Londýnští aktivisté přeměnili kovové hroty proti bezdomovcům v postele

23. červenec 2015
03435905.png

Možná jste zaznamenali, že v Londýně instalují před bloky luxusních bytů, na nejrůznějších římsách nebo i kolem obchodních domů kovové hroty, které mají odradit lidi bez domova, aby tam přespali. Starosta Londýna Boris Johnson už loni označil používání hrotů za hloupé a požadoval jejich odstranění. Každopádně rok uplynul a hroty jsou stále přítomny na mnoha místech. S protibezdomoveckými trny se rozhodla bojovat skupina Space, Not Spikes. Jako první místo jejich zásahu si vybrali římsy kolem nočního klubu ve východní části Londýna. A dostáli svému názvu, spikes přeměnili na space. Na římsy poseté hroty položili matrace, a do rohu dokonce postavili malou knihovničku s několika publikacemi. Výběr knih není náhodný, nocležníci si můžou přečíst na dobrou noc třeba něco o stavovských třídách, umění a gentrifikaci (jsou tu knihy jako: Lisa McKenzie – Getting By: Estates, Class and Culture in Austerity Britain a Andrew Harris – Art and Gentrification: Pursuing the Urban Pastoral in Hoxton, London). Tak jako se rozličné zábrany proti nocování bezdomovců objevují na různých místech světa, tak se vynořují i protiakce. Například kanadský Vancouver nechal na opěradla městských laviček vylepit plakáty, které přes den říkají „Toto je lavička“ a v noci se nápis změní na „Toto je ložnice“. Zároveň tím propagují místní centrum pro pomoc lidem bez domova. Někteří místní umělci dokonce připevnili na opěradla další desku, která spícího člověka chrání před deštěm. Pokud byste se ocitli bez střechy nad hlavou v Londýně, nepotkali zrovna pohodlné matrace s knihovničkou a nechtěli se stát fakírem amatérem, doporučujeme web Homeless London. Jak se zařizuje pokojíček na ulici, se podívejte tady.

SPACE, NOT SPIKES: Curtain Road from Leah Borromeo on Vimeo.

A bunch of idiots set out one summer's eve to address anti-homeless spikes in public/private space by installing a sleeping and seating area complete with library on top of them.
http://betterthanspikes.tumblr.com

List of books now available at the Curtain Road Public Library:
James Meek PRIVATE ISLAND
Owen Hatherley A NEW KIND OF BLEAK
Wade Shepard GHOST CITIES
John Gledhill THE NEW WAR ON THE POOR
Bradley Garrett EXPLORE EVERYTHING: PLACE HACKING THE CITY
Anna Minton GROUND CONTROL
Danny Dorling ALL THAT IS SOLID
Lynsey Hanley ESTATES: AN INTIMATE HISTORY
Justin McGuirk RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF A NEW
ARCHITECTURE
Lisa McKenzie GETTING BY: ESTATES, CLASS AND CULTURE IN AUSTERITY BRITAIN
And a paper by Andrew Harris called ART AND GENTRIFICATION: PURSUING THE URBAN PASTORAL IN HOXTON, LONDON

Feel free to read, relax or retire. Just leave the books behind for the people who come after you. Thanks.

Spustit audio
autor:Karolina Zikmundová
 • Krátká zpráva
 • Města i smartphony svítí modrým světlem, které možná škodí našemu psychickému zdraví

  16. červenec 2018
  mobil - světlo z mobilu

  V minulém desetiletí mnoho měst v Evropě a USA změnilo způsob veřejného osvětlení. Klasické žlutě svítící sodíkové žárovky nahradily úspornější LED diody, které vyzařují modré světlo. Vydávají ho navíc i smartphony, počítače a televize, které dnes používá téměř každý.

