Madrid instaluje ptačí budky, méně seká trávu a sází rostliny – zdvojnásobil tím počet ptáků

18. červenec 2018
Park v Madridu

V hlavním městě Španělska se dlouhodobě potýkali s úbytkem biodiverzity, trend se nyní daří obracet. Město Madrid se na rozdíl od jiných metropolí nemůže pochlubit pořádnou řekou, protéká jím jen menší říčka Manzanares, jejíž tok urbanisté od padesátých let minulého století několikrát měnili. Úpravy říčního toku negativně ovlivnily život v ní i kolem, zejména podmínky ptáků a hmyzu.

K úbytku fauny přispěly také betonové a skleněné stavby, v pórovitých cihlách totiž mohou žít některé druhy. Město se před dvěma roky, po vítězství levicového občanského hnutí Ahora Madrid, rozhodlo s úbytkem biodiverzity bojovat a daří se mu to. Ve městě byly otevřeny protipovodňové hráze a kolem nich vysazeny rostliny, v řece se vytvořily přirozené ostrůvky, které samovolně zarůstají rostlinami. Voda více proudí, je čistší a díky tomu se v okolí zdvojnásobil počet druhů ptáků. Na stavbách vzniklo také více travnatých střech. Město méně seká trávu v parcích a nepoužívá pesticidy. To zase pomáhá hmyzu, který jinak v západním světě ubývá kvůli chemickým postřikům. Radnice na území města podporuje drobné farmaření a chystá se na podzim příštího roku omezit dopravu. V neposlední řadě byly v metropoli instalovány ptačí a hmyzí budky. Město dokonce vydá plán rozvoje biodiverzity, médiím ho představí ve čtvrtek 19. července. Více se dočtete na webu CityLab, který se životem měst zabývá.

Spustit audio
 • Bývalá čínská elita tráví své stáří v komunitě na předměstí Pekingu, jejich děti na ně nemají čas

  23. leden 2019
  Číňanka

  Populace v Číně rapidně stárne a bohatí senioři, kteří dříve bývali vojenští zaměstnanci, filmaři nebo univerzitní profesoři, tráví svoje stáří v luxusním komunitním centru na předměstí Pekingu. Jejich děti – jedináčci –  nemají čas se o ně starat.

  I kvůli politice jednoho dítěte, která byla v Číně v minulosti zavedena se záměrem zpomalit prudký nárůst obyvatelstva, je dnes běžné, že tamní senioři svůj život musí žít v zařízeních pro lidi v důchodovém věku. Mladí Číňani se také stále častěji stěhují z původního bydliště do větších a lukrativnějších měst, a svoji rodinu tak musí opustit. „Tohle je teď náš domov,“ říká 71letý Li Ying, který žije v luxusním komunitním domě pro seniory Yanyuan na předměstí Pekingu pro japonský server Japan Times. „Nemůžu počítat s tím, že se o mě postarají, mají své vlastní životy,“ dodává 82letý Zhu Mingyi, bývalý profesor, který dříve vyučoval cizí jazyky. Jeho dcera pracuje v Pekingu pro mezinárodní vysílací stanici a syn žije v Japonsku. Životní podmínky v instituci Yanyuan jsou nadstandardní. Klienti tráví volný čas baletními lekcemi nebo hrou na piano, obklopeni obrazy od izraelského umělce Davida Gersteina. V současnosti Čína zřizuje a otevírá nové instituce nabízející péči i o méně bohaté stárnoucí. Podle tamní zpravodajské agentury Xinhua bude v Číně do roku 2050 věkovou hranici 60 let přesahovat jeden ze tří lidí. Vivian Lou, docentka na Hongkongské univerzitě, která studuje dlouhodobou péči, navrhuje dokonce vytváření vesnic pro seniory. Senioři by měli možnost se tam přestěhovat a mít zajištěné místo na dalších dvacet let. Ať už jde o luxusní komunitní ubytování, nebo seniorské vesnice, nejdůležitější prý je, že senioři budou ve společnosti dalších lidí a nezůstanou sami.

 • Islandský supermarket za vás roztřídí odpad. Stačí obaly výrobků vyhodit hned poté, co zaplatíte

  23. leden 2019
  Supermarket - potraviny - ovoce - zelenina

  Jeden z největších místních obchodních řetězců Krónan přišel se službou, která má pomoci těžce zkoušené přírodě. Ale vyvolává spíš úsměv a zvedá pochybnosti nad všudypřítomností obalů na všechno.

