Marihuana má zřejmě horší dopad na mozek dospívajících než alkohol

Marihuana - konopí - tráva
Marihuana - konopí - tráva

Kanadští výzkumníci zkoumali vliv alkoholu a marihuany na mozky dospívajících. Odhalili, že žáci, kteří užívali marihuanu, měli horší výsledky v testech paměti, vnímaní a sebeovládání. Dopady se prý navíc projevovaly déle než u alkoholu.

Ukázalo se, že negativní účinky marihuany se projevovaly ještě rok poté, co mladí lidé s konzumací drogy skončili. U žáků, kteří pili alkohol, tyto účinky dlouhodobě nepřetrvávaly. Zároveň se u nich na rozdíl od konzumentů marihuany neobjevilo zhoršení výsledků, pokud spotřebu navýšili. „Byli jsme překvapeni, že dopady marihuany byly výraznější než u alkoholu. A byli jsme překvapeni přetrvávajícími dopady. I když mladý člověk snížil spotřebu, stále jste mohli pozorovat vliv i o rok později. Bylo to výraznější, než jsme čekali,“ cituje jednu z autorek výzkumu Patricii Conrod web Daily Mail. Výzkumníci z University of Montreal, kteří výzkum prováděli, ale přiznávají, že zatím s jistotou nedokáží určit příčinu a následek. Tedy jestli jsou horší mozkové funkce u mladých lidí způsobeny konzumací drog, nebo jestli mají žáci větší sklon tyto látky užívat, pokud mají horší mozkové funkce. Stejně tak prý nedokáží oddělit vliv dalších faktorů, jako je například rodinné prostředí a životní styl. 

Spustit audio
 • Univerzitě v Hesensku zakázali testy na křečcích, které chtěla provádět kvůli kosmickému výzkumu

  26. červen 2019
  Křečík džungarský

  Univerzita v německém Hesensku musí teď experimenty na křečcích zastavit. Okresní soud v Giessenu rozhodl, že Marburská univerzita musí odpovědět na „otázky ohledně etických aspektů testování na zvířatech“. Škola chtěla testy provádět na celkem 36 křečcích.

  Testy, které jsou součástí projektu Evropské kosmické agentury, měly zjistit, co způsobuje sníženou fyzickou aktivitu, takzvaný torpor, do něhož upadá křečík džungarský. Díky tomu může přežít v obdobích chladu a nedostatku jídla. Vědci se podle webu BBC chtěli zaměřit na to, zda by se podobný stav nemohl vyvolat i u lidí a použít při cestování vesmírem. Po konci experimentu se měli všichni křečci usmrtit. Pokus ale zhatila okresní rada v Giessenu, která univerzitě odmítla vydat povolení. Rada uvedla, že vědci nepředložili dostatek argumentů, které by dokazovaly nepostradatelnost a ospravedlnitelnost testů. Škola se proti rozhodnutí bránila před okresním soudem a uvedla, že kvůli tomu možná přijde o peníze od kosmické agentury a že daný výzkum je důležitý. Soud to však neoznačil za pádné argumenty a rozhodl v neprospěch univerzity. „Rovnováha mezi vědeckou svobodou a ochranou zvířat nebyla vychýlena ve prospěch univerzity,“ napsaly o rozsudku tamní noviny Giessener Allgemeine. Rozhodnutí ale není konečné, škola má necelé dva týdny na to, aby se odvolala k vyšší soudní instanci v Kasselu.

 • Podle zpravodaje OSN světu hrozí klimatický apartheid. Lidská práva prý nemusejí přežít oteplování

  26. červen 2019
  Globální oteplování

  Svět podle zprávy zvláštního zpravodaje Organizace spojených národů (OSN) Philipa Alstona směřuje ke „klimatickému apartheidu“. V něm se vysokým teplotám a hladu vyhnou jen bohatí, ostatní budou trpět. Alston zároveň tvrdí, že dopady globálního oteplování mohou podkopat nejen základní lidská práva, jako jsou přístup k vodě, jídlu nebo bydlení, ale také demokracii a právní stát.