  Modré světlo ale možná škodí našemu duševnímu zdraví, ve studii s názvem Potenciální vliv LED osvětlení na duševní onemocnění se dopadem modrého světla na duševní zdraví zabývá skupina psychologů kolem Michaela Bauera. Studie vyšla v časopise The World Journal of Biological Psychiatry. Autoři zkoumají dopad modrého světla na spánek a celkový biorytmus člověka, vyšší citlivost teenagerů na modré světlo i vliv aplikací monitorujících zdravotní stav člověka na jeho duševní zdraví. Výsledky výzkumu mají dopad i na léčbu duševních nemocí. Vědci zjistili, že pokud je duševně nemocnému předepsána léčba pomocí mobilní aplikace, do které má například zaznamenávat změny nálad, může to, pokud ji používá před spaním, rozhodit jeho spánkový rytmus a zhoršit kvalitu jeho spánku. „Smartphony představují velké riziko pro naše zdraví. Zejména proto, že jsou všudypřítomné,“ říká psycholog John Gottlieb, jeden z autorů studie. Podle americké National Sleep Foundation (Národní asociace spánku) bychom si smartphony ani počítače neměli vůbec brát do ložnice a odpojit bychom se měli minimálně 30 minut před spaním. Ani veřejné osvětlení pomocí LED diod není podle výzkumníků příznivé. Společně se světlem vycházejícím z dopravy, zábavních parků či nákupních center přispívá ke světelnému znečištění, na které se stáváme stále citlivější. Informuje o tom server BBC. Firmy vyrábějící LED osvětlení se zatím soustředily hlavně na energetické úspory a vizuální stránku. Až nyní nastává čas, kdy se výrobci spojují s vědci a doktory a začínají pracovat na technologiích omezujících škodlivé modré světlo, které nenaruší náš spánek a nepoškodí ty, kteří trpí psychickými poruchami.

 • Po 60 letech se našel ztracený Kubrickův scénář! Je to Lolita naopak, tvrdí znalec jeho díla

  16. červenec 2018
  Americký režisér Stanley Kubrick

  Pro všechny, kdo vzývají kinematografický génius Stanleyho Kubricka a přísahají na 2001: Vesmírnou odyseu, Osvícení či Barryho Lyndona, tu máme dobrou zprávu. Možná vznikne další Kubrickův film.

  Samozřejmě, že jej nebude režírovat sám Mistr, který už skoro dvacet let pobývá v celuloidovém nebi. Světlo světa ale spatřil zapomenutý a ztracený scénář, na kterém americký filmař pracoval v polovině 50. let spolu s literátem Calderem Willinghamem. Jedná se o adaptaci novely rakouského spisovatele Stefana Zweiga nazvané Mučivé tajemství (anglicky Burning Secret, v originále Brennendes Geheimnis). Nálezce scénáře a jeden z předních odborníků na Kubrickovo dílo Nathan Abrams z Bangor University popisuje jeho děj jako „Lolitu naopak“. Pojednává totiž o „jemném, ale predátorském muži“, který se spřátelí s mladíkem z jediného důvodu a s jediným cílem, a totiž svést jeho atraktivní matku. Mezi Kubrickovými fanoušky se o existenci scénáře k Mučivému tajemství spekuluje už delší dobu, ale až Nathan Abrams přišel s konkrétním, hmatatelným důkazem, že text skutečně vznikl. Na dokumentu je razítko studia MGM, tudíž byl evidován v procesu vzniku, a Abrams z toho vyvozuje, že projekt byl odložen, mimo jiné kvůli Kubrickově vytíženosti při práci na Stezkách slávy (1957). Dalším z důvodů pravděpodobně bylo, že odvážně pojatý scénář byl pro tehdejší hollywoodské produkční standardy přílišným „riskem“. Dnes už se ale něčím takovým trápit nemusíme. Tak koho tipujete, že se ujme osiřelého scénáře a „natočí Kubricka“? Bude to zase Spielberg? Nebo někdo úplně jiný?

 • Archeologové ve Walesu mají ze sucha radost. Objevují se díky němu nikdy neobjevená naleziště

  13. červenec 2018
  Ruiny – archeologie

  Archeologům ve Walesu se z ptačí perspektivy naskytl unikátní pohled – krajina posetá geografickými obrazci. Díky velmi suchému počasí se tráva nad starověkými příkopy zelená více než na ostatních místech, rostliny totiž čerpají vláhu ze skrytých starých zásob pod zemí.