  Podle příspěvku veřejnoprávní televize RÚV vše probíhá následovně: po zakoupení výrobků se můžete ihned na provozovně zbavit obalů a ty odhodit do připravených nádob. O zbytek se postará samotný obchod. Zástupci Krónanu doufají, že se jim tak podaří především posílit cirkulaci recyklovatelných materiálů. Zároveň ale také jednají s dodavateli o možnosti snížit podíl obalů a z toho plynoucího odpadu už v počátcích celého cyklu. „Snad se nám podaří daný stav zlepšit,“ vyjádřila se generální ředitelka Gréta María Grétarsdóttir. „A doufáme, že jde o krok správným směrem.“

 • Na trhu se objevují první krmiva pro zvířata, ve kterých je místo masa hmyz

  23. leden 2019
  Pes - psí žrádlo

  Chov a přeprava dobytku určeného ke konzumaci masa lidmi je pro životní prostředí velkou zátěží, odborníci na to upozorňují už nějakou dobu. Například pro výrobu krmiv pro domácí mazlíčky se používá zhruba 20 % živočišných produktů, někteří výrobci začali proto experimentovat se zpracováváním hmyzu místo hovězího, chtějí tím snížit produkci oxidu uhličitého. 

  Podle britské BBC jeden z výrobců krmiv pro domácí zvířata zavedl výrobek, který místo živočišných produktů ze 40 % tvoří hmyz bráněnka, latinsky Hermetica illucens. Podle výživové specialistky Aarti Kathrani z Royal Veterinary College, kterou zpovídal ekologický web Inhabitat, budou nutné další výzkumy, psí zažívací systém je však schopný proteiny z hmyzu běžně absorbovat. Pokud se využívání hmyzu rozšíří, vyskytne se jiný problém. Ve vyspělých a bohatých společnostech lidé ze zvířat konzumují především maso ze svaloviny. Vnitřnosti, které jsou nutričně bohaté podobně, se zpracovávají do krmiv pro zvířata stejně jako kůže nebo šlachy. Pokud se hovězí části v krmivech nahradí hmyzem, nabízí se otázka, jak jinak by se daly vnitřnosti zužitkovat. Ekologické udržitelnosti se tedy tímto řešením naproti nejde. U kočičího krmiva by mohlo dávat větší smysl. Kočky jsou obecně vybíravější, vnitřnosti odmítají, a navíc potřebují získávat především esenciální aminokyselinu taurin, která je v masu. Kathrani tvrdí, že existují druhy hmyzu, které tuto látku obsahují, a tudíž můžou být vhodnou alternativou právě pro kočkovité šelmy.

 • V Británii rekordně stoupl prodej básnických knih. Mladí lidé v nich hledají klíč k pochopení dneška

  22. leden 2019
  číst - čtení - kniha

  „Chceš-li vědět, jak umírají chudí, přijď se podívat na Grenfell Tower,“ píše nigerijský spisovatel Ben Okri v rozsáhlé básni o požáru v londýnské výškové budově, kterou obývali zejména lidé s nízkými příjmy a imigranti. Báseň v létě 2017 publikoval list The Financial Times a ve společnosti silně zarezonovala – stejně jako mnoho dalších veršovaných textů. V loňském roce stouply prodeje básnických sbírek v Británii až na částku dvanácti milionů liber.

  Statistiku poskytla agentura Nielsen BookScan, která také zjistila, že dvě třetiny z prodejů mají na svědomí čtenáři mladší třiceti čtyř let, čtyřicet jedna procent tvoří lidé mezi třinácti a dvaadvaceti lety, přičemž největšími konzumenty jsou ženy a mladé dívky. „Poezie rezonuje s lidmi, kteří hledají porozumění. Je to skvělý nástroj, jak prozkoumat komplexní, složité emoce a nejistotu,“ vysvětluje Andre Breedt z agentury Nielsen a dodává, že lidé se k poezii obrací hlavně v dobách politického a společenského neklidu. Rozmachu popularity poezie určitě pomáhají i sociální sítě, na které se stručné, ale komplexní vyjádření básní výborně hodí. Poezie se dobře sdílí, rezonuje i skrze displeje chytrých telefonů, což dokázala jak virální báseň Bena Okriho, tak oslavné verše This is The Place, které napsal manchesterský rodák Tony Walsh těsně po teroristickém útoku na Manchester Arenu v květnu 2017. „Slova, která se šířila v době této národní krize, nebyla slova politiků, ale básníků,“ říká Susannah Herbert, ředitelka Forward Arts Foundation a National Poetry Day, „skoro vše, co řekne politik, člověk tak snadno zapomene. Je tu hlad po komplexnějších a zapamatovatelnějších formách jazyka.“ Prodejům poezie, které v Británii stoupají už několik let v řadě, loni dominovala instagramová básnířka Rupi Kaur, ale také knihy od Leonarda Cohena, Seamuse Heaneyho, Carol Anne Duffy nebo Homéra. 

