Machatého Extase je pořád aktuálním filmem. I proto v Benátkách porazila Cronenberga či Felliniho

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Extase Gustava Machatého

Restaurovaná verze snímku Extase získala na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách cenu za nejlepší film v sekci Venice Classics. Velký a nečekaný úspěch Národního filmového archivu ještě podtrhuje fakt, že mezi dalšími kandidáty byla například díla od Davida Cronenberga nebo Federica Felliniho. „Extase je pořád aktuální, co do tématu i způsobu vyprávění,“ říká Jonáš Kucharský, restaurátor zvuku a kurátor hudby NFA.

Na porotu podle něj zapůsobilo i to, že film by jinak v původní české verzi nebylo možné vidět. „Dochované kopie a rozmnožovací materiály filmu pocházejí z 50. a 60. let a jsou hodně daleko od toho, jak vypadala původní česká verze.“ Extase totiž byla natočena ve třech jazykových verzích – s různým hereckým obsazením a jinak poskládanými scénami. „Jsou to v podstatě odlišná díla, nešlo jen o různý dabing,“ vysvětluje Jonáš Kucharský.

Jonáš Kucharský, Jeanne Pommeau s cenou a Veronika Bokšteflová

Film se nakonec restauroval z šesti různých materiálů, negativů z archivu NFA a kopií z partnerských archivů mimo jiné z Francie, Švýcarska, Dánska nebo Německa. „Naše poslání vnímáme mimo jiné tak, že restaurované snímky nechceme vylepšovat nebo zkrášlovat a žehlit. Snažíme se naopak o to, aby film nesl i své nedostatky, které měl v té době,“ vysvětluje Jonáš Kucharský, jak Národní filmový archiv přistupuje k restaurátorské práci. „Jedná se o důležitou zprávu o části naší kulturní historie.“

Kdy půjde zrestaurovaná Extase do české distribuce a čím bude speciální její lednová premiéra? Poslechněte si celý rozhovor s Jonášem Kucharským a Veronikou Bokšteflovou z Národního filmového archivu.