Máte sklep? A mohla bych ho vidět? Film Barbar aspiruje na nejlepší žánrovku roku

4. listopad 2022

Při tradiční proměně vysílacího studia v pekelnou díru tentokrát Čelistem svítila na cestu hned dvojice kvalitních hororů. Polská satanistická vigilie Hellhole a divoká sklepní seance Barbar, která vás zavede na místo, kde se kdysi vyráběla auta, ale dnes se tam pásově vyrábí monstra odvedle a noční můry.

Překvapení letošního roku Barbar se vynořilo z temných sklepů Detroitu. „Těžko věřit, že tenhle režisér dosud spolurežíroval filmy jako Miss Březen,“ glosuje Aleš. Samostatný debut Zacha Creggera není žádný apríl, ale zatraceně nepředvídatelná a nápady sršící směsice hororových a komediálních prvků, mezi kterými dominuje laktační psychóza a pokoutní sběratelství domácích VHS nahrávek. Zároveň jde o další z řady filmů, které skvěle pracují s kulisami Detroitu.

„Tohle město ztělesňovalo americkej sen, teď se ale stalo spíš americkou noční můrou,“ komentuje Vít, který už delší čas zvažuje koupi nemovitosti v jedné z tamních okrajových čtvrtí. Trvá ale na prostorném sklepě a bohaté sbírce VHS.

Dojde i na peklo domácí provenience. Jiří Vejdělek a Marek Epstein připravili pro Českou televizi čtyřdílnou antologii veselých rýmovaček, která (doufejme) graduje třetím dílem S písní v tísni. Zápletka budí podezření, zda by veřejnoprávní televize akutně nepotřebovala místo dramaturga spíše služby psychiatra. Homofobní historka z lifestyle žurnálu je stejně necitlivě napsaná, zrežírovaná a zahraná jako načasovaná. Děkujeme srdečně za tyhle pumelice do palice.

Je lepší srazit čerta Pod svatých duchem, nebo přijít o levé varle v obci Tři sekery? Kdy se v Polsku zjeví Satan a kdo všechno tam bude levitovat hlavou dolů? Má Jiří Vejdělek problémy v oblasti konečníku? Tyto a další závažné otázky řeší Čelisti!

Spustit audio