  Zpravodaj kritizuje „zjevně neadekvátní“ kroky OSN, členských zemí, neziskových organizací a firem, které podle jeho názoru naprosto neodpovídají závažnosti a rozsahu klimatické hrozby. Jak píše britský deník The Guardian, text odsuzuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za „aktivní umlčování“ klimatologie i brazilskou hlavu státu Jaira Bolsonara za slib, že zpřístupní Amazonský prales těžařům. „Státy nechalo klidné každé varování vědců, každá hranice, kterou stanovili, a co se jednou považovalo za katastrofické oteplování, je nyní nejlepší možný scénář,“ cituje Alstona web televize Al Jazeera. Fosilní průmysl bude podle zpravodaje i nadále dotován více než pěti biliony dolarů ročně. Alston však zmiňuje i pozitivní příklady, mezi něž patří aktivismus Grety Thunberg, celosvětové školní stávky, Rebelie proti vyhynutí či soudní spory se státy a společnostmi, které těží a zpracovávají fosilní paliva. „Lidská práva nemusejí přežít blížící se dramatické změny,“ konstatuje na závěr jeho zpráva pro Radu pro lidská práva, která bude předložena v pátek na zasedání v Ženevě.

 • 93letou Britku zatkla policie, aniž by cokoli spáchala. Chtěla tenhle zážitek stihnout, ještě než umře

  26. červen 2019
  Zatčení 93lté Britky

  Není moc zvykem, aby si zatčený pobyt na policejní stanici užíval a vděk mužům zákona vyjadřovali příbuzní zadržené osoby. Ale přesně tohle se před pár dny stalo ve městě Manchesteru.

  „Velký dík @gmpolice (twitterový účet manchesterské policie, pozn. red.) za to, že dneska ‚zatkli‘ mou babičku Josie,“ tweetovala Pam Smith. „Má 93 let, její zdravotní stav se zhoršuje, a měla přání být za něco zatčená, než už bude pozdě.“ Babička Josie dostala takříkajíc plný servis, strážníci ji nejen zadrželi, ale udělali jí i prohlídku na policejní stanici, aby „mohla zažít, jaké to je, když jste na špatné straně zákona“, jak se vyjádřil zástupce manchesterského ochranného sboru. Šéfinspektor Denise Pye zároveň veřejnost ujistil, že tímto gestem nezanedbala manchesterská policie žádnou ze svých povinností. „S radostí jsme pozorovali, že jsme schopní vyčarovat staré paní úsměv na tváři a pomoct jí tak odškrtnout jednu z položek na jejím bucket listu,“ okomentoval celý „incident“ Pye. Možná že navíc se ze zatýkání starých paní stane i obor zážitkové turistiky. V březnu tohoto roku dopřála stejné služby bristolská policie 104leté Anně Brokenbrow. „Užila jsem si nádherný den, bylo to opravdu zajímavé,“ okomentovala svou zkušenost seniorka. „Nikdy předtím se mi nic takového nestalo. Dali mi na ruce pouta, bylo toho prostě hodně.“ Zprávu přinesl server Guardian.

 • Zpátky ke kořenům. Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  25. červen 2019
  Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  Vietnam se od používání jednorázových igelitových sáčků vrací k původním a přírodě nejbližším metodám – čerstvé ovoce a zeleninu balí tři tamní největší obchodní řetězce do banánových listů, tak jak se to při obchodování dělo celé stovky let.

  Na staronový trend upozornil vietnamský zpravodajský server VNExpress. Podle něj sice odpadu není méně, ale dá se snadněji kompostovat. Obchody si změnu pochvalují, odborníci ji vítají. Vietnam se snažil životnímu prostředí ulevit už dřív tím, že plastové pytle zpoplatnil, v praxi ale nařízení nefungovalo a podle oficiálních statistik země produkuje 2 500 tun plastového odpadu denně. Přechod na banánové listy se jeví jako efektivnější i estetičtější rozhodnutí. Podle serveru VNExpress si zákazníci změnu chválí a zboží úhledně zabalené ve svěže zelených banánových listech, opatřené papírovou nálepkou s informacemi, hodnotí jako atraktivnější. Navíc podle asijského deníku The Straits Times jeden z obchodních řetězců, Big C, zákazníkům na zabalení zboží nabízí zcela přírodní sáčky vyrobené z kukuřice.

 • Martin Scorsese vybral 165 nejzásadnějších filmů všech dob. Už zase

  25. červen 2019
  Martin Scorsese

  Fenomenální režisér a zakladatel neziskovky World Cinema Project, která shromažďuje a restauruje opomíjená filmová veledíla, Martin Scorsese má seznamy rád. Podle žebříčků zásadních počinů světové kinematografie, které už nejednou sepisoval, se můžou orientovat cinefilové po celém světě. Teď režisér vybral pro francouzskou VOD platformu LaCinetek nově řadu filmů, které ho ovlivnily a které považuje za mistrovská díla.