   

 • V Česku výherní losy, v Rusku lahvové pivo. Tamní pošty rozšířily sortiment o alkohol

  22. leden 2019
  Ruské pivo

  Zhruba 32 tisíc poštovních úřadů v Ruské federaci začalo prodávat na svých pobočkách lahvové pivo. Novinka se týká především venkovských oblastí.

  Zaměstnanci pošt nabízí zákazníkům ležáky a piva s nízkým obsahem alkoholu. „Smyslem opatření je zajistit lidem snadný přístup ke kvalitním a značkovým alkoholickým produktům,“ říká mluvčí ruské pošty Daniil Skidan. Tento krok má prý snížit konzumaci náhražek alkoholu, jako jsou třeba nemrznoucí směsi do chladičů, které můžou být pro člověka nebezpečné. Zprávu přinesla BBC. „Myslel jsem si, že ruská pošta už víc klesnout nemůže, ale evidentně může,“ reagoval jeden z uživatelů na sociální síti VKontakte, který si všiml vystaveného piva na poště v Murmansku. Fotku pak sdílel a další lidé reagovali s rozčilením i humorem. Zatímco někteří se utěšují myšlenkou, že se alespoň nebudou nudit ve frontě, jiní si myslí, že je jen otázka času, kdy se na poště začne prodávat třeba kebab. „A co kondomy, cigarety a pár stolů v rohu?“ ptá se další uživatel. Pošta si ze satirických poznámek ale nic nedělá. Mluvčí upozornil na to, že alkoholismus zůstává v Rusku velkým problémem. Každoročně podlehne nekvalitně vypálenému alkoholu a jiným nebezpečným náhražkám až 1200 lidí.

  Podívejte se taky na „Někteří lidé pijí, protože nesnesou být sami sebou, přestat je nedonutíte,“ říká adiktolog nebo Jsou mladé, vzdělané a krásné. A pijí, protože to přestávají zvládat.

 • Mluví Drake jako kniha? Studie a graf ukazují, kteří rappeři mají největší slovní zásobu

  22. leden 2019
  Drake

  Kdo je na tom se slovní zásobou líp? Trapoví nováčci, nebo oldschooloví rappeři z devadesátek?

  Novinář Matt Daniels ze serveru Pudding aktualizoval studii vytvořenou umělcem Tahirem Hemphillem v roce 2014, která porovnávala prvních 35 000 slov z textů výrazných rapových osobností a sečetla ta jedinečná. Daniels do ní letos přidal většinu hvězd posledních let a došel k překvapivým výsledkům. Na prvním místě, s více než 7 000 unikátním slovy, je poněkud obskurní Aesop Rock nebo od 90. let vystupující Busdriver, který se v únoru ukáže v Praze. Jinak přední příčky obsadil kompletní Wu-Tang Clan, jehož členové se drží v popředí i v rámci svých sólovek. Dobře na tom jsou také například Beastie Boys, kteří svou výřečností předčili například Eminema, který má tendenci si na svém slovníku až moc zakládat. Většina jmen, která přibyla až po roce 2014, na tom není s unikátností slov tak slavně, nicméně Daniels poznamenává, že fakt, že se Future, 21 Savage nebo Young Thug takto špatně umístili, neznamená, že by rap postupem času nějak zhloupl. Podstatné je spíše to, jak se v průběhu let proměňuje a ohýbá samotný žánr, takový Childish Gambino rozhodně odklonil svůj způsob vyprávění příběhů od přístupu devadesátkového boom-bap rapu a nepotřebuje takové množství slov. Úplný konec seznamu obsadil Lil Uzi Vert, který nedávno ohlásil konec svojí kariéry. Snad to nebylo kvůli tomu, že mu došla slova. Jak je na tom Kanye West, Dizzee Rascal nebo třeba Tyler, The Creator se můžete podívat přímo v grafu na stránkách The Pudding. Ve srovnání s jinými žánry na tom je ovšem rap, potažmo hip hop, zdaleka nejlépe.

  Podívejte se také na Rapper Lil Uzi Vert prý končí s hudbou :(.

 • Evropa chce zakázat záměrné přidávání mikroplastů do některých výrobků a dát příklad zbytku světa

  21. leden 2019
  Mikroplasty

  Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla zakázat záměrné přidávání mikroplastů do kosmetiky, čisticích prostředků nebo zemědělských hnojiv. Chce tak bojovat proti znečištění životního prostředí. Drobné částečky plastů znečišťují hlavně vodní cesty a oceány a vyvolávají obavy vědců z jejich vlivu na mořské ekosystémy.

