Londýnští aktivisté přeměnili kovové hroty proti bezdomovcům v postele

23. červenec 2015
03435905.png

Možná jste zaznamenali, že v Londýně instalují před bloky luxusních bytů, na nejrůznějších římsách nebo i kolem obchodních domů kovové hroty, které mají odradit lidi bez domova, aby tam přespali. Starosta Londýna Boris Johnson už loni označil používání hrotů za hloupé a požadoval jejich odstranění. Každopádně rok uplynul a hroty jsou stále přítomny na mnoha místech. S protibezdomoveckými trny se rozhodla bojovat skupina Space, Not Spikes. Jako první místo jejich zásahu si vybrali římsy kolem nočního klubu ve východní části Londýna. A dostáli svému názvu, spikes přeměnili na space. Na římsy poseté hroty položili matrace, a do rohu dokonce postavili malou knihovničku s několika publikacemi. Výběr knih není náhodný, nocležníci si můžou přečíst na dobrou noc třeba něco o stavovských třídách, umění a gentrifikaci (jsou tu knihy jako: Lisa McKenzie – Getting By: Estates, Class and Culture in Austerity Britain a Andrew Harris – Art and Gentrification: Pursuing the Urban Pastoral in Hoxton, London). Tak jako se rozličné zábrany proti nocování bezdomovců objevují na různých místech světa, tak se vynořují i protiakce. Například kanadský Vancouver nechal na opěradla městských laviček vylepit plakáty, které přes den říkají „Toto je lavička“ a v noci se nápis změní na „Toto je ložnice“. Zároveň tím propagují místní centrum pro pomoc lidem bez domova. Někteří místní umělci dokonce připevnili na opěradla další desku, která spícího člověka chrání před deštěm. Pokud byste se ocitli bez střechy nad hlavou v Londýně, nepotkali zrovna pohodlné matrace s knihovničkou a nechtěli se stát fakírem amatérem, doporučujeme web Homeless London. Jak se zařizuje pokojíček na ulici, se podívejte tady.

SPACE, NOT SPIKES: Curtain Road from Leah Borromeo on Vimeo.

A bunch of idiots set out one summer's eve to address anti-homeless spikes in public/private space by installing a sleeping and seating area complete with library on top of them.
http://betterthanspikes.tumblr.com

List of books now available at the Curtain Road Public Library:
James Meek PRIVATE ISLAND
Owen Hatherley A NEW KIND OF BLEAK
Wade Shepard GHOST CITIES
John Gledhill THE NEW WAR ON THE POOR
Bradley Garrett EXPLORE EVERYTHING: PLACE HACKING THE CITY
Anna Minton GROUND CONTROL
Danny Dorling ALL THAT IS SOLID
Lynsey Hanley ESTATES: AN INTIMATE HISTORY
Justin McGuirk RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF A NEW
ARCHITECTURE
Lisa McKenzie GETTING BY: ESTATES, CLASS AND CULTURE IN AUSTERITY BRITAIN
And a paper by Andrew Harris called ART AND GENTRIFICATION: PURSUING THE URBAN PASTORAL IN HOXTON, LONDON

Feel free to read, relax or retire. Just leave the books behind for the people who come after you. Thanks.

Autor:Karolina Zikmundová
 • Poté, co člena produkčního týmu Narcos našli mrtvého, vychází najevo, že bratr Escobara tvůrce vydírá

  20. září 2017
  03486053.png

  Hranice mezi světem filmu a reality se začíná nebezpečně stírat. Bratr Pabla Escobara tvůrcům Narcos vzkázal, že by si měli pořídit ochranku.

  Úspěšný seriál probral život Escobara ze všech stran, není divu, že se to jednasedmdesátiletému bratru Robertu De Jesus Escobarovi, který byl Pablovou pravou rukou a měl na starosti zejména zabijáky drogového kartelu, nelíbí. Před několika dny byl lokační skaut seriálu nalezený mrtvý ve svém autě v odlehlé oblasti San Bartolo Actopan, které v Mexiku platí za místo s nejvyšší kriminalitou. Robertu Escobarovi jde ale prý o peníze. S Netflixem je už roky ve sporu kvůli autorským právům. „Nemyslím si, že nějaký Narcos bude existovat, pokud se mnou nebudou mluvit. Pokud chcete točit, musíte platit. Oni si ale natáčejí bez placení. Nejsem žádná opice v cirkuse, nepracuji za jednodolarovky. V 90. letech jsme dokázali vydělávat miliardu dolarů týdně. Takže teď, když peníze rostou na stromě Netflixu, by měli okamžitě zaplatit,“ vzkázal R. Escobar Netflixu skrze portál Newsweek. Tím ale jeho výhrůžky nekončí. Bratr slavnějšího Pablita se nechal slyšet, že se američtí filmaři příliš zajímají o svět zločinu a že „pokud mají rozum, tak zbraně potřebovat nebudou, pokud ne, tak budou muset.“ Po Netflixu chce miliardu dolarů, protože podle The Hollywood Reporter některá fakta z historie kartelu uvedli nepřesně. Spor se vede i na další rovině. Netflix vlastní práva na název Narcos, který pochází ze španělského narcotraficantes čili překupníci drog, Escobar se ale ozval s tím, že pojem Narcos patří jemu, protože ho použil na internetu v roce 1986.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Poté, co člena produkčního týmu Narcos našli mrtvého, vychází najevo, že bratr Escobara tvůrce vydírá