  Ve Scorseseho výběru se například objevují režiséři Stanley Kubrick, Orson Welles nebo Bernardo Bertolucci. Platformě LaCinetek odevzdal světoznámý režisér seznamy dva a připojil dopis, ve kterém vysvětluje, že za zásadní nedokáže označit jen některé a že snímek, který člověka osloví ve třiceti letech, není o nic lepší nebo horší než ten, který ho zasáhne jako starého člověka. A že vytváření seznamu oblíbených filmů je vlastně nefér. Filmů v seznamech je tedy nakonec 165 a Scorsese je rozdělil na formativní a alternativní. Najdeme mezi nimi Vesmírnou odyseu, Popel a démant, Solaris, Sunset Boulevard nebo Psycho. Kompletní seznam pro LaCinetek včetně Scorseseho dopisu zveřejnil server Konbini.

 • Creepy Teepee ohlašuje další headlinery! Přijede ukrajinská raperka Alyona Alyona nebo industriální Deli Girls

  25. červen 2019
  Deli Girls

  Každoroční svátek hudby napříč žánry Creepy Teepee už se blíží, pořadatelé z kolektivu A.M.180 avizují další interprety, kteří v první polovině července dorazí do Kutné Hory. Poprvé se v Čechách představí například objev ukrajinské rapové scény – Alyona Alyona se svým kulometným vyprávěním o obyčejných lidech z jejího života. Svou premiéru tu bude mít i brooklynské industriální noise-punkové duo Deli Girls, které letos vydalo oceňovanou desku I Don’t Know How to Be Happy.

  Po třech letech se vrací jihoafrická producentka Angel-Ho, spoluzakladatelka virtuální archy NON records. Tentokrát přijede ovšem samostatně, bez svých souputníků z labelu. Představí se také umělkyně, básnířka, performerka a DJka z amerického Houstonu Juliana Huxtable nebo portugalský producent IVVVO, spjatý s labely Opal Tapes či Halcyon Veil. Kytarovou scénu zastoupí zběsilý a zatraceně rychlý punk berlínských Urin nebo emem nasáklý post-metal v podání švédských Nionde Plågan. Z již oznámených umělců připomeňme například elektronického producenta Dana Deacona, rappera ze stáje Awful Records Slugchrista nebo americkou industriálně noisovou úderku Uniform. Poslední várka jmen, na která se na již jedenáctém ročníku festivalu Creepy Teepee můžeme těšit, bude odtajněna v průběhu příštího týdne, zatím můžete dopodrobna nahlédnout všechny dosud ohlášené umělce na facebooku události. Festival se koná tradičně v Kutné Hoře, tentokrát od 12. do 14. července.

 • Mladý Řek vymyslel obal na vejce, který se po použití přemění v rostliny

  25. červen 2019
  Mladý Řek vymyslel obal na vejce, který se po použití přemění v rostliny

  Zatímco část planety přemýšlí, jak produkovat co nejmíň odpadu a jak se ho co nejlépe zbavit, řecký designér George Bosnas vymyslel obal, který po použití rovnou zmizí – změní se v rostlinu.

  Na jeho obal na čerstvá vejce Biopack upozorňuje server Inhabitat. Obal se po použití zasadí do země, kde vyklíčí. Odpadá tak celý proces průmyslové recyklace, včetně přepravy, třídění, zpracování i přeměny odpadu na nové zboží, které je pak dopravováno zpátky na trh. Bosnasův Biopack je jednoduchá krabice, která pojme čtyři vejce. Je vyrobená z buničiny, mouky, škrobu a semen luštěnin, zároveň ale umí ochránit vajíčka před rozbitím. Po použití se karton nevyhodí, jen se položí do země, kde se při troše zalévání zhruba po měsíci rozpadne a semínka luštěnin vyklíčí. Což je podle tvůrce třešnička na dortu, protože klíčky luštěnin prý zvyšují úrodnost zeminy. Obal na vajíčka vyhrál letošní ročník soutěže mladých designérů Young Balkan Designers.

 • Zavedení samořídicích vozidel městské dopravě neuleví, počet osobních aut je třeba regulovat

  24. červen 2019
  Auto - silniční provoz

  Příchod samořídicích taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu přetížení městské dopravy, pokud nebude správně regulována. K tomuto závěru dospěla studie Spolkové vysoké školy technické v Curychu financovaná Spolkovým silničním úřadem.

