Mapy, komiks i recept. Vyjde kniha vyprávějící příběh rapperů Beastie Boys, které milují pankáči

17. květen 2018
Beastie Boys ‎– Check Your Head

Už to tu několikrát bylo, ale vypadá to, že dlouho očekávaná knižní historie Beastie Boys má definitivní datum vydání i název. Nejde o nic převratného, kniha se bude prostě jmenovat Beastie Boys Book a vyjde 30. října.

Vydá ji nakladatelství Spiegel & Grau, informuje o tom server Exclaim. Kniha sleduje celou kariéru rapové trojice MCA, Mike D a Ad-Rock a zájemci najdou ve vyprávění i svědectví řady známých osobností, mezi nimi jsou i režiséři Spike Jonze nebo Wes Anderson. K tomu se na téměř šesti stech stranách musejí přičíst dobové fotografie, ilustrace, komiks, playlisty mixtapů, mapy New Yorku s – pro Beastie Boys – důležitými místy, a dokonce kuchařka od šéfkuchaře Roy Choie – jakou roli bude mít v knize, není prozatím známé. Každopádně víme, že na coveru jsou Beastie Boys vyfocení před jejich oblíbenou pizzerií. „Abychom mohli vyprávět příběh Beastie Boys, musíme odvyprávět také kulturní historii místa, odkud pocházíme. New York v 80. letech nabízel vzrušující hudbu, umění i film. Měli jsme štěstí, že jsme byli ve správný čas na správném místě,“ řekl Mike D v rozhovoru pro stanici Beat 1 dříve tento rok. Od roku 2012, kdy zemřel zakládající člen Adam Yauch alias MCA, nevydali Beastie Boys žádnou novou hudbu. Skupina se dala dohromady v roce 1983 a dokázala skloubit punk s rodícím se hip hopem – a oslovovala tak fanoušky napříč žánry. Jejich alba Licensed to Ill, Ill Communication, Hello Nasty a To the 5 Boroughs dosáhla v amerických hitparádách na číslo 1 a celosvětově se desek prodalo více než 50 milionů.

Spustit audio
 • Hudba
 • Krátká zpráva
 • Přezdívají mu NASA Nose. George Aldrich už více než 40 let čichá k předmětům vysílaným do vesmíru

  15. srpen 2018
  03761793.jpeg

  Nostrildamus, NASA Nose, Master Sniffer nebo Nasalnaut. Takové přezdívky má George Aldrich, který pracuje jako chemický specialista v americké NASA. Už více než čtyřicet let je jeho úkolem používat vlastní nos k testování předmětů, které se posílají za astronauty do vesmíru.

  „Primárně provádím testy toxicity na objektech předtím, než jsou vyslány do vesmíru. Také jsem ale dobrovolníkem v panelu čichačů spadajícím pod NASA,“ říká Aldrich. Panel čichačů testuje odér všech předmětů, které jsou určeny do obytných částí mezinárodní vesmírné stanice ISS. „Nepříjemné pachy mohou astronauty zneklidnit, snížit produktivitu jejich práce a vystavit je riziku,“ dodává Aldrich pro web Science Alert. Samotné testování probíhá tak, že NASA vybere z panelu čichačů pět dobrovolníků, kteří hodnotí intenzitu pachu předmětu na škále od 0 do 4. Čtyřka znamená nejpronikavější zápach. Pokud předmět překročí hranici dvou a půl, testem neprojde. Systém funguje dobře, občas se v něm ale najdou trhliny. „Jednou jsme poslali do vesmíru pásky na suchý zip, které strašně smrděly. Testovaly se jen zvlášť jejich komponenty, které nezapáchaly. Když se ale potom daly dohromady, byl to hrozný zápach. Jedna měla na škále hodnotu 3,6, druhá 3,8,“ dodává Aldrich. Testovat pach předmětů vyvážených do vesmíru začala NASA už v roce 1967. Po tragické havárii Apola 1 byly mimo jiné zavedeny testy materiálu na odér a na toxicitu. Informuje o tom společnost Inverse na sociální síti Reddit. V současnosti NASA testy odéru provádí především u nových materiálů, které se do vesmíru dostávají. Z nich jsou vyráběny nejmodernější skafandry a jiné potřeby pro kosmonauty. I proto je práce George Aldriche a dalších čichačů nezastupitelná.