  20. září 2017
  03486053.png

  Hranice mezi světem filmu a reality se začíná nebezpečně stírat. Bratr Pabla Escobara tvůrcům Narcos vzkázal, že by si měli pořídit ochranku.

  Úspěšný seriál probral život Escobara ze všech stran, není divu, že se to jednasedmdesátiletému bratru Robertu De Jesus Escobarovi, který byl Pablovou pravou rukou a měl na starosti zejména zabijáky drogového kartelu, nelíbí. Před několika dny byl lokační skaut seriálu nalezený mrtvý ve svém autě v odlehlé oblasti San Bartolo Actopan, které v Mexiku platí za místo s nejvyšší kriminalitou. Robertu Escobarovi jde ale prý o peníze. S Netflixem je už roky ve sporu kvůli autorským právům. „Nemyslím si, že nějaký Narcos bude existovat, pokud se mnou nebudou mluvit. Pokud chcete točit, musíte platit. Oni si ale natáčejí bez placení. Nejsem žádná opice v cirkuse, nepracuji za jednodolarovky. V 90. letech jsme dokázali vydělávat miliardu dolarů týdně. Takže teď, když peníze rostou na stromě Netflixu, by měli okamžitě zaplatit,“ vzkázal R. Escobar Netflixu skrze portál Newsweek. Tím ale jeho výhrůžky nekončí. Bratr slavnějšího Pablita se nechal slyšet, že se američtí filmaři příliš zajímají o svět zločinu a že „pokud mají rozum, tak zbraně potřebovat nebudou, pokud ne, tak budou muset.“ Po Netflixu chce miliardu dolarů, protože podle The Hollywood Reporter některá fakta z historie kartelu uvedli nepřesně. Spor se vede i na další rovině. Netflix vlastní práva na název Narcos, který pochází ze španělského narcotraficantes čili překupníci drog, Escobar se ale ozval s tím, že pojem Narcos patří jemu, protože ho použil na internetu v roce 1986.

  Autor:Karolína Tomašková
 • Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  19. září 2017
  Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  „Tati, máš ve vesmíru i zvířátka?“ zeptaly se děti astronauta NASA Randolpha Bresnika, který je aktuálně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako velitel Expedice 53. Vyrobil si proto dvě zvířata z nafukovacích balonků a fotografii žirafy a druhého růžového stvoření sdílel na svém twitterovém účtu. Pod příspěvkem se ihned objevily otázky, čím vlastně mohl na stanici balonky nafouknout. Život podporující systémy, které jsou v ISS umístěné, poskytují totiž kyslík, absorbují oxid uhličitý a dokáží také odsát emise a výpary ze samotných astronautů. Podle NASA se tak na Mezinárodní vesmírné stanici dýchá stejně dobře jako doma. Astronaut na svém profilu kromě zážitků ze života ve vesmíru zveřejňuje záběry míst na Zemi, které fotí přes satelit, nedávno zatweetoval satelitní snímek Prahy. Expedice, jejíž je právě součástí, začala před několika týdny a potrvá až do listopadu. Bresnik strávil ve vesmíru už víc než šest tisíc hodin, celkem v 81 typech letadel a dalších strojů.

 • Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  19. září 2017
  Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  Piloti, letušky, zaměstnanci islandské letecké společnosti, pozemní personál i profesionální herci se zapojili do několikahodinového představení na trase Londýn – Reykjavík – New York. Na vystoupení s názvem Ahead in Time se připravovali ve speciálním kurzu. Jedenáct hodin trvající program pomáhala sestavit londýnská divadelní společnost Gideon Reeling. „Hráli jsme už na mnoha neobvyklých místech. Zatím jsme ale neměli žádné představení, které by začalo v jedné zemi, přeskočilo do další a skončilo v úplně jiné, a to v jednom dni,“ řekla NBC News zakladatelka společnosti Kate Hargreaves. Cestující mohli postupně vidět herce ztvárňující filmové hvězdy, letušky z různých historických období, současnosti i budoucnosti, ale taky vulkanologa nebo třeba farmáře. Někteří herci vystřídali hned několik rolí a pasažéry vtáhli do hry společným zpíváním, popisuje server Metro. Cestu lidem zpestřil třeba příběh Marie, paničky z 50. let, nebo vyprávění hipíků Richieho a Cynthie, kteří přenesli diváky do 60. let. Tehdy se poznali na cestě a doufali, že se dostanou na Woodstock. Aerolinky se rozhodli pro událost na základě výsledků průzkumu, podle kterého se většina cestujících při letu nudí. 75 % dotázaných pak uvedlo, že lidé na palubě, zejména personál, by mohli dělat víc proto, aby si pasažéři cestování více užili. Není to poprvé, co chce letecká společnost zpříjemnit let svým zákazníkům zážitkem na palubě. Už v 70. letech několik aerolinek na palubách zřizovalo salonky s klavírem. Zpěvák James Blunt v roce 2010 vytvořil rekord v živém koncertu odehraném v nejvyšší nadmořské výšce. Podívejte se taky na Tyjátr na kolejích: České divadlo dělané ve vlaku je oslavou šotoušství.

 • Vědcům se poprvé podařilo propojit lidský mozek a internet v reálném čase

  19. září 2017
  03415540.png

  Otevřít si prohlížeč a dívat se na aktivitu mozku online? Díky vědcům z University of the Witwatersrand v jihoafrickém Johannesburgu je to možné. Jak píše server Medicalxpress, projekt s názvem Brainternet spočívá v živém přenosu mozkových vln na internet. Mozek se tak v podstatě přemění na internetový uzel na celosvětové síti. „Obecně je nedostatek lehce pochopitelných a srozumitelných dat popisujících, jak lidský mozek pracuje a zpracovává informace. Brainternet se snaží o to, aby lidem jeho fungování pomohl pochopit. Informace se snažíme zprostředkovat cestou kontinuálního monitorování aktivity mozku a taky tím, že umožňujeme určitou interaktivitu,“ popsal výzkumník Pantanowitz. Jeho tým proměňuje EEG signály, tedy mozkové vlny, v otevřený živý přenos. Výzkumníci potřebují osobu, které oblečou speciální zařízení přenášející signály na malý počítač o velikosti kreditní karty. Drobný přístroj pak živě přenáší signály na aplikační programovací rozhraní a zobrazuje data na webové stránce, která se chová jako portál. „Naším cílem je vytvořit interaktivitu mezi uživatelem a jeho mozkem tak, aby mohl člověk dát v reálném čase mozku podnět a ihned by viděl odpověď. Brainternet budeme dál vylepšovat do té míry, aby v budoucnu bylo možné přenášet informace třeba i obousměrně, sledovat tedy výstupy, ale také vstupy do mozku,“ informuje server Futurism o záměru vědce.

 • Londýnská muzea se hádala na Twitteru. Lidé se díky tomu dozvěděli o kuriozitách z jejich archivů

  19. září 2017
  Danionella dracula

  „Máme dinosaury, nemáte šanci,“ napsalo na svém twitterovém účtu Natural History Museum a odstartovalo tak dva dny trvající přestřelku. „NHM London je plné fosilií a zkamenělin, my máme roboty, Spitfire a starověké jedy. Boom!“ reagovalo na komentář Science Museum.  Souboj, při kterém se muzea předháněla v tom, kdo má jaké exponáty, spustila minulý týden nevinná výzva. Natural History Museum zahájilo na sociální síti akci s názvem „Zeptej se kurátora“, díky které mohli lidé pokládat otázky odborníkům. Uživatel Bednarz byl trochu odvážnější: „Schválně, kdo by vyhrál bitvu – Science Museum, nebo Natural History Museum? Které exponáty by z vás udělaly vítěze?“  Proto se muzea začala chlubit tím, jaké unikáty a skvosty skrývají v archivech. Souboj byl chvílemi plný bizarností a vtipných exemplářů, kterými muzea pohotově reagovala na útok svého protivníka. Jen pro představu – kromě vycpaných zvířat a zbraní vytáhli i obří naloženou oliheň a přelomové vynálezy. Na přehled se můžete podívat třeba na serveru NewStatesman. Kdo nakonec bitvu vyhrál, není jasné, souboj bude možná ještě pokračovat.