  Experti použili simulaci, která ukázala, jak by se Curych v příštích 20 letech vyrovnal se zavedením taxislužby bez řidiče a soukromých samořídicích vozidel. „Nabídka sdílených jízd by nepřinesla snížení počtu soukromých vozidel. Automatizovaná doprava by dokonce mohla vyústit ve zvýšení počtu ujetých kilometrů,“ stojí ve studii. „Vlastnictví soukromých motorových vozidel se může snížit jen tehdy, nebude-li soukromým osobám umožněno získat samořídicí vozy,“ popisuje jeden z autorů výzkumu, profesor curyšské vysoké školy Kay Axhausen. Pokles individuálního provozu lze podle autorů studie očekávat pouze za předpokladu, pokud budou samořídicí vozidla vyhrazena pro veřejnou dopravu a taxíky, a nikoli pro soukromé provozování. Podíl motorizované dopravy by se v tomto případě měl snížit ze 44 na 29 % provozu, naopak podíl veřejné dopravy by vzrostl na více než 60 %.
  Automatizované řízení autobusů by sice snížilo náklady na jejich jízdu asi na polovinu, což by ale podle výzkumníků nevykompenzovalo přitažlivost soukromých samořídicích vozů. „Díky kombinaci vysoké pružnosti a možnosti využití času stráveného ve vozidle je tato forma mobility velmi atraktivní, zejména když mohou vozidlo používat všichni členové rodiny,“ vysvětlil Axhausen. Výsledky studie jsou však v rozporu s předchozími závěry o vlivu samořídicích vozidel. Singapurská studie z roku 2014 dospěla k závěru, že se zavedením samořídící taxislužby může být celková poptávka po mobilitě pokryta třetinou stávajících vozidel. Obdobná studie z texaského Austinu dokonce hovořila o úbytku vozidel až o 90 procent. Švýcarští výzkumníci si však rozdíl vysvětlují tím, že předchozí studie nadhodnocovaly zájem o samořídicí taxislužby a naopak podcenily zájem o osobní automatizovanou dopravu. První taxíky bez řidiče už byly zavedeny ve Spojených státech v Las Vegas a ve Phoenixu s cílem snížit provoz, emise i náklady.

 • Pušky z České zbrojovky pomáhají africkým pytlákům. „Přestali jsme je vyrábět,“ brání se firma

  24. červen 2019
  Tábor pytláků slonů v Demokratické republice Kongo

  V Africe jsou v důsledku pytláctví každý den zabiti dva nosorožci a mohou za to i zbraně pocházející z České republiky. Vyplývá to z několikaletého vyšetřování organizace Conflict Awareness Project (CAP).

  Podle zprávy Follow the Guns si hlavně mosambičtí pytláci oblíbili pušky z České zbrojovky v Uherském Brodě. České zbraně se v rukou pytláků začali poprvé objevovat okolo roku 2011, nejdříve v Krugerově národním parku. Nové zbraně nahradily dříve používané samopaly AK-47, což pytlákům umožnilo obejít hluková čidla v rezervaci. K usmrcení zvířete s využitím moderních pušek stačila jen jedna přesná rána a zbytek práce pytláci mohli v tichosti vykonat s využitím pil a seker. Že se jedná o pušky z České republiky, prozradilo samotné značení zbraní, na kterých stálo CZ-USA, Kansas City, US. Jednalo se tedy o kusy vyrobené pro americkou odnož české firmy. Zbraně se však na americkou půdu překvapivě nejspíš nikdy nedostaly, část z nich putovala do Portugalska a dalším dvěma prodejcům do Mosambiku a dále do rukou překupníků a pytláků. A právě zde podle organizace CAP Česká zbrojovka pochybila. Vysledovat se takto podařilo 19 zbraní nalezených v africké divočině.
  Podle mluvčího České zbrojovky Radka Hauerlanda obsahuje zpráva organizace zavádějící informace a nepodložená obvinění, blíže je ale nespecifikuje. „Děláme maximum pro to, aby se naše výrobky nedostaly do nesprávných rukou, a to jak dodržováním veškeré platné legislativy, tak i výběrem spolehlivých partnerů,“ uvedl pro server Ekolist.cz Haurland. Podle jeho slov také firma rozvázala spolupráci s několika partnery hned potom, co se objevily první náznaky toho, že by zbraně mohly být použity k jiným než legálním účelům. Na začátku letošního roku pak zbraně z této řady zcela přestala vyrábět. „Je tedy nepopiratelné, že dokážeme postavit všeobecné zájmy nad ty vlastní,“ tvrdí mluvčí. Podle organizace CAP vyprchala tato iniciativa do ztracena a společnost akorát zbraně prodávala jiným firmám napojeným na pytlácký syndikát.