 • Sklidili jste moc jablek a nechcete, aby shnila? Zkuste web Sousedova zahrada

  15. srpen 2018
  jablko - jabloň

  Když Petr Skala loni na podzim přemýšlel, co udělat s přebytky ze své zahrady, rozhodl se založit web Sousedova zahrada. Na něm mohou zahrádkáři a drobní farmáři prodávat své produkty. K farmářským trhům, stánkům u silnice a dalším malým prodejnám tak letos na jaře přibyla nová možnost, kde sehnat lokální potraviny.

  „Tento způsob prodeje má spoustu výhod pro oba, pěstitel je oceněn za svoji dřinu na zahradě a zákazník získá maximálně čerstvé a zdravé produkty prakticky v biokvalitě. A obecný prospěch je, že se tyto produkty nemusí dovážet z druhého konce Evropy, nemusí se balit, nemusí se nechat dozrávat a nemusí se chemicky ošetřovat, aby tohle všechno vydržely,“ říká Skala. Na webu je nyní registrováno asi 430 uživatelů, kteří své produkty nabízejí ve více než 150 aktuálních inzerátech. Prodává se různé zboží, od medu přes čerstvé ovoce, různé marmelády nebo šťávy až po živé husy nebo kohouty. Počet uskutečněných obchodů se nedá přesně určit. Některé si mezi sebou uživatelé totiž domlouvají telefonicky. Skala ale odhaduje, že zatím proběhlo 130–150 transakcí. Píše o tom web Ekolist. Vyřešit se ještě musí financování obchodu. Na konci roku mu totiž končí licence na platformě Sharetribe, která umožňuje vytvořit si na internetu vlastní tržiště, půjčovnu a podobné weby. I o financování má už ale Skala svou představu. „Přemýšlím, že zkusím použít podobný systém, který funguje v lesních barech, kde se sami obsloužíte a do kasičky vložíte útratu. Na webu by to fungovalo tak, že když prodejce prodá zboží přes tržiště, tak mi pošle dobrovolný příspěvek ve výši několika procent tržby. Bude záležet na jeho ochotě a svědomí. Možná je to naivní, ale plánuji to zkusit,“ říká zakladatel webu.

 • This Is America spustilo vlnu politických coverů, nigerijskou verzi vláda zakázala

  15. srpen 2018
   z videa Falz - This Is Nigeria

  Virální videoklip This Is America letos v květnu zboural internet. Herec, scenárista a rapper Donald Glover, který vystupuje jako Childish Gambino, v původní verzi rapuje o každodenním rasismu a nerovnostech.

  Jak poukazuje server Popula, skladba spustila vlnu předělávek z různých zemí, od This Is Brazil po Irák, Španělsko, Malajsii a Nigérii – z videoklipu se najednou stal politický nástroj a koncept, jak mluvit o společenských problémech. Nigerijská verze od rappera Falze se dostala až na nejvyšší vládní místa a naštvala místní politiky, informuje o tom server Dazed. V This Is Nigeria poukazuje Falz na korupci mezi vládními představiteli, nezaměstnanost a výpadky elektřiny. Rada pro vysílání dokonce song zakázala, podle serveru Quartz členům instituce vadí především sloka: „Tohle je Nigérie, všichni tu jsou zločinci.“ Videoklip kritizovala i organizace hájící práva muslimů, zobrazení islámského kmene Fulbů je prý „negativní“ a „mohlo by spustit náboženské nepokoje nevídaných rozměrů“. Problematická je prý část, kde tancují ženy v hidžábech. Zákaz platí jenom v zemi vzniku klipu, ale ne mimo ni – video je stále online a ke dnešnímu dni nasbíralo od zveřejnění v květnu 13 milionů zhlédnutí.

 • V Amsterdamu je Beyoncé Boulevard. Holandské feministky přejmenovávají ulice po významných ženách

  15. srpen 2018
  Holandské feministky přejmenovávají ulice po významných ženách

  Podle průzkumu webu De Correspondent 88 % ulic ve velkých holandských městech nese jméno po mužích, mezi ženami objevujícími se na cedulích jsou nejčastěji zastoupené řecké bohyně nebo manželky slavných mužů. Ne zrovna lichotivá bilance, řekly si feministky ze skupiny De Bovengrondse.