  Podle odhadů Evropské komise (EK) se ročně do oceánů dostane mezi 70 000 a 200 000 tun mikroplastů. „Cílem návrhu ECHA je snížit tento objem o 30 000 tun ročně,“ řekl mluvčí agentury Matti Vainio na konferenci v Helsinkách. Píše o tom server Ekolist. Podle Evropské komise by zákaz EU mohl stanovit standard pro průmyslová odvětví po celém světě. „Evropská unie je na světě první, kdo v oblasti plastů zahájil komplexní strategii, která se zaměřuje také na snížení mikroplastů,“ řekl v Helsinkách místopředseda EK odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost Jyrki Katainen. ECHA předloží návrh během jednoho roku, Evropská komise by ho podle Katainena mohla schválit do konce roku 2020. Podle agentury se bude bez zákazu používání mikroplastů prudce zvyšovat. Největším uživatelem mikroplastů je v současnosti zemědělství. Hnojiva se totiž často do země dostávají zapouzdřené v plastových kapslích, ze kterých se postupně uvolňují. Mikroplasty ale v zemi zůstávají. Některé výrobky budou ze zákazu vyjmuty. Týkat se tak nebude například léků nebo barev. ECHA začala zákaz připravovat už loni v lednu, kdy ji k řešení problému s mikroplasty vyzvala Evropská komise. Výsledný návrh je tak celoroční prací zaměstnanců agentury.

 • Avantgarda olizovaná plameny z pekel. Podívejte se na nový klip brněnských Acute Dose

  21. leden 2019
  Acute Dose

  Přísná metalová trička, kostry, corpsepainty a divoce šlehající plameny. Brněnská čtveřice Acute Dose, operující někde na pomezí žánru avantgardního popu s obdivem k jazzu nebo psychedelii, chystá na letošní jaro svou druhou desku nesoucí název Overdose. 

  Ochutnávka v podobě druhého singlu z alba – tracku Metal Gear – se nyní dočkala zpracování v epickém klipu, který těží z estetiky black metalu. Můžete se v něm přesvědčit, jak moc Acute Dose sedly metalové pózy, headbanging či pokusy o sestup do krabí pozice. Metal Gear tak doplňuje video k prvnímu singlu Fishes z loňského podzimu, kde se kapela vyznává ze své nové záliby v rybaření. Acute Dose se koncem ledna zároveň vydají na desetidenní evropské turné. V plánu je showcaseový festival MENT ve slovinské Lublani, Budapešť nebo několik míst na Slovensku. Kompletní seznam zastávek můžete najít na jejich facebookovém profilu.

 • Šestadvacet nejbohatších lidí planety vlastní stejný majetek jako celá chudší polovina lidstva

  21. leden 2019
  Protest proti nerovnoměrné distribuci bohatství v Melbourne

  Nerovnoměrné rozdělení světového bohatství ukazuje zpráva charitativní organizace Oxfam vydaná na začátku Světového ekonomického fóra v Davosu. Podle zprávy v loňském roce jmění těch nejbohatších rostlo, a nejchudší lidé naopak ještě více strádali.

  Řešením by mohla být jednoprocentní daň z bohatství. Podle organizace by zvýšila množství peněz vydávaných na podporu chudých o 418 miliard dolarů (9,3 bilionů korun). Tyto prostředky by stačily na zaplacení vzdělání všech chudých dětí. Daň by také zaplatila zdravotní péči, která by mohla zabránit asi 3 milionům úmrtí. Počet miliardářů, kteří vlastní stejný majetek jako chudší polovina lidstva, každoročně klesá. V roce 2017 jich bylo 42, o rok dříve 61. Oxfam také uvedl, že jmění 2200 miliardářů z celého světa loni stouplo o 900 miliard dolarů. Dvanáctiprocentní nárůst majetku těch nejbohatších potom kontrastuje s jedenáctiprocentním poklesem zdrojů chudší poloviny lidstva. Ze zprávy také vyplývá, že celý roční rozpočet na zdravotnictví Etiopie, ve které žije 105 milionů lidí, by pokrylo jedno procento majetku nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose. Počet nejchudších sice za poslední čtvrtstoletí klesl, rostoucí nerovnost ale další pokrok ohrožuje. Deníku The Guardian to potvrdil ředitel kampaní organizace Oxfam Matthew Spencer. „Způsob, jakým funguje světová ekonomika, stále častěji soustřeďuje bohatství mezi privilegované, zatímco miliony chudých sotva žijí. Nikdo by neměl být odsouzen k předčasnému úmrtí nebo negramotnosti jen proto, že se narodil chudý,“ dodal. Podle zprávy mnoho vlád dostatečně neinvestuje do veřejných služeb. Asi 10 000 lidí ročně zemře kvůli nedostatku zdravotní péče a 262 milionů dětí se nedostane do školy často proto, že jejich rodiče nejsou schopni zaplatit poplatky, uniformy nebo učebnice.