunitu nejbohatších v Los Altos a obyvatele brněnského Cejlu.

 • Z králíka viceprezidenta USA je gay. Parodická kniha Johna Olivera se prodává líp než originál

  21. březen 2018
  Z přebalu knihy A Day in the Life of Marlon Bundo

  Rodina amerického viceprezidenta Mikea Pence vydává knihu o svém králíkovi, který se jmenuje Marlon Bundo. Knihu o Bundovi napsala Penceova dcera Charlotte a ilustrovala jeho manželka Karen.

  Moderátor populárního late night pořadu Last Week Tonight John Oliver se rozhodl si z viceprezidenta vystřelit a napsal vlastní parodickou verzi knihy, ve které udělal z titulního králíka gaye. Konzervativní Mike Pence je totiž známý svými kontroverzními postoji k homosexuálům – například údajnou podporou terapie pro změnu sexuální orientace vyjádřenou při kandidatuře do Kongresu v roce 2000 (Pence v současnosti tehdejší aktivity popírá). John Oliver svou parodickou knihu ohlásil v neděli v aktuálním díle svého pořadu a ta okamžitě vystřelila na první místo seznamu bestsellerů na Amazonu, zatímco originál za ní pokulhává na místě čtvrtém. Není to poprvé, kdy se John Oliver vydal za hranice obrazovek a spáchal obdobný PR kousek. V minulosti v rámci pořadu založil a u amerických úřadů registroval svou parodickou církev Our Lady of Perpetual Exemption, aby poukázal na daňové praktiky amerických církví, nebo vytvořil maskota Jeffa „Nemocná Plíce“, namířeného proti tabákovému průmyslu.

 • Natočte si dokument. Začíná další ročník workshopů My Street Films

  21. březen 2018
  Z dokumentu Černý most

  Začíná pátý ročník filmových workshopů My Street Films. Do 22. dubna může kdokoliv zaslat námět na krátký dokumentární film.

  Osm vybraných bude během celého roku navštěvovat workshopy s českými dokumentaristy a společně budou pracovat na tvorbě dokumentárního filmu, který účastníci v září představí porotě. Vítězný snímek bude promítán na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Loňský ročník vyhrál film Černý most filmařky Širín Nafariehové, ve kterém se čtyři dívky, které mají alespoň jednoho rodiče cizince, vydávají na demonstraci za obranu národa. Na demonstraci se seznámí s mladým českým nacionalistou a v dokumentu s ním diskutují o tom, jak by měla vypadat společnost, proč by chtěl zrušit vietnamské večerky a nahradit je českými obchody, nebo o tom, že cizinci se podle něj přetvařují. Svůj původ mu dívky prozradí až později a konfrontují ho s jeho předchozími výroky o tom, že by se s cizinci nebavil. Na pivo s nimi pak už nejde, napíše jim ale dopis, ve kterém se za své názory omlouvá a slibuje, že se nad nimi zamyslí.
  My Street Films pořádá také semináře pro veřejnost, 14. května v kině Světozor například workshop s Apolenou Rychlíkovou, další s Lukášem Kokešem a Jakubem Hejnou. Program workshopů, vítězné snímky minulých ročníků a přihlášení do soutěže najdete na stránkách projektu.

 • Styl a trest. Inga Copeland vydala jako Lolina nové album, svůj experimentální pop předvede v Praze

  21. březen 2018
  Inga Copeland

  Estonská hudebnice Inga Copeland zveřejnila pod pseudonymem Lolina nové album, jmenuje se The Smoke a naživo ho předvede už 24. března v pražském prostoru Punctum.

  Jak je u Ingy Copeland zvykem, nahrávka má mluvit sama za sebe a nedoprovází ji žádné doplňující informace – na The Smoke najdeme 8 tracků, mezi nimi skladby Style And Punishment nebo Fake City, Real City. Jde o hybridní písničkářství, experimentální pop, ale jakékoliv žánrové nálepky se zdají být při poslechu liché. Po textové stránce je The Smoke možná nejotevřenější a nejvíc znepokojující výpovědí Copeland. Umělkyně se v kruzích experimentální hudby prosadila jako polovina dvojice Hype Williams, kterou tvořila s britským hudebníkem a performerem Deanem Bluntem. Vystoupila také na předloňském ročníku audiovizuálního festivalu PAF v Olomouci a v sobotu 24. března přijede do Prahy v rámci festivalu Žižkovská noc