  V 11 holandských městech proto „přejmenovaly“ 43 hlavních tříd po úspěšných ženách. V Amsterdamu, Utrechtu nebo Groningenu najdete nyní ulice honosící se názvem získaným po filozofce a spisovatelce May Wollstonecraft, britské matematičce Adě Lovelace, jihoafrické lidskoprávní aktivistce Tanie Leon nebo po první ženě zvolené do holandského parlamentu Suze Groeneweg. Členky De Bovengrondse umisťují své cedule s alternativními názvy ulic pod ty původní, aby tak upozornily na zjevný nepoměr v kvantitě i kvalitě zastoupení osobností. Kritérium výběru vhodných kandidátek do názvu se odvíjí od úspěšnosti a společenské prospěšnosti dané ženy, důležitá je i diverzita výběru. A stejně nahlížejí na problematiku pojmenovávání ulic obecně. „Co dělá názvy ulic tak zajímavými, je přesně to, že jsou vlastně až tak všední,“ vysvětluje Bregje Hofstede, zakládající členka feministické skupiny. „Vidíte je všude kolem sebe, slyšíte je v ohlášeních veřejné dopravy, když si je zapisujete, nikdy o nich pořádně nepřemýšlíte. Přesto je to jakýsi kánon „důležitých lidí“, těch, které kolektivně uctíváme. Jejich každodenním opakováním si je zvnitřňujeme. A teď si představte, že by 88 % ulic neslo ženská jména. Jaký vzkaz by to vysílalo k dívkám vyrůstajícím dneska?“ ptá se sebe sama i nás ostatních Hofstede.

 • V Seattlu se slaví den Sub Popu. Starostka pogratulovala k výročí labelu, který proslavil grunge

  15. srpen 2018
  Sub Pop

  Starostka amerického Seattlu Jenny A. Durkan prohlásila 11. srpen za den Sub Popu. Byl to její dárek k 30. výročí hudebního labelu, u kterého vydávala Nirvana, Soundgarden i Mudhoney.

  Informoval o tom server Pitchfork. Vydavatelství proslavilo grunge s flanelovými košilemi i město Seattle a udělalo z něj americké centrum nezávislé kytarové hudby. I za to Sub Popu děkovala starostka ve svém prohlášení. „Leží přímo v srdci našeho města,“ Durkan nešetřila silnými slovy a vyzdvihovala kulturní význam vydavatelství, které v roce 1988 založili Bruce Pavitt a Jonathan Ponemam jako nezávislou značku. „Každý den je skvělou příležitostí oslavovat hudbu a něco si poslechnout. Pocty si moc vážíme a jsme rádi, že je Seattle naším domovem,“ odpovědělo vedení Sub Popu. Label oslavil výročí festivalem, kde vystoupily kapely z jejího katalogu, jako Hot Snakes, LVL Up nebo Beach House, které znáte také z playlistu Radia Wave.

 • V New Jersey uniklo z jatek na 75 koz a ovcí. Chtěl jim pomoct kozí Spartakus, který utekl už vloni

  14. srpen 2018
  Koza - kozí Spartakus - kozí vlk

  V čele vzpoury přežvýkavců stojí kozí Spartakus, který se ve skutečnosti jmenuje Fred. Ten utekl z jatek v New Jersey před více než rokem a prý se dodnes nadále poflakuje po městě. Teď má 75 kozích a ovčích následovníků, kteří z týchž jatek utekli minulý týden.

  Není jisté, jestli letos pomohl smíšenému stádu právě Fred, nicméně místní obyvatelé vtipkují, že byl spatřen v době útěku v okolí jatek. Policii se většinu uprchlých zvířat podařilo pochytat během jedné hodiny. Poté, co je shromáždili v ohradě, zjevil se prý Fred a hlavou mlátil do branky, snad ve snaze zvířata opět vysvobodit. „Určitě to byl on. Myslím, že je viníkem. Zcela jistě mlátil hlavou do plotu a vypustil je tak i včera večer. Musel do toho vložit hodně síly,“ sdělil správce jatek Bouwe Postma plátku New York Post, který společně s místními televizními stanicemi o kozí rebelii informoval. Podle policejního mluvčího seržanta Darrena Tynana je 10 až 20 přežvýkavců stále na útěku. Jestli jim velí Fred, médiím neprozradil. „Mohlo se stát neštěstí, lidé do nich mohli nabourat. Člověk nikdy neví, co se zvířeti zrodí v hlavě a co může udělat,“ varoval Tynan.

   

 • Google vás sleduje, i když mu to zakážete, vyplývá ze zprávy AP

  14. srpen 2018
  Google

  „Google tak moc touží vědět vaši polohu, že ji zaznamenává, i když mu to výslovně zakážete,“ zní první věta zprávy od Associated Press.