  Tento stav je ale dočasný a může se vlivem povětrnostních podmínek rychle změnit. Zatím vyprahlá půda letos v horkém létu odhalila několik tajemství z prehistorie Spojeného království. Například ve stínu zříceniny Tywyn a u waleského městečka Monmouthshire jsou vidět půdorysy pravděpodobně římské pevnosti. „Napříč celým Walesem se nám daří nacházet úžasné objevy. Je to vzrušující a záhadné. Byly to neuvěřitelné tři týdny,“ říká letecký archeolog Toby Driver pro britské rádio BBC Wales. Driverovy fotografie vydala Královská komise pro starověké a historické památky Walesu, díky práci leteckých archeologů je nově zmapované území kolem letiště Haverfordwest v Pembrokeshire, odkud pravidelně na své vzdušné toulky vyrážejí. „Věnuji se své práci už od devadesátých let, ale podobné léto jsem ještě nezažil. Dokázali jsme uprostřed luk a polí objevit ztracené římské vesnice, pevnosti i celá osídlení,“ uzavírá nadšeně Driver pro BBC.

 • Podle prvních recenzí bude nové Mission: Impossible nejlepším blockbusterem léta

  13. červenec 2018
  Z filmu Mission: Impossible – Fallout

  V dalším pokračování akční série se všehoschopným superagentem v hlavní roli Mission: Impossible – Fallout uvidíte to nejlepší z předchozích dílů: vzrušující honičky na zemi i ve vzduchu, nasazování masek i Toma Cruise za konečky prstů balancujícího na hranici nekonečného pádu.

  Vše je prý ale ještě mnohem spektakulárnější ve výrazu a hlavně vážnější ve sdělení. Často zaznívá v recenzích srovnání s bondovskou sérií. „Tom Cruise nebude nikdy hrát Jamese Bonda, ale určitě existuje paralelní vesmír, ve kterém vystupuje jako Felix Leiter, Bondův kámoš ze CIA. Navíc už šestým filmem si buduje svou vlastní bondovskou fanšízu,“ skládá po britsku v Telegraphu poklonu Tim Robey. Na rozdíl od agenta 007 Cruiseův Ethan Hunt spolu se svým hercem stárne a jeho filmový svět se vyvíjí. Řada recenzentů upozorňuje na jednu z největších předností posledních dvou dílů Mission: Impossible, které režíroval Christopher McQuarrie, a proto někteří z kritiků mluví o šestém snímku přímo jako o sequelu Rogue Nation. „Jestli něco vyzdvihuje Fallout nad předcházející filmy, tak je to skutečnost, že pracuje s Huntovou předchozí životní zkušeností a zapojuje ji přímo do vyprávění,“ má jasno Peter Debruge z magazínu Variety. Svět se tak opět ocitne na pokraji nukleární katastrofy, Ethan Hunt se bude muset vypořádat jak s démony terorismu, tak přízraky vlastní minulosti a v průběhu toho vás vezme na ty nejvíc dechberoucí lokace kol kolem po světě. Jen nečekejte, že se někde moc zdržíte, ale panoramata, která vykouzlil s IMAX technologií kameraman Rob Hardy (Anihilace, Ex Machina), jsou prý zážitkem sama o sobě.

 • Ve Švýcarsku se denně spotřebuje skoro 14 kilogramů kokainu, dávka stojí jako lístek do kina

  12. červenec 2018
  Detailní pohled na ženu šňupající kokain ve 20. letech 20. století

  Nejpoužívanější stimulační drogou ve Švýcarsku je v současnosti kokain, který tvoří přibližně 80 % trhu s drogami. Upozorňuje na to nová studie tamní organizace Addiction Suisse. 

  „S výjimkou konopí je trh s kokainem daleko větší než souhrn všech ostatních drog dohromady. Kokain není drahý. Jedna čára, což je asi 0,1 nebo 0,2 gramu, přijde na 15 až 20 švýcarských franků, tedy podobně jako lístek do kina,“ cituje švýcarská verze serveru Local Francka Zobela, zástupce ředitele nezávislé nadace Addiction Suisse, která se zabývá zdravotními aspekty užívání drog. Studie se zaměřila na obchod s kokainem v kantonu Vaud u Ženevy, který je považován za zmenšeninu Švýcarska, protože je v něm možné najít jak městskou zástavbu, tak venkovní oblasti. Zjištění pak autoři studie aplikovali na zbytek země. Došli k závěru, že se ve Švýcarsku ročně spotřebuje asi pět tun kokainu, tedy asi 13,7 kilogramu denně. Tuto drogu užívá podle studie mezi 100 a 150 tisíci lidmi. Kokainový trh ve Vaudu je podle propočtu každý rok na hodnotě v přepočtu zhruba 1 až 1,3 miliard korun. Studie zároveň zkoumala ve zmíněném kantonu vzorky odpadních vod s cílem zjistit přítomnost látky benzoylecgonin, která se vyskytuje v moči uživatelů kokainu. Následně provedli autoři ještě rozhovory s přibližně 11 tisíci obyvateli. Výsledky mimo jiné ukázaly, že čistota kokainu je v oblasti Vaud jen asi 40%. Droga je totiž podle analýzy často naředěná například látkami levamisol nebo fenacetin. Více informací o reziduích kokainu v odpadních vodách v různých městech Evropy přinesl letos na jaře server Bloomberg.