 • Rolling Stone je na prodej. Legendární časopis přichází o dobrou pověst i peníze

  18. září 2017
  Obálka časopisu Rolling Stone

  Padesát let starý kulturní magazín má před sebou nejistou budoucnost. „Máme ambice, které nemůžeme zvládnout sami. Tak se snažíme být proaktivní a napřed,“ vysvětluje Gus Wenner, jehož otec Jann začal s publikováním Rolling Stonu v roce 1967 jako hippie student v kalifornském Berkeley. Píše o tom britský Guardian. Jeden z nejvlivnějších hudebních časopisů, který byl také působištěm experimentálních novinářů, například Huntera S. Thompsona, vychází každých čtrnáct dní v mnoha jazykových mutacích po celém světě. Pověst a finance Rolling Stonu utrpěly velké ztráty, když se v roce 2014 ukázalo, že při publikování článku o gangu násilníků na University of Virginia nedodržel magazín základní novinářské postupy jako ověřování informací. Časopis prodal minulý rok 49% podíl singapurskému start-upu BandLab Technologies, který vede Kuok Meng Ru, člen jedné z nejbohatších asijských rodin. Jednasedmdesátiletý Jann Wenner, který je také klíčovou postavou muzea Rock and Roll Hall of Fame v Ohiu, by si rád ponechal editorskou pozici. „Rozhodnutí ale bude na novém majiteli,“ říká.

 • Kurtizány a japonská krajina. Webový archiv obsahuje přes 213 tisíc dřevotisků

  18. září 2017
  hokusaiuv_tisk_fuji_.jpg

  Americká Kongresová knihovna nabízí ke stažení více než 2 a půl tisíce obrazů z éry Edo nebo Meidži, včetně slavného obrazu Velká vlna u pobřeží Kanagawy, jak jste se mohli nedávno dočíst na webu Radia Wave. Pokud nemáte dost, máme pro vás ještě lepší zprávu. Programátor a inženýr John Resig založil v roce 2012 projekt Ukiyo-e. Nyní se na jeho stránce nachází přes 213 tisíc děl japonských umělců zaměřených na tradiční barevné dřevořezy a tisky. Dřevěné desky zachycující převážně slavné kurtizány, známé herce a lechtivé výjevy se staly populární v 17. století. Ve 2. polovině 18. století se zdokonalila technika, když byli tiskaři schopni dostat na jeden list celou barevnou škálu bez dodatečného kolorování, píše server Open Culture. Výjevy z japonské krajiny nebo obrázky dívek s tradičními deštníky můžete ve webovém archivu vyhledávat podle textu nebo obrázku, pokud chcete identifikovat autora ukiyo-e, které vlastníte.

 • V Octlantis, městě na dně oceánu, spolu žijí chobotnice dlouho považované za samotáře

  18. září 2017
  Octopus tetricus – chobotnice sydneyská

  Octopus tetricus je samotář. Donedávna se věřilo, že se chobotnice, která se běžně vyskytuje v Austrálii, setkává se svými druhy jen jednou ročně kvůli páření. Mezinárodní tým mořských biologů ale přichází s novými informacemi, které značně mění naše představy o životě těchto hlavonožců. V Jervis Bay totiž našli vědci město patnácti chobotnic, které tam spolu tráví čas, komunikují a žijí. Podmořské město jménem Octlantis natočili výzkumníci pod vedením Davida Scheela z Alaska Pacific University, podle kterého byl objev velkým překvapením. „Takové chování je výsledkem přirozeného výběru a může být pozoruhodně podobné sociálnímu chování obratlovců. Naznačuje to, že při vhodných podmínkách může evoluce produkovat velice podobné výsledky u odlišných druhů organismů,“ vysvětluje vědec serveru Quartz. Vědce překvapila velká míra agresivity, kterou zaznamenali u samců Octopus tetricus a nedokážou si ji vysvětlit. Mužské chobotnice tráví spoustu času vyháněním svých spoluobčanů z dun. „Pořád to ještě zkoumáme,“ říká Scheel. Výzkumníci a výzkumnice z University of Chicago přišli zase v roce 2015 s informací, že chobotnice nejsou z naší planety, píše server Geek. Respektive jejich schopnost vylepšit si v závislosti na situaci svůj DNA kód nebo změnit svoji podobu během sekundy působí tak nějak ufonsky. Tak uvidíme, třeba nás nakonec neovládnou delfíni, mimozemšťani, ale chobotnice, které máme celou dobu nablízku.