  Vyplývá to z investigace americké tiskové agentury, jejíž výsledky potvrdili i výzkumníci Princetonské univerzity. Sledování Googlu probíhá podle AP jak na iPhonech, tak zařízeních s operačním systémem Android. Uchovávání dat o vaší lokaci je pochopitelně pro spoustu uživatelů ožehavé téma. Google proto nabízí možnost „pauznout“ sledování. Podle AP ale některé aplikace Googlu stejně vaši polohu ukládají i při dočasném vypnutí funkce. Data jdou zpětně vymazat, ale není to jednoduchý proces. „Z našich dat vytváří informace pro prodej reklam. Víc dat tedy podle všeho znamená větší zisky,“ říká analytik Peter Lenz. Pro mnohé politiky a novináře zpráva pouze potvrdila jejich dlouhodobé domněnky. „Je to až frustrujícím způsobem běžné, že technologické firmy praktikují postupy, které se naprosto rozchází s velmi rozumným očekáváním jejich zákazníků,“ řekl pro AP americký senátor Mark Warner. „Tato zpráva může být překvapivá jenom pro ty, kteří nečetli knihu Surveillance Valley od Yashy Levina,“ tweetoval novinář Mark Ames.

  Poslechněte si celý rozhovor s Yashou Levinem.

 • Nebezpečnější, než jsme doufali. E-cigarety mohou poškozovat plíce, varují vědci

  14. srpen 2018
  e-cigaretta

  Elektronické cigarety jsou obecně považovány za bezpečnější než klasické tabákové výrobky. Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu v nové studii tvrdí, že i vapování s sebou může nést vážná zdravotní rizika.

  E-cigarety v sobě sice mají méně karcinogenů, ale jejich dlouhodobé kouření může vést k poškození plicních imunitních buněk a zvyšuje riziko zánětu, píše BBC. „E-cigarety jsou míň škodlivé než ty normální, ale měli bychom být obezřetní v případě rozšířené představy o jejich zdravotní nezávadnosti,“ řekl vedoucí výzkumu David Thickett. Vědci nyní hodlají ve výzkumech pokračovat, aby získali definitivní důkazy. Spolu se zdravotnickými autoritami ale upozorňují, že i přes jistá rizika je vapování určitě bezpečnější než kouření. Kuřákům klasických cigaret, kteří chtějí se svým zlozvykem skoncovat, tak i nadále e-cigarety doporučují.

 • Dohromady je jim skoro 200 let. Nejstarší islandský pár má na dlouhověkost jednoduchý recept

  13. srpen 2018
  Pár starých lidí - stáří

  Trausti Magnússon letos oslavil rovnou stovku. Jeho žena Hulda Jónsdóttir je jen o 3 roky mladší. A i v tak požehnaném věku vedou bohatý osobní i společenský život.

  Trausti začínal pracovat ještě před válkou jako rybář v Djúpavíku. Pak se roku 1959 společně s manželkou přestěhovali do Sauðanes, kde 39 let působili jako správci majáku, na místě, kam původně nevedla vůbec žádná cesta. Mohli jste se tam dostat buď pěšky, nebo po moři lodí. Posledních 20 let žije pár v Reykjavíku, ale Trausti plánuje uspořádat stoletou oslavu při vhodné příležitosti až v milovaném Djúpavíku. A jaký je recept věkovitého páru na šťastné prožití dlouhých společných chvil? Jejich dcera Vilborg věří, že jde o důsledek stoického životního postoje a pravidelné stravy. „Jedli celý život hlavně islandské jídlo a jedli ho velmi pravidelně,“ vyjadřuje se. I když ne všechny jejich návyky byly podle Vilborg vždy jen zdravé. „Táta hodně kouřil, třeba i 3 krabičky cigaret denně, ale pak zničehonic přestal, někdy kolem čtyřicítky. To máma, na druhou stranu, ta kouřila až do 93 let, dokud nemusela na operaci se srdeční chlopní. Pět dní ležela v nemocnici, kde si nemohla zapálit, a po návratu domů už neviděla smysl v tom, začínat znova.“ Trausti i jeho manželka Hulda se stále udržují v kondici – každý podzim se např. zapojují do tradičního islandského shánění ovcí z pastvin, přezdívaného réttir. Účastní se ho příbuzní i přátelé majitelů stád, a jak už český popis aktivity napovídá, nachodí se a najezdí při réttiru kilometry. Zprávu přinesl web Iceland Monitor.