 • Automatizace bude v Asii podle studie znamenat více vykořisťování už dnes zneužívaných dělníků

  12. červenec 2018
  03796929.jpeg

  Nahrazování lidské pracovní síly roboty způsobí zhoršení v oblasti obchodování s lidmi a otroctví napříč zeměmi jihovýchodní Asie. Tvrdí to zpráva analytické firmy Verisk Maplecroft, která zároveň předpokládá, že dodavatelé různých druhů zboží budou nekvalifikované zaměstnance daleko více vykořisťovat. 

  Mezinárodní organizace práce OSN už dříve letos přišla s odhadem, že 56 % lidí pracujících v továrnách v zemích, jako je Thajsko, Kambodža, Indonésie, Filipíny nebo Vietnam, by mohlo kvůli automatizaci ztratit v následujících dvou desetiletích práci. Podle zprávy Verisk Maplecroft ale nejde jen o to, že dělníci přijdou o zaměstnání. „Hodně se diskutuje o tom, jaký dopad bude mít zavedení robotů do výroby na počet pracovních míst. Mnohem méně už se ale řeší to, jaké zneužívání lidských práv bude pravděpodobně následovat. Vytlačení zaměstnanci bez potřebných dovedností a možností přizpůsobit se novým podmínkám budou muset soutěžit o zmenšující se počet nabízených pracovních pozic s potenciálně špatnými podmínkami. To povede k zvýšenému riziku, že se stanou oběťmi otroctví a také obchodování s lidmi,“ myslí si analytička Alexandra Channer, která se specializuje na dopad dodavatelských řetězců a podnikání na lidská práva. „V prostředí, jako je jihovýchodní Asie, kde jsou pracovníci už tak poměrně bezbranní, co se vykořisťování týče, zapříčiní zvyšující se boj o zbývající místa to, že lidé budou muset přijmout velmi špatně placená místa a budou nuceni pracovat na daleko nebezpečnějších místech,“ dodává Channer. Podle Verisk Maplecroft patří mezi riziková odvětví především zemědělství, rybolov, maloobchod nebo výroba elektroniky. Podle serveru Guardian má přijít příští rok na celosvětový trh zhruba 250 000 průmyslových robotů, které využijí výrobci automobilů nebo elektroniky. Ve Spojených státech letos zahájí provoz první továrna s tak zvanými sewboty, tedy robotickými stroji, které bez operátorů z řad lidí dokážou šít oblečení. Každé takové zařízení prý může zastat práci až deseti dělníků.

 • Islandští velrybáři zabili chráněnou velrybu, pravděpodobně jde o velmi vzácný druh

  12. červenec 2018
  Plejtvák

  Už to, že Island stále toleruje lov velryb, je terčem kritiky světové veřejnosti. Nyní to ale vypadá, že se zdejší velrybáři dopustili až „zločinu proti přírodě“. Aspoň tak jejich poslední úlovek komentují některé environmentální organizace.

