Malá noc módy v Brně upozornila na mladý módní design a na opuštěný dům, který čeká proměna
Opuštěnou školu Františka Josefa na Šujanově náměstí v Brně o víkendu naplnily stovky návštěvníků akce s názvem Malá noc módy. Jaké kolekce zazářily, čím je Malá noc módy jedinečná a jakou budoucnost chystá pro zchátralou budovu mladé architektonické studio Kogaa?
Malá noc módy v Brně se uskutečnila už potřetí. Představila nejmladší generaci tvůrců, kteří studují na designérských i uměleckých školách. Jde o studentskou nezávislou akci s výjimečnou atmosférou vzájemné podpory a otevřenosti. „Ačkoliv je soutěživost přirozená, na Malé noci módy se všichni navzájem podporujeme a pomáháme si. Scéna je velká a naše tvorba je hodně různorodá,“ popisuje Natálie Drevenáková, studentka FAVU, která se představila s kolekcí na téma reálných a online identit na sociálních sítích. Poslechněte si o ní víc v reportáži Modeschau.
Specifickou atmosféru vzájemné podpory a spolupráce v rozhovoru pro Modeschau vyzdvihli i Jan Smejkal a Johana Skálová. Bývalí spolužáci z brněnské SSUD vytvořili kolekci inspirovanou motorismem a motorkářstvím. K jedné z nejvýraznějších kolekcí Malé noci módy patřila práce Miroslavy Novákové, která se prezentuje jako Mirka Mirka. Studentka ADO Zlín fúzuje módní design a fotografii a v aktuální kolekci spojuje inspiraci plavkami a elegantním večerním oděvem. Za zmínku také stojí koncept Lucie Sádecké, studentky FAVU, která se rozhodla ušít celé jedno číslo časopisu Burda a plánuje se pustit do pěstování bavlny. Víc se dozvíte v reportáži Modeschau.
Program Malé noci módy byl rozdělen do dvou dnů, po které běžely doprovodné programy a pop-upy. Pátek nabídl přednášky, workshopy a módní performance Dominiky Kozákové, v sobotu večer se odehrálo 16 módních přehlídek ve čtyřech blocích. Páteční módní performance na divoce zarostlém dvoře i sobotní přehlídky v chodbách a třídách školy byly skvělou ukázkou toho, že i s minimem nákladů se dá při dobré volbě lokace udělat skvělý set design. Performance Dominiky Kozákové v bujné vegetaci osvětlovaly minimalistické lampičky, sobotní přehlídky ozařovaly prázdné rámy reklamních citylightů.
Přehlídky Malé noci módy byly první veřejnou akcí, kterou se oficiálně zahájilo nové oživování budovy. Podle konceptu „social reactor“, který se osvědčil už v The Distillery, plánuje dům proměnit mladé brněnské architektonické studio Kogaa. Konkrétní plány na nový život a rekonstrukci stavby z konce devatenáctého století popisuje v reportáži Modeschau architekt Viktor Odstrčilík.
Ústředním tématem třetí Malé noci módy byla identita. Jak s ní pracovali v oděvních kolekcích studenti módního designu a umění? Čím může mladou generaci oslovit časopis Burda, jak s oděvem souvisí naše identita na sociálních sítích a jak vypadají „velké večerní“ plavky? Poslechněte si v reportáži Modeschau.
Paylist:
Choir Boy – Two Lips
Jonathan Bree – You're So Cool
Yaeji – After That
Solange ft. Kelela – Scales
Kelela – Frontline
Benny Fishel – Cloud Surfer
Související
-
Malá noc módy v Brně: módní přehlídky studentů oživí opuštěnou školu Františka Josefa
„V Brně nám chyběla platforma, která by zajímavým způsobem prezentovala naši generaci designérů. Proto jsme Malou noc módy před třemi roky rozjeli.“
-
Malá noc módy podruhé: nová jména z Brna
V sobotu večer se před starou sokolovnou v Srbské ulici v Brně táhla dlouhá fronta.
-
Malá noc módy: nejmladší generace vyprodala Mosilana Hub
Malá noc módy ukázala, že Brno je plné mladých módních talentů, a vzbudila velký zájem mezi širokou veřejností. Zcela vyprodaná premiéra studentské akce naplnila in...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.