Má se podle vás s islamisty vyjednávat, nebo ne?

3. únor 2015
Radiofórum

O uplynulém víkendu uhasly naděje na záchranu japonského novináře Kendžiho Gotoa. Podle videa zveřejněného teroristy z Islámského státu byl popraven.

Japonsko vyjednávalo o jeho propuštění společně s jordánským královstvím. V zajetí islamistů je totiž také jordánský armádní pilot, který byl sestřelen na syrském území Islámského státu koncem prosince.

Jde o prvního zajatého arabského příslušníka spojeneckých vojsk, která pod vedením USA podnikají letecké údery na pozice islamistů v Sýrii.

Islámský stát požadoval za výměnu japonského novináře atentátnici Sadžídu Rišávíovou. Ta je vězněna v Jordánsku.

Čtěte také

Jordánská strana ale podmínila propuštění teroristky záchrannou svého pilota. Koncem minulého týdne uvázla vyjednávání na mrtvém bodě.

Má se podle vás vyjednávat s islamisty? Změnil Islámský stát a jeho praktiky způsob, jak přistupovat k terorismu? Jakou strategii volí vyjednavači při komunikaci s teroristy? Liší se přístup jednotlivých států k vyjednávání s islamisty?

Hostem Zuzany Rejchové byl v úterý 3. února v 19:10 Marian Brzybohatý, děkan Fakulty bezpečnostně právní Policejní akademie.

autoři: Susana , Markéta Vozková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.