  Když včera nevládní organizace Hard to Port, bojující proti lovu velryb, publikovala na svém facebooku fotky, na nichž lovci vytahují velrybu na břeh, spustila tím doslova poprask. Podle všech zjevných rysů jde zřejmě o plejtváka obrovského, který je chráněn mezinárodními úmluvami od roku 1966. Až ale genetické testy prokáží, zda se nejedná o velmi vzácného křížence plejtváka obrovského s plejtvákem myšokem. Těch bylo v oblasti Islandu pozorováno za celou dobu všehovšudy 5, z toho 4 se stali kořistí velrybářů. „Podle fyzického vzhledu a zabarvení spodní čelisti a kostic je zřejmé, že nejde o plejtváka myšoka. Šedé skvrnité zabarvení těla indikuje, že se jedná o plejtváka obrovského, také ale v případě této velryby může jít o křížence plejtváka obrovského s plejtvákem myšokem, to prokáží až genetické testy,“ okomentovala fotografie Dr. Marianne Rasmussen z University of Húsavík, přední světová odbornice na mořské savce. Původním cílem velrybářů byl plejtvák myšok, jehož lov je na Islandu stále povolen. Letos po dvouleté odmlce plánuje společnost Hvalur hf. navzdory široké mezinárodní kritice zahubit více než 150 těchto majestátních zvířat. 

 • V rotterdamském přístavu je nový plovoucí park z recyklovaného plastového odpadu

  12. červenec 2018
  V rotterdamském přístavu je nový plovoucí park z recyklovaného plastového odpadu

  Nezisková organizace Recycled Island Foundation vybudovala v nizozemském přístavním městě soubor plastových nádrží. Jsou vyrobené z odpadu, který předtím nadace vylovila přímo z řeky Nová Máza.

  Použila k tomu tak zvané pasivní odpadové pasti, do kterých se, jak je vidět na videu, nepořádek postupně zachytával. Přetvořením odpadu následně vznikly velké plovoucí květináče ve tvaru šestiúhelníkových pláství, které slouží jako nové prostředí pro rostliny i živočichy. Různé traviny a řasy rostou jak nad hladinou řeky, tak pod ní, což podle serveru Inhabitat poskytuje vhodné prostředí pro udržitelný mořský život a zároveň podle webu povzbuzuje ryby, aby kladly pod plovoucí nádrže jikry. Jak je vidět na fotografiích, ostrůvky mohou sloužit i pro zahnízdění ptáků. Z jedné nádoby je navíc udělané posezení pro kolemjdoucí. Recycled Park má v současnosti rozlohu 140 metrů čtverečních. Nadace strávila realizací projektu necelých pět let. Hlavním cílem je udělat Rotterdam zelenějším městem a zlepšit ekosystém v tamním přístavu. V současnosti se autoři projektu snaží najít další vhodné lokality pro vybudování plovoucích parků.

 • Od digitálního umění k propocenému raveu. Na letošní Lunchmeat přijede Actress nebo Amnesia Scanner

  12. červenec 2018
  03044775.jpeg

  Mezinárodní přehlídka nejsoučasnější elektronické hudby a digitálního umění Lunchmeat ohlásila další část programu. Do pražského Veletržního paláce přijede londýnský producent Actress, představí se tu labely Downwards Records nebo Night Slugs a ničivá dvojice Amnesia Scanner přenese návštěvníky do virtuální reality.

  Připojí se tak k již oznámeným jménům: elektronickým okultistům Demdike Stare, producentce kuvajtského původu Fatimě Al Qadiri nebo šamanské producentce Aïshe Devi. Devátý ročník Lunchmeatu, o kterém reportují i zahraniční servery jako Electronic Beats nebo Resident Advisor, se koná mezi 4. a 6. říjnem. Na festivalu oslaví výročí založení vydavatelství Downward Records a Night Slugs, podle slov organizátorů symbolizují žánrové přesahy a rozmanitost – jedni patří k průkopníkům industriálního techna, druzí seznámili detroitský house s britským grimem. Vybrané projekty doprovodí vizuální umělci a není neobvyklé, že vystupující hudebníci často svou tvorbu přenáší z klubového tanečního parketu do uznávaných galerií – například Actress se představil v londýnském The Barbican Centre nebo Tate Modern. „První část každého večera věnujeme živým audiovizuálním vystoupením,“ popisuje ředitel a dramaturg Jakub Pešek. „Jak se připozdívá, atmosféra eskaluje do něčeho, co by se dalo nazvat opravdovým propoceným klubovým ravem.“ Součástí letošního Lunchmeatu budou workshopy, přednášky a samotnému festivalu budou předcházet zásahy do veřejného prostoru Prahy – jako například projekce na bývalý Stalinův pomník na Letné. Další jména z programu oznámí pořadatelé na